Nepekný výmenník s rozprávkovou atmosférou

| K13 a VÝMENNÍKY, Predstavujeme | 16. 5. 2014

Ozaj je nepekný. Výmenník Jegorovovo sa nemôže pochváliť ani dizajnovou horolezeckou stenou, ani skejtovou dráhou či farebnými pútavými maľbami na fasáde, aké majú ostatné košické výmenníky SPOTs. V skutočnosti to ani nie je stará výmenníková stanica. Pôvodne to bola škôlka. Taká s výbehom pre deti do vlastnej záhradky. A tu sme pri tej rozprávkovej atmosfére. V poradí šiesty projekt SPOTs na Jegorovovom námestí 5 o nič neprichádza, naopak získava.

Témou výmenníka sú medzigeneračné vzťahy. Koncentrujú sa v ňom najmä seniori v polohách, ktoré by ste nečakali. Tvorivo ich usmerňuje komunitná umelkyňa Ľudmila Horňáková (1985). “Mojou úlohou je byť pozitívny pošťuchávač, ktorý sa chytí každej blbosti a rozvinie ju. Musím poznať ľudí natoľko, aby som vedela, ako na každého člena napasovať konkrétnu umeleckú úlohu. Hľadám ľuďom správne projektové topánky. A popri tom hľadaní vždy vedieme dialóg.“ Ich ranné stretnutia sa volajú Von z kruhu. Už názov signalizuje, že seniori sú inšpirovaní urobiť krok vpred, vystúpiť z vychodenej cestičky, zo stereotypu.

Letokruhy

Skupina Ľudky Horňákovej sa nazýva Furčianske tvorivé letokruhy, v skratke Letokruhy. Rovnaký názov získal aj ich časopis, fungujúci takmer rok a pol. Zatiaľ vyšli tri čísla a štvrté je na spadnutie. Ostatné vydanie bolo o láskach: „Spoločne riešime, aký bude vizuál, fotografie, všetky nápady. Texty píšu samotní seniori, ide o články aj poéziu. Ponechávame ich dialekt a tvorivý prístup. Neprepisujeme to na nejaký superštýl,“ približuje Ľudmila. Seniori počas tvorby časopisu Letokruhy komunikujú aj so žiakmi a študentmi, čiže napĺňajú cieľ projektu, a to spomínané medzigeneračné vzťahy. Nahrávajú zvukové nahrávky, videá, fotografujú. Písanie textov je spojené s aktivitami a prieskumom. Jedno číslo vzniká približne tri mesiace a nájdete ho vo výmenníku. Okrem výskumno-žurnalistickej práce sa venujú aj poézii, Furčianskemu haiku.

Časopis Letokruhy vzniká výskumno-žurnalistickou metódou.

Časopis Letokruhy vzniká výskumno-žurnalistickou metódou.

Frivolitkovanie ako moderný trend?

„Vítame každého nového človeka, ktorý by s nami chcel spolupracovať. Na veku nezáleží. Ak vie niečo ponúknuť – robí grafický vizuál, rád fotí a neprekáža mu spoločnosť seniorov, nech príde, bude veľmi prekvapený,“ vyzýva komunitná umelkyňa, ktorá to so skôr narodenými rozhodne vie. „Na práci so seniormi ma priťahuje to, že každý jeden z nich je jedinečný, majú svojský humor a ide z nich pozitívna energia. Bez ohľadu na to, či sem príde mladý alebo starý, všetci sa tu cítia veľmi dobre,“ usmieva sa Ľudka. V čase nášho rozhovoru si láme hlavu nad inštaláciou výstavy Háčkovanie a frivolitkovanie. Ide o náročné techniky, ktoré však treba netradične odprezentovať, aby zaujali aj mladých. Výstava diel potrvá od 19. mája do 2. júna, v stredy od 10:00 do 18:00 hod. a vo štvrtky od 15:00 do 17:00 hod. Cieľom je spojiť ručné práce s modernými trendmi a postupne rozbehnúť aj frivolitkové workshopy.

Monument medzi generáciami

Pohybová choreografia je ďalší zámer výmenníka Jegorovovo. Seniori a mládež sa budú prezentovať na festivale Use the city a na plánovanom podujatí Deň lebedenia. „Projekt Medzigeneračný monument je kombinácia tanca a performancie so sociálnou sochou. Základom bolo využiť tanečnú choreografiu s bežnými prirodzenými pohybmi. Spolupracujeme s mladou generáciou, so študentmi zo školy Exnárova. Seniorov aj študentov spája spoločný prvok, transparentné dáždniky. Z nich vytvoria na záver kupolu. Pre seniorov je veľká výzva, že sa vôbec zapojili, pretože každý má svoje limity a predviesť sa na verejnosti, to chce odvahu,“ hovorí Ľudka Horňáková.

Zároveň vyzýva, aby ste sa zapojili aj vy. Len neočakávajte klasický tanec či ľudové choreografie. Najmä hudba je zaujímavo zremixovaná, od kriku detí, cez metal, po ľudovky. Jej autorom je študent Samuel Hvozdík. Choreografiu pripravovali Zuzana Uďanová a Štefan Turanský.

Televízia FTL, čiže Furčianske tvorivé letokruhy.

Televízia FTL, čiže Furčianske tvorivé letokruhy.

Kvet Furče AKA bylinková mandala

Kedysi výbeh pre deti, dnes čarovná záhradka. Zatiaľ zarastená, no svojím pokojom a zeleňou veľmi príťažlivá. Čerstvá mäta z veľkého kvetináča sa mení na mne ponúknutý čaj, zatiaľ čo Ľudka rozpráva o ďalšom projekte: „V bývalom pieskovisku vznikne Kvet Furče, čiže bylinková mandala. Pôjde o kombináciu bosonohej masáže a bylinkovej aromaterapie. Proces sa začal v polovici mája. Záujemcovia sa do projektu môžu pripojiť v jeho záverečnej fáze od 25. do 27. mája, keď sa budú bylinky sadiť. Súčasťou výsadby je aj pohostenie a absolvovanie bosonohej masáže.“ Mandala bude totiž vyskladaná z rôznych materiálov, ako sú ohruhliaky, piesok, šišky, ihličie, tráva a mulčovacia kôra. Pre chodidlá hotový zážitok. Aj tento projekt navrhla Zuzana Uďanová. Popri ňom sa naučila písať granty, čo je tiež úlohou výmenníka.

Je toho mnoho, čo sa v tomto výmenníku chystá, čo je, čo bolo. Seniori dokonca začali nakrúcať aj prvé televízne šoty. Nájdete ich na webe www.spots.sk. Energia im rozhodne nechýba. Ľudka niekoľkokrát zdôrazňuje, že výmenník Jegorovovo je otvorený nápadom, návrhom, novým členom. Očakávajú však rovnako otvorených ľudí, ktorí sú naklonený dialógu, nie iba jednosmerným nápadom bez vývoja. Tu sa skrátka o všetkom diskutuje a nachádza konsenzus. Aké inšpiratívne, že?

Lucia Radzová
Foto: Katarína Hudačinová a archív SPOTs

Aha, ho!

Prijmite pozvanie do S klubu, klubu tanca. Každý mesiac sa v ňom tancuje niečo iné a na záver sa tanečníci odprezentujú na niektorej z vernisáži SPOTs. Vždy v pondelok od 15:00 do 16:30 hod. aj s pauzou na občerstvenie. Objekt má bezbariérový vchod a vítaní sú aj vozičkári.

Dielňa Staré na novo je laboratórium tvorby suvenírov z Furče. Každú stredu od 14:00 do 15:30 hod. môžete zrecyklovať veci nepotrebné na niečo nové. Momentálne sa chystá workshop so šálkami, podšálkami, sklom a porcelánom. Ak máte takéto nepotrebné zvyšky, doneste ich so sebou do výmenníka.

Výmenník Jegorovovo hľadá mladých aktívnych ľudí, ktorí si chcú vyskúšať vlastné projekty, vytvárať program s podporou SPOTs, umelcov, skupinou Letokruhy a kultúrnou mediátorkou Miroslavou Dankovou. Staň sa členom tímu!

Výstava Von z kruhu 2013 s aktívnymi seniorkami.

Výstava Von z kruhu 2013 s aktívnymi seniorkami.

Balónová aktivita Pre teba dýcham.

Balónová aktivita Pre teba dýcham.

Papučová seansa seniorov vo Výmenníku Jegorovovo.

Papučová seansa seniorov vo Výmenníku Jegorovovo.

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Nepekný výmenník s rozprávkovou atmosférou

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems