Do brloha za vedou

| K13 a VÝMENNÍKY, Predstavujeme, Veda | 2. 6. 2014

Čo je veda? Sú to hromady čísel a nezmyselné poučky, ktoré nám často nič nehovoria? Sedieť v lavici a počúvať výklad učiva je nuda. Ale veda pre deti môže byť aj zábavná a hravá. Príďte sa o tom presvedčiť do Vedeckého brloha vo Výmenníku Obrody.

Vždy poslednú sobotu v mesiaci sa Výmenník Obrody premení na vedeckú prednášku s názornými ukážkami. Každý brloh sa začína o 14:00 hod. a trvá približne dve hodiny. Ako prvá prebieha prednáška, kde vybraný vedec predstaví svoju tému, potom sú na rade deti, aby zistili, čo si z prednášky pamätajú.

Ako sa to začalo

„Prvý Vedecký brloh vznikol už počas Otváracieho ceremoniálu EHMK 2013. Mal obrovský úspech, deťom sa to páčilo, a tak sa uchytil. Koncom roka 2013 sa podarilo nájsť priestory aj vhodnú sobotu, ktorá sa stala dušou brlohov,“ povedala Tatiana Kozejová, produkčná K13.

Vedci prichádzajú na brlohy s vedomím, že ich publikum sú žiaci približne z prvého stupňa základných škôl. Práve preto témy prezentujú čo najľahším možným spôsobom, aby to deti pochopili. Na jednoduché prednášanie sa nesťažujú ani rodičia, či starí rodičia. Témy a vedcov na Vedecké brlohy vyberá doktorka prírodných vied Mária Zentková z Ústavu experimentálnej fyziky SAV. „Príprave pásiem z vedeckých pokusov pre deti a žiakov prvého stupňa ZŠ sa venujem už 10 rokov. Za toto obdobie sme uskutočnili množstvo fyzikálnych okruhov v materských a základných školách pod názvom Pastelková fyzika. Deti prijímali naše pásma pokusov s nadšením, rady diskutovali o vedeckých problémoch, skúšali si vlastnoručne pokusy, a keď sa im vydarili, nadšene predvádzali pokusy aj večer doma pre svojich rodičov,“ ozrejmila Mária Zentková s doplnením: „bola by škoda, ak by sa k týmto aktivitám dostal len obmedzený počet detí.“
Brloh marec_foto_Michal Vasiľ copy

Malí vedátori

Vedecké brlohy lákajú každého. Sú bezplatné a na jednom brlohu sa zíde 20 až 50 detí. Tie sa dozvedia množstvo zaujímavých informácií, a čo je asi najhlavnejšie – môžu si všetko, čo sa dozvedeli vyskúšať. Hlavnou myšlienkou vedeckých brlohov je, aby sa veda stala hrou a nie obyčajným bifľovaním, ktoré poznáme zo školy. „Ide o to, aby veda nebola podávaná nudne, učiteľ sa nestíha venovať všetkým a nie stále si preberanú látku môžu vyskúšať. Tu si ju skôr zapamätajú. U nás sa deti môžu pýtať. V škole si učivo iba vypočuli a potom sa trápili a báli sa písomiek,“ poznamenala Tatiana. Rovnako aj dospelí sa dozvedia mnoho úžasných a fascinujúcich informácií, ktoré možno ani netušili. „Máme dve skupiny ľudí. Prvá skupina prinesie svoje deti a opýtajú sa, kedy po nich majú prísť a druhá skupina tu ostáva,“ spomenula Tatiana Kozejová a dodala: „niektoré deti sú z okolia a brlohy poznajú, takže prichádzajú aj samy. Mali sme tu aj učiteľov so žiakmi v rámci výučovania.“

Keď sa veda páči

Organizátori vymysleli pre malých vedcov aj Kartičku malého vedca. Na ňu dostanú pečiatku z každého brloha, a zároveň aj dátum konania nasledujúceho. Ak zaplnia všetky políčka na kartičke, čaká ich prekvapenie.

Pokusy v brlohoch sú veľmi obľúbené. Všetok potrebný materiál či rôzne výtvory sú k dispozícii bezplatne. Pri brlohu pod názvom Ako vzniká zvuk si deti vytvorili vlastné hudobné nástroje a založili aj kapelu. Tá si na záver zahrala pred výmenníkom. Veľmi zaujímavým projektom v rámci Mágie v kuchyni bol pokus s mentoskou v kole. Neskončilo to ináč než výbuchom presladeného nápoja. Napriek vzniknutému neporiadku mal tento brloh úspech a deti mali radosť, že môžu byť nápomocné pri upratovaní. Rovnako aj programovanie LEGO robotov fascinovalo malých vedcov. Veď kto by si nechcel naprogramovať robota? „Doteraz v programe dominovali fyzikálne, programátorské a chemické témy, v budúcnosti sa však neobmedzíme len na ne. Najbližší brloh bude biologický a určite bude nasledovať matematická téma, rátame aj s archeológiou a medicínou. Téma ponúka veľké množstvo, záleží len na deťoch a ich záujme,“ dodala doktorka Zentková.

Keďže sa výmenník nachádza na jednom zo sídlisk a Tatiana prezradila, že veda príde aj do mesta: „Chceli by sme vyskúšať pripraviť Vedecké brlohy pred Auparkom. Najbližšie sa uskutoční 22. júna v rámci Use The City festivalu.“ Okrem toho sa uvažuje tiež o reprízach najúspešnejších brlohov.

Miroslava Landyšová
Foto: Miroslava Majorošová, Michal Vasiľ

Brloh november_foto_Miroslava Majorošová copy

brloh_apríl_foto_ Michal Vasiľ copy

Brloh november_foto_Miroslava Majorošová2 copy

brloh_apríl_foto_ Michal Vasiľ2 copy

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Do brloha za vedou

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems