Na kartóne pod hviezdami

| Pozvánky | 16. 5. 2014

Ako deti sme v lete stanovali na záhrade, krčili sa v spacákoch a báli sa najtichších šumov. Kto z nás však zažil skutočnú noc vonku, na ulici, prikrytý len deravou dekou, s hlavou podopretou prázdnou plastovou fľašou? V Košiciach takto denne spáva viac než deväťtisíc bezdomovcov. Podporu im môžete vyjadriť napríklad tým, že jednu noc strávite podobne ako oni.

Zmyslom akcie Noc vonku, ktorá sa uskutoční 24. mája na Hlavnej ulici pri Immaculate, je umožniť ľuďom spoznať na vlastnej koži, ako žijú muži a ženy bez domova. „Nocovať sa bude na kartónoch, vo vlastných spacích vakoch a ráno budeme podávať kávu alebo čaj. Nie každý sa na to odhodlá, no účasť nám prisľúbili aj primátor Richard Raši a poslanec Otto Brixi, ktorí by mali na ulici prespať tiež,“ hovorí hlavný organizátor akcie Stanislav Fabišík zo Spolupútnik o.z. a dopĺňa: „Sám som človek z ulice, a preto chcem aj takouto formou pomôcť iným, aby nepadli celkom dole.“ Na akcii sa preto budú prezentovať útulky, charity a organizácie, ktoré spolupracujú s ľuďmi bez domova. Dobrovoľníci z košickej Teologickej fakulty navyše poskytnú bezdomovcom rady, ako si vybaviť dávku v hmotnej núdzi či občiansky preukaz. „Akcia by mala tiež zviditeľniť Potravinovú banku Slovenska, ktorá zhromažďuje a následne distribuuje výrobky do centier, kde to potrebujú. Dobrovoľným vstupným na Noc vonku sú potraviny v minimálnej váhe jeden kilogram, ideálne múka, cukor, konzervy, ale potešia aj hygienické potreby, žiletky, mydlá a podobne,“ vysvetľuje programový manažér podujatia Marián Jalč. Súčasťou Noci vonku bude kultúrny program a na záver podujatia pripravia organizátori veľký kartón, na ktorý môžu účastníci napísať svoj zážitky zo svojej (možno prvej) noci pod hviezdami.

Veronika Samková

Noc_vonku_A6

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Na kartóne pod hviezdami

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems