Leto s BylinKE

| K13 a VÝMENNÍKY, Rozhovory | 30. 6. 2014

Tradícia zberu liečivých rastlín sa dedila. Prastará mama ukázala svoje miesta starej mame, tá svojej dcére a na súčasnú generáciu sa v mnohých prípadoch akosi zabudlo. Chodiť po lúke s encyklopédiou v ruke môže byť súčasťou niekoľkohodinovej prechádzky, no jednoduchšie je, keď vám rastliny a miesta, kde rastú, ukáže ostrieľaná bylinkárka. Keď ju nemáte v rodine, tak navštívte Výmenník Wuppertálska, vždy každý prvý piatok v mesiaci. O projekte BylinKE hovorí Eva Sitašová, odborný pracovník botanik vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach.


Projekt BylinKE sa snaží o obnovu tradície zbierania liečivých rastlín v mestách. No v nich veľmi bylinky nenájdeme.

Keby sme to takto nazvali, tak to nespĺňa správne posolstvo zbierania liečivých rastlín, nakoľko liečivé rastliny zbierame v prostredí čistom, neprašnom, bez emisií. Ale hlavným cieľom projektu je vrátiť poznanie a diskusie o bylinkách a zoznamovanie sa s nimi.

Čiže ide skôr o teóriu?

Nie, stretnutie máme každý prvý piatok v mesiaci a okrem toho, že sa teoreticky zoznámime s rastlinami – o ich zbere, sušení, skladovaní, ich účinkoch a využití – zároveň pôjdeme aj do terénu, mimo panelákov a na lúky, aby sme bylinky prakticky spoznali.

Vy určite máte svoje lokality, kde bylinky rastú.

Áno, mám aj v blízkom okolí mesta. Tým, že projekt sa realizuje na Triede KVP, tak pôjdeme smerom na Čičky, pod Bankov a podobne.

Stretávate sa teda každý prvý piatok v mesiaci vo Výmenníku Wupertálska. Ako také stretnutie prebieha?

Pred mesiacom sme mali prvé stretnutie a venovali sme sa histórii liečenia rastlinami, rozprávali o tradíciách, ktoré využívali už naši predkovia. Vyvinula sa celkom milá diskusia a verím, že to takto bude pokračovať aj ďalej.

Myslíte si, že dnes tradícia zberu a využívania liečivých rastlín zaniká?

Nie, myslím si, že sa obnovuje, ľudí stále viac zaujíma. Práve preto ma oslovili z projektu SPOTs, konkrétne z výmenníka, kde v nadväznosti na svoju komunitnú záhradu chcú rozvíjať práve túto myšlienku.

Prvé stretnutie BylinKE sa konalo v záhrade Výmenníka Wuppertálska, druhá sprava Eva Sitašová. Foto: Tomáš Čižmárik

Prvé stretnutie BylinKE sa konalo v záhrade Výmenníka Wuppertálska, druhá sprava Eva Sitašová. Foto: Tomáš Čižmárik

Okrem zoznámenia sa s bylinkami, informáciami, kedy ich zbierať, ktoré sú liečivé, sa budete rozprávať aj o jedovatých rastlinách.

Áno, v septembri sa budeme venovať téme o jedovatých liečivých rastlinách. Veľa ľudí má napríklad mylné predstavy o tom, ako sa dá použiť jedovatá rastlina v medicíne, že samoliečiteľstvo tu nie je vhodné.

Na internete a v obchodoch dnes nájdeme podomácky vyrobenú kozmetiku. V novembri máte pripravenú tému liečivé rastliny v kozmetike. Zistia návštevníci, ako si vyrobiť napríklad krém?

Ja porozprávam, ako ho vyrobiť a prakticky to predvedie pozvaný lektor.

Najbližšie stretnutie bude na akú tému?

Najbližšia téma 4. 7. 2014 bude spojená s terénnou vychádzkou, kde budeme rozprávať o liečivých rastlinách, o ich zbere, sušení, skladovaní, čo sa z ktorej rastliny zbiera, pretože nie každá rastlina je celá liečivá. Niektorá má len liečivý koreň, iná listy, z niektorej zbierame len kvety.  Stretávame sa vždy od 16:00 do 18:00 hod. Keď bude najbližšie pršať, máme alternatívny program s premietaním a prezentáciou o danej téme.

Čaj z akej bylinky je najlepší na horúce letné dni?

Ťažko povedať, ale väčšinou si ľudia pripravujú mätový čaj, lebo je osviežujúci.

Je podľa vás pravdou, že počas leta je lepšie piť teplý čaj ako studený?

Vlažný čaj. Studená voda ochladí na krátky moment, ale potom telo reaguje na ten chlad potením. Ale keď po hltoch vypijete vlažný bylinkový čaj, tak sa smäd lepšie uhasí. Ale ťažko človeku prikázať, keď je veľmi smädný, vtedy siahne, po tom, čo má hneď po ruke, aj keď je to pohár dobrej vychladenej vody.

Ďakujem za rozhovor.

Gabriela Krestián Kuchárová

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Leto s BylinKE

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems