Košickí úradníci maľovali detské ihriská

| Fotoriport, Mesto Košice | 30. 6. 2014

Viac ako 160 zamestnancov Magistrátu mesta Košice a košických mestských podnikov sa v piatok 13. júna zapojilo do najväčšej dobrovoľníckej akcie na Slovensku – Naše Mesto 2014. Počas troch hodín dali nový farebný šat oploteniam, preliezačkám, hojdačkám a iným prvkom na 19 detských ihriskách v 6 košických mestských častiach.

„Ďakujem všetkým, ktorí sa zúčastnili dobrovoľníckeho dňa v rámci celoslovenského projektu Nadácie Pontis s názvom Naše Mesto 2014 – Postavme naše mesto na nohy a prispeli tak ku skrášleniu nášho mesta,“ poďakoval dobrovoľníkom primátor Košíc Richard Raši. „Veľmi si vážim vašu ochotu, entuziazmus a dobrú vôľu, ktorej výsledky sú viditeľné na 19-tich ihriskách v Košiciach. Ešte raz srdečná vďaka.“ Výsledky 3-hodinovej práce dobrovoľníkov sú ozaj impozantné. Novými nátermi sa zaskvelo napríklad 50 lavičiek, 32 preliezačiek, 22 hojdačiek, 7 oplotení, 4 kolotoče a ďalšie herné prvky. Na to všetko potrebovali dobrovoľníci 270 litrov farieb, 210 kusov brúsneho papiera, 143 štetcov, rovnaký počet pracovných rukavíc a 47 drôtených kief.

Prekvapená oslávenkyňa

Dobrovoľnícku aktivitu odštartoval primátor Richard Raši gratuláciou. Všetko najlepšie do ďalšieho života zaželal a krásnou kyticou kvetov obdaroval Vieru Hiriakovú z Knižnice pre mládež mesta Košice, ktorá v ten deň oslávila okrúhle životné jubileum. „Nečakala som to, ba ani netušila, že by pán primátor o mojich narodeninách mohol vôbec vedieť. Aj preto je to pre mňa nielen veľké prekvapenie, ale i nezabudnuteľný zážitok,“ uviedla dojatá oslávenkyňa.

Dobrovolnici2 copy

Detské Ihrisko na Ružovej 50

Prvé, na ktorom priložil ruku k dielu aj primátor mesta. Ukázal, že dokáže nielen riadiť mesto Košice a riešiť problémy jeho obyvateľov, ale aj práca s drôtenou kefou, štetcom a farbami mu ide od ruky.

Dobrovolnici7 copy

„S nasadením vlastného života“

Ženy, ktorých sa na akciu prihlásilo asi trikrát viac než mužov, nepoznali pri práci prekážky. Chvíľami natierali aj „s nasadením vlastných životov“. „Bolo to super, na detskej preliezačke som nebola už asi 30 rokov,“ pochvaľovala si jedna z dobrovoľníčok.

Dobrovolnici8 copy

Po skončení práce na Ružovej

Farby ešte nestihli poriadne zaschnúť a obyvatelia okolitých blokov si už vychutnávali posedenie a oddych na pekne vynovenom detskom ihrisku.

RuzovaPoMalovani2 copy

„Výškové práce“

Niektorým práca vo výškach evidentne nerobí problémy a na detských preliezačkách predvádzali dokonca priam akrobatické kúsky.

Dobrovolnici11 copy

Poctivo, do posledného detailu

K obnove ihrísk slúžiacich pre najmenších Košičanov sa postavili  zamestnanci mesta veľmi zodpovedne. Nielenže presne plnili pokyny koordinátorov zo Správy mestskej zelene, ale dali si záležať aj na tých najmenších detailoch.

Dobrovolnici14 copy

Žltá, modrá, červená, zelená

Novými nátermi zažiarili na celkovo 19 ihriskách desiatky herných prvkov, ale aj lavičky či oplotenia. Dobrovoľníci pred natretím farbou všetko najprv očistili od starých náterov a prešli brúsnym papierom.

Dobrovolnici18 copy

Informovalo Mesto Košice 
Foto: Miroslav Vacula

Mesto vyhlasuje súťaž o najkrajší letný balkón

Do zveľaďovania Košíc sa môžu zapojiť aj obyvatelia mesta žijúci vo všetkých mestských častiach. Stačí, ak v rámci svojich možností vysadia pekné kvety a zeleň na svoje balkóny.

„Košičania by takýmto skrášlením mestu veľmi pomohli,“ povedala nám Marta Popríková, námestníčka riaditeľa Správy mestskej zelene v Košiciach. „Možností, čo konkrétne by mohli na balkóny ľudia vysadiť , je veľa, môžu to byť petúnie, muškáty a iné rastlinky, fantázii sa medze nekladú. Osobne odporúčam trvalky, ľudia by tak nemuseli sadiť kvety na balkóny každý rok.“ Aby naše mesto vyzeralo ešte krajšie ako teraz, vyhlasuje primátor mesta Košice súťaž o najkrajší letný balkón metropoly východu. Zapojiť sa môžu všetci Košičania a odborná porota vyhodnotí súťaž a vyberie tri najkrajšie balkóny na konci augusta. Odmenou pre víťazov budú hodnotné ceny:

1. miesto: poukaz na nákup rastlinného a doplnkového záhradného materiálu podľa vlastného výberu v predajniach Správy mestskej zelene v Košiciach v hodnote 130 eur. Všetko, čo si výherca vyberie, mu odborne vysadia do jeho vlastných kvetináčov, ktoré mu potom dopravia až domov.

2. miesto: poukaz na nákup rastlinného a doplnkového záhradného materiálu podľa vlastného výberu v predajniach Správy mestskej zelene v Košiciach v hodnote 100 eur.

3. miesto: poukaz na nákup rastlinného a doplnkového záhradného materiálu podľa vlastného výberu v predajniach Správy mestskej zelene v Košiciach v hodnote 70 eur.

Každý súťažiaci musí najneskôr do 25. augusta poslať fotografiu balkóna, s ktorým chce súťažiť, adresu bydliska a kontakt na komunikacne@kosice.sk. Súťaž bude vyhodnotená v septembri.

 

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Košickí úradníci maľovali detské ihriská

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems