Cestovanie v digitálnej ére

| Stĺpček | 30. 6. 2014

Stalo sa vám, že ste zažili pocit sklamania z napohľad ideálneho zájazdu? Rezort bol pekný a udržiavaný, kontinentálne švédske stoly sa prehýbali pod váhou jedla, každý večer bol pripravený program pri bazéne a fakultatívne zájazdy, vyskladané z predajní suvenírov, predviedli tie najdôležitejšie pamätihodnosti. Jediný háčik bol v tom, že ste navštívili sterilné divadelné kulisy a cudziu kultúru ste vlastne vôbec nezažili.

Ak sa nebojíte nad výletom prebrať kontrolu, existujú stovky mobilných aplikácií a webov, ktoré cestovanie na vlastnú päsť uľahčia a spríjemnia. Zakúpiť si letenku nepredstavuje problém. Pokiaľ ide o ubytovanie, pri plánovaní mojej cesty do Španielska bola kľúčová stránka Airbnb.com. Široká sieť podnájmov, od izieb až po celé domy a houseboaty, vás prinúti prehodnotiť služby hotelov. Ak nestojíte o spoločnosť hostiteľa, môžete kontakt obmedziť na minimum. Je zvykom, že s kľúčmi dostanete aj mapu mesta a užitočné rady. Hostiteľa si vyberajte podľa odozvy návštevníkov a podľa rýchlosti odpovede.

Program si poskladáte pomocou stránky Tripadvisor.com, ktorá obsahuje desaťtisíce hodnotení a skúseností iných cestovateľov. Vďaka nej sme objavili špičkové galérie v Rotterdame, gurmánsky si užili Paríž a zistili, že v uličkách marockého mesta Tangier sa z hygienických dôvodov odporúča uzavretá obuv. Obdobnú službu poskytuje aj geolokačná aplikácia Foursquare. Bonusom sú časté zľavy a akcie pre používateľov, ale aj prehľad kultúrneho diania vo vybranej lokalite.

Orientáciu v neznámom prostredí uľahčí, ak si trasou urobíte vopred virtuálnu prechádzku na Google Street View. A že neviete jazyk? Počas hodín strávených na letisku vás aspoň základy naučí šikovná aplikácia Duolingo. Ani nedostatok financií nepredstavuje prekážku. Ak vaša cesta zaujme internetové publikum, na stránke Trevolta.com sa vám na výlet poskladajú.

Zuzana Matkovská

Uvítacie prekvapenie v podnájme v Malage. Foto: autorka

Uvítacie prekvapenie v podnájme v Malage. Foto: autorka

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Cestovanie v digitálnej ére

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems