Strasti a slasti duálneho vzdelávania

| Rozhovory, T-Systems | 16. 5. 2014

Na rozhovor sa prihlásili dobrovoľne, dokonca prišli s úsmevom, a to aj napriek tomu, že sa konal v piatok popoludní. Vôbec nevyzerali ako budúci technici, večne zalezení za monitormi. Boli to výreční špecialisti, ktorí vedia, čo chcú a tušia aj to, ako sa k tomu dopracovať.

Martin Kapalko, Štefan Marcin, Michal Vaško a Lukáš Podracký sú prvákmi na duálnom pomaturitnom štúdiu v odbore počítačové systémy. Niektorí z nich naň nastúpili hneď po strednej škole, iní skúsili aj jednu či dve univerzity, preto vedia porovnávať, sumarizovať a vymenovať klady aj zápory duálneho vzdelávania. Rozprávali veľa, s nadšením, niekedy aj naraz, a tak ich musela usmerňovať a dopĺňať riaditeľka vzdelávacieho centra spoločnosti T-Systems Slovakia Monika Mihoková.


Školský rok sa pomaly končí. Splnilo duálne štúdium vaše počiatočné očakávania? Prekvapilo vás niečím?

Martin: Čakal som veľa praktických skúseností, a to sa aj splnilo. Odborný výklad v škole plne korešponduje s praxou, ktorú máme dvakrát týždenne tu vo firme. Pri cvičeniach používame takmer výlučne príkazy reálne využiteľné pri budúcej práci.

Lukáš: Tým, že je to úplne nový projekt, miestnosť na praktické vyučovanie ešte nebola pripravená, niektoré veci sa robili priamo za chodu, občas sme aj pomáhali. Teraz je už všetko, ako má byť.

Štefan: Čo sa týka predmetov, jediné, čo nám pred prijímacím konaním neoznámili bolo, že do vyučovacieho procesu bude v prvom ročníku zaradená aj elektrotechnika a automatizácia. Musíme ich mať zo zákona, no s naším odborom súvisia veľmi málo. Budúci študenti sa však nemusia ničoho obávať, pretože rozsah týchto predmetov je len hodina týždenne. Niektorým síce zhoršujú priemer, no ak si k tomu človek na chvíľu sadne, alebo sa poradí so spolužiakom, ktorý študoval elektrotechniku, nebude s nimi mať problém.

Michal: Neboli až také ťažké, dozvedeli sme sa aj veci do života.

Monika Mihoková: Keďže sme sa rozhodli pre trojročné pomaturitné štúdiu v odbore počítačové systémy, museli sme dodržať určité podmienky vyplývajúce z terajšieho školského vzdelávacieho zákona o pomaturitnom štúdiu. Konkrétne ide o tieto dva predmety.

Ako sa líši systém duálneho vzdelávania od stredoškolského a vysokoškolského?

Štefan: Vyučovacie hodiny, ktoré máme vo firme, nie sú klasické 45 minútové. Majú hodinu a pol, pretože pre praktické vyskúšanie si vecí na reálnych strojoch je to málo. Čo sa týka teórie v škole, hodiny bežia klasickým stredoškolských systémom vrátane prestávok, čo je pre väčšinu z nás výhodné, lebo hodiny ubehnú rýchlejšie a celý deň sa v škole zdá byť dynamickejší.

Michal: A je to určite lepšie ako trojhodinové prednášky na univerzitách.

Lukáš: Fungujeme ako klasická stredná škola s písomkami, prestávkami a prázdninami, iné je len to, že na dva dni chodíme do firmy, kde vidíme, ako to funguje priamo v praxi. Pre mňa je to príjemné spestrenie.

1 TSSK copy

Aké sú plusy a mínusy duálneho štúdia?

Martin: Oproti vysokej škole získam praktické skúsenosti, ktoré mi univerzita nedá, pokiaľ nebudem iniciatívny a nevybavím si prax v nejakej firme sám. Tu máme vlastnú učebňu, kde sa pripájame na server a fiktívnych zákazníkov. Štúdium mi po skončení tiež ponúka prácu, čo mi žiadna výška nezaručí. Je samozrejme podmienená študijnými výsledkami, no už sme podpísali zmluvu o predčasnej zmluve, takže určitá istota tu je. Je nelogické, aby T-Systems Slovakia investoval do študenta a potom ho prenechal konkurencii. Samozrejme sa ale musím snažiť, aby som splnil všetky požadované kritériá a bol pre firmu prínosom. Tiež tu nie sú predmety ako matematika, ktorá je na výške ťažká a veľa ľudí pre ňu „neprejde“ do vyšších ročníkov. A na škole máme aj peknú triedu, len je ťažké ju nájsť a keď som tam išiel prvýkrát, stratil som sa (smiech).

Monika Mihoková: V porovnaní s iným štúdiom poskytuje TSSK študentom tzv. poradcu pre vzdelávanie. Jeho úlohou je radiť a pomáhať im v osobnostnom rozvoji, ako aj pri samotnom vzdelávaní. V prípade potreby pripraví aktivity na zlepšenie ich výsledkov v spolupráci s lektormi. Výhodou je tiež to, že mnohé odborné IT predmety vyučujú aj naši firemní experti, ktorí majú reálnu prax v IT odbore. A na záver, naše štúdium ponúka počas troch rokov spolu šesťmesačnú platenú odbornú prax.

Štefan: A okrem toho nás neskúšajú pred tabuľou.

Michal: Skúšajú nás prakticky, formou prezentácie, človek musí veci pochopiť, nie naučiť sa ich naspamäť.

Lukáš: Jedinou nevýhodou vlastne je, že nemáme žiadne spolužiačky a na celej strednej priemyselnej škole elektrotechnickej, kde sídlime, je dievčat dokopy desať.

Nie je toto štúdium pre dievčatá príliš technické?

Lukáš: Súčasťou štúdia je aj veľa netechnických, takzvaných softskill predmetov, napríklad, ako správne prezentovať alebo ako funguje podnikanie firmy. Učíme sa tam prednášať, predávať seba aj produkty. Okrem toho je veľa predmetov hodnotených na základe projektov. Namiesto testov robíme rôzne úlohy či praktické cvičenia. Tiež môžeme chodiť na „pracovné cesty“, kde prezentujeme to, čo študujeme. Veľa sa pritom naučíme. Navyše sme dostali vlastný notebook, ktorý si počas praxe nosíme domov, stále máme k dispozícii občerstvenie, tlačiareň, vo firme aj relax room. Dievčatá určite poteší, že nám dávajú veľa ružových, teda magentových „darčekov“ – myšky, perá, USB kľúče, antistresové loptičky.

Máte pre budúcich prvákov a prváčky nejaké rady a odporúčania, na čo sa majú pripraviť?

Štefan: Nech sa pripravia na jazyky. Veľa predmetov má učebnice a skriptá v angličtine a naša poradkyňa pre vzdelávanie rozpráva len po anglicky a nemecky.

Lukáš: Študenti sa budú musieť naučiť pokračovať v stredoškolskom dennom režime 5 dní v týždni, no vďaka praxi a času stráveného vo firme to bude zároveň iné.

Štefan: Tí, čo prejdú zo strednej na vysokú školu, sa musia pripraviť na veľa samoštúdia. Tu je to ľahšie v tom, že učitelia všetko vysvetľujú.

Plánujete pre nich špeciálnu imatrikuláciu?

Lukáš: Určite ich privítame spolu s firmou na Welcome day.

Takže sa cítite už teraz ako súčasť spoločnosti T-Systems?

Štefan: Zapojili sme sa do viacerých aktivít spoločnosti, napríklad do futbalovej ligy, takže sa už teraz zdravíme na chodbách s budúcimi kolegami.

Ďakujem za rozhovor.

Informácie o duálnom vzdelávaní, podmienky prijatia a zoznam potrebných dokumentov nájdete na www.t-systems.sk/dual. Uzávierka prihlášok je 31. mája.

Veronika Samková
Foto: archív T-Systems Slovakia

tssk

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Strasti a slasti duálneho vzdelávania

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems