Si vodca či nasledovateľ?

| K13 a VÝMENNÍKY, Reportáž | 4. 5. 2014

Jeden vedie a druhý nasleduje. No nie je to stále tak. Roly sa menia, a ten, čo nasledoval sa stáva vodcom a naopak. Touto tematikou sa zaoberá aj Zuzana Žabková na výstave v košickom Kulturparku. Problematiku vedenia a nasledovania predstavila na vernisáži 16. apríla v kasárenských priestoroch galérie Alfa.

Tomu však predchádzal experimentálny projekt pod názvom 24 hodín. Zadná časť osvetlenej miestnosti patrila nadrozmernej cievke na niť (Dorota Kenderová, SK). Kriedou namaľované koľajničky evokovali pomyselnú nitku ťahajúcu sa vpred. Video Erika Sikoru donútilo zamyslieť sa nad samotným kreatívnym priemyslom. Na stenách zaujali pozornosť namaľované tváre (Tomáš Jatela, CZ), šnúrky prichytené v geometrických tvaroch (Lucie Mičíková, CZ), tvoriace akúsi pavučinu, či namaľovaná koláž (Jan Chlup, CZ) pripomínajúca kamennú mozaiku. Všetky inštalácie vznikli počas jedného týždňa. Každý zo zúčastnených umelcov mal celý deň na vytvorenie diela. Možno to nebolo na prvý pohľad jasné, ale jednotlivé výtvory na seba nadväzovali. Siedmi umelci nimi premenili galériu na ihrisko pre umelkyňu Zuzanu Žabkovú, ktorá týždeň vernisáží uzavrela spojením výtvarného umenia a tanca.

Tanec medzi dielami

Počas toho, ako umelci tvorili svoje diela, tanečnice pracovali na choreografi. „Choreografiu pripravovala Zuzana v našich tanečných sálach v Kasárňach spolu s ostatnými tanečnicami. Bola to improvizačná hra tela s priestorom. Následne sa to prenieslo do sály v Bratislave, kde sa z nej natočil a zostrihal tanečný film,“ uviedla kurátorka výstavy Zuzana Pacáková. Zdokumentovaný tanec sa taktiež stal jej súčasťou.

Prvá samostatná vernisáž Košičanky začala v exteriéri pred budovou Alfa, kde naživo predstavila site specific choreografiu. Tá sa následne začala presúvať do interiéru galérie, kam ich húf divákov nasledoval, a tým potvrdili vzťah, ktorému bola vernisáž venovaná.

V interiéri sa tanečnice rozpohybovali od jedného diela po druhé. Miestami ich pohyby pripomínali hravosť, inokedy zasa dopredu naplánované tanečné kroky. V žiadnom prípade nebolo možné predpokladať, čo sa ďalej odohrá.

Úvod výstavy s kurátorkou Zuzanou Pacákovou (sprava) a umelkyňami Zuzanou Žabkovou, Dorotou Kenderovou a Luciou Mičíkovou

Úvod výstavy s kurátorkou Zuzanou Pacákovou (sprava) a umelkyňami Zuzanou Žabkovou, Dorotou Kenderovou a Luciou Mičíkovou.

Abstrakcia v pohybe

V druhej miestnosti bola prichystaná videoprojekcia s už spomínaným filmom, ktorý predstavoval abstraktnú podobu vodcu a jeho nasledovateľov. Divák bol vtiahnutý do filmu a mal možnosť precítiť poňatie umenia prostredníctvom pohybu. To, že tanec nemusí byť len konkrétny, pokojne môže byť abstraktný, či dokonca až absurdný, malo za následok, že choreografia pôsobila na jednej strane ako pripravená, na druhej strane pripomínala improvizáciu.

Samotná umelkyňa do inštalácií zapájala nielen seba, ale aj návštevníkov. „Bolo to veľmi individuálne. Niekedy viedla Zuzana, inokedy prevzali velenie nad priestorom a svojimi telami tanečnice a ona ich nasledovala,“ vysvetlila Zuzana Pacáková, pričom dodala: „Takisto to bolo aj s návštevníkmi. Niektorí smelo prechádzali priestorom a hrali sa so šnúrkou, menili jej smer a tvar. Iní nasledovali ostatných, niektorí sa zas neodvážili zapojiť a ostali skôr pasívni. Je to podobné, ako v dnešnej spoločnosti, živote, každodennosti.“ Radosť z výstavy mali tiež deti. Niektoré inštalácie ich upútali natoľko, že ich neváhali obdivovať aj rukami.

Hľadali sme prípadné odporúčanie, ako pristupovať k výstave. Kurátorka Zuzana Pacáková:  „Žiadne nie je, a ani by nebolo asi správne. Ľudia by si mali všímať veci slobodne a spraviť si vlastný úsudok. Myslím si, že videá hovoria sami za seba. Výstava 24 hodín je bez slov a výkladu trošku ťažšie pochopiteľná, preto návštevníkov bude sprevádzať vysvetľujúci text. Samozrejme, pre tých ktorí majú záujem sa dostať do problematiky hlbšie, budeme organizovať aj komentované prehliadky, na ktoré sú všetci vítaní. Stačí, ak budú sledovať stránku K13, prípadne funpage.“

Výstavu si môžete prísť pozrieť do 1. júna 2014.

Miroslava Landyšová
Foto: autorka

Tváre, ktoré vznikli za 24 hodín českým umelcom Tomášom Jatelom.

Tváre, ktoré vznikli za 24 hodín českým umelcom Tomášom Jatelom.

Nadrozmerná cievka od Doroty Kenderovej.

Nadrozmerná cievka od Doroty Kenderovej.

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Si vodca či nasledovateľ?

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems