Keď dedovia bojovali

| Pozvánky | 30. 6. 2014

Počas celých prázdnin a jesene bude historická účelová budova Východoslovenského múzea na Námestí Maratónu mieru v Košiciach patriť storočnici 1. svetovej vojny. Výstava Takí boli naši dedovia – Prvá svetová vojna a východné Slovensko potrvá do 11. novembra. Uvidíte na nej aj memorabílie účastníkov vojny z regiónu, ktoré zapožičali ich potomkovia. Druhá časť výstavy predstaví 1. sv. vojnu z vojensko-historického hľadiska „Naším zámerom je prezentovať obdobie 1. svetovej vojny a jej dopad na každodenný život obyvateľov východného Slovenska. Začiatkom roka 2013 sme verejnosti cez médiá adresovali výzvu, aby prispeli pamiatkami po svojich blízkych. Vďaka tomu sme sústredili fotografie vojakov z bežného vojnového života i počas dovolenky, ale aj iné súdobé predmety vojenského charakteru,“ hovorí riaditeľ VSM Róbert Pollák.

Primárnym cieľom múzea je vytvoriť zo zozbieraného materiálu širšiu databázu priamych účastníkov bojov 1. svetovej vojny so stručnými údajmi o ich pôsobení. Bude prezentovaná ako integrálna súčasť výstavy konkrétnych zbierkových predmetov VSM. „Chceli sme aj širokej verejnosti ponúknuť možnosť spolupodieľať sa na obsahu a realizácii výstavy, dozvedieť sa niečo bližšie o svojich predkoch a zvýšiť lokálpatriotizmus,“ dodáva riaditeľ VSM.

Dušana Smatanová 
Foto: Lívia Podhájecká

dedovia1 copy

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Keď dedovia bojovali

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems