(Posledné) vysnívané predstavenie

| Kultúra | 16. 5. 2014

Dej tohtoročných Imaginácií sa začína v ošumelom sirotinci plnom temnoty, šikany a agresie. Tu nájdeme chlapca, ktorý kvôli zlu, čoho je v nás aj vo svete dosť, stratil rodičov. Silou svojej vôle však dokáže zmeniť všetko zlé na dobré. Vďaka fantázii ožívajú jeho priatelia a spolu vytvárajú z prízemných, tmavých a škaredých vecí obrovské, farebné, krásne a poetické.

Sen za hranicami parku

Multižánrový príbeh sa pohybuje na hranici snov a reality, niekde medzi Alicou v Krajine zázrakov a Oliverom Twistom. Z tanca symbolizujúceho vojenskú diktatúru sa stáva benátsky maškarný bál, tvrdá studená posteľ je zrazu trampolína, nakreslený klaun ožíva a prináša so sebou celý cirkus, okolo sa vznášajú tanečnice v dvojmetrových bublinách.

Cieľom minuloročných Imaginácií bolo okrem iného ukázať divákom aj zrekonštruovaný Mestský park. Tentokrát sa obrazy presunú ďalej – do Kunsthalle, Mestského kúpaliska, kde si zaplávajú košické akvabely, k mappingom oživenej Vile Sandy (nazývanej aj Korčuliarsky pavilón) či k žeriavu, z ktorého budú visieť vertikálni akrobati. Dej však bude koncentrovanejší a aby sa návštevníci príliš nenabehali, organizátori pre nich pripravili aj divadelnú mapu s trasou jednotlivých obrazov. Novinkou predstavenia bude kombinácia playbecku, bubeníkov a živého operného spevu, ako aj veľkoplošná obrazovka pre tých, ktorí sa do uzavretých priestorov Kunsthalle nezmestia. Hlavnou doménou podujatia je však popri emóciách aj vizuálna stránka, preto sa začne, až keď padne tma.

Zo žeriavu budú visieť talianski vertikálni akrobati eVenti Verticali. Foto: archív eVenti Verticali.

Zo žeriavu budú visieť talianski vertikálni akrobati eVenti Verticali. Foto: archív eVenti Verticali.

V rozhovore o šťastných koncoch s autorkou projektu Imaginácie Ľubou Blaškovičovou.

Imaginácie budú v Košiciach už piatykrát. Považujete to za významné výročie?

Nechcela som to hovoriť nahlas, no významné sú aj tým, že sú pravdepodobne posledné. Napriek tomu, že projekt patrí medzi divácky najobľúbenejšie, máme obrovský problém s financiami. Tí, čo rozhodujú o dotáciách, si Imaginácie mýlia s festivalom a ja som vyčerpaná neustálym prosením o podporu a neistotou, či zoženiem peniaze aspoň na symbolické honoráre. Aj preto sa tento rok predstavenie odohrá len v Košiciach. Bude mi chýbať tá úžasná kolektívna energia, ktorú zo seba diváci pri predstavení vyžarujú. Niekto hľadá adrenalín, herci milujú potlesk a umelca dobíja energia divákov. Cítime ju. Posúva nás a čerpáme z nej inšpiráciu na ďalšie nápady.

Hovoríte o diváckej energii. Vďaka čomu je podľa vás taká silná? Prečo ľudí Imaginácie znova a znova očarúvajú?

Lebo je to rozprávka. A prečo ľudia milujú rozprávky? Pretože je v nich všetko dovolené a vždy končia šťastne. Ľudia potrebujú šťastné konce. Imaginácie majú byť v prvom rade pozitívne, sú o túžbe, sile a moci zmeniť veci z negatívnych na pozitívne. Ja už nechcem v živote zažívať zlo a keď sa prihodí, musím nájsť silu obrátiť ho na dobro. Tak, ako hlavná postava nášho príbehu. Preto je aj plagát k Imagináciám pozitívny, veselý, neukazuje chlapčeka zatvoreného v sirotinci, ale cirkus, ktorý v predstavení ožije.

Pre jeden zo slovenských denníkov ste minulý rok povedali, že silnejšia téma, ako zrodenie sveta, už neexistuje. Napriek tomu prinášate ďalší emotívny príbeh. Tromfne ten minuloročný?

Začiatok života a stvorenie sveta je úžasná téma. No hľadanie toho, kvôli čomu chce človek vlastne žiť, je prinajmenšom rovnako silné. Ak stratíte svojich najbližších, keď dieťa príde o rodičov či rodičia o svoju ratolesť, svet vám môže byť v tom momente ukradnutý. Pokiaľ nemáte to, čo najviac milujete, aj svetlo stráca zmysel.

Korčuliarsky pavilón ožije vďaka mappingu od Borovka Promotion z Česka. Foto: Borovka Promotion.

Korčuliarsky pavilón ožije vďaka mappingu od Borovka Promotion z Česka. Foto: Borovka Promotion.

Hlavnou postavou príbehu je dieťa. Stvárni ho však dospelák…

Áno, bude to tanečník zo skupiny Outbreak, ktorý má veľmi chlapčenský výraz, a ešte sa aj kvôli videoklipu oholil (smiech). Predstavenie bude fyzicky náročné, hlavný hrdina má zložité tanečné aj akrobatické vystúpenia, zavrieme ho do gule či veľkého kolesa, no verím, že všetko v zdraví zvládne.

Veríte teda na šťastné konce a splnené sny?

Svoje predstavenia si vysnívavam pri prechádzkach v parku so psíkom. Predstavujem si každý obraz a z veľkej časti sa napokon aj plnia. Takže áno. Dúfam, že aj Imaginácie budú mať šťastný koniec. Alebo ešte lepšie, že neskončia.

Ďakujem za rozhovor.

Predstavenia sa budú konať od 29. do 31. mája vždy okolo 21:15 hod. v košickom Mestskom parku.

Veronika Samková

V dvojmetrových bublinách budú zavreté krásne tanečnice Bobabaletu. Okrem toho sa predstaví aj divadlo V.O.S.A., Long Vehicle Circus, alebo nemecký povrazochodec Oliver Zimmermann. Foto: Spheric E-motion.

V dvojmetrových bublinách budú zavreté krásne tanečnice Bobabaletu. Okrem toho sa predstaví aj divadlo V.O.S.A., Long Vehicle Circus, alebo nemecký povrazochodec Oliver Zimmermann. Foto: Spheric E-motion.

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: (Posledné) vysnívané predstavenie

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems