Košičania majú za sebou vydarené oslavy Dňa mesta Košice

| Mesto Košice | 16. 5. 2014

Z viac ako 70 hlavných i sprievodných podujatí si mohli vyberať Košičania a návštevníci metropoly východu počas takmer dvoch týždňov trvania jubilejného XX. ročníka osláv Dňa mesta Košice. Mladí, skôr narodení Košičania, ale najmä celé rodiny s deťmi sa zabávali pri stavaní mája na Hlavnej ulici, otvorení sezóny detskej železničky v Čermeli, v rekreačnom areáli Anička počas Košických Benátok, na odomykaní brán košickej ZOO a na mnohých iných akciách. Nechýbali ani zábavné či edukačné programy a koncerty. Jedným z najvydarenejších bol určite Slávnostný galaprogram mesta Košice na schodoch pred budovou mestského magistrátu.

Stavanie mája na Hlavnej

Úvod osláv poňali vo veľkom štýle košickí folkloristi. Pekné devy a zdatní junáci v pestrofarebných ľudových krojoch rozospievali a roztancovali takmer celú Hlavnú ulicu, od Námestia osloboditeľov až po súsošie Immaculata, kam priniesli a postavili nádhernú štíhlu brezu, s vrcholcom ozdobeným stuhami.

StavanieMaja27 copy

Detská železnička v Čermeli 

Stotridsaťročná unikátna parná mašinka Katka po prvý raz v histórii detskej železničky v Čermeli ťahala za sebou až šesť vagónikov. Každý z nich bol plný detí, ich rodičov či starých rodičov, ktorí si nechceli nechať ujsť tradičné otvorenie letnej sezóny. Vláčik smeroval na Alpinku, kde sa všetci vynikajúco zabavili na majálese. 

Košické Benátky na Aničke

Oslavy Dňa mesta Košice si vychutnávali aj posádky vlastnoručne zhotovených a ľudskou silou poháňaných plavidiel. Do tohtoročných zábavných pretekov na jazierku pri reštaurácii Ryba sa prihlásil rekordný počet 18 plavidiel, nakoniec súťažilo 16. Medzi nimi aj tri lode, ktorých posádky tvorili deťúrence z detských domovov. 

KosickeBenatky12 copy

Primátorská kvapka krvi

Prízemie budovy Magistrátu mesta Košice zmenili zdravotníci na pojazdnú transfúznu stanicu. Zamestnanci magistrátu tak mali možnosť zapojiť sa do charitatívnej akcie a darovať najvzácnejšiu, životy zachraňujúcu tekutinu. Krv darovalo 26 mužov i žien, medzi nimi aj primátor mesta Richard Raši a viceprimátorka Renáta Lenártová.

PrimatorskaKvapka6 copy

Košický deň Európy na Hlavnej

Niekoľko sto Košičanov prišlo k pódiu pri Dolnej bráne osláviť nielen Košický deň Európy, ale zároveň i Deň Slovenska a Deň Užhorodu v Košiciach. Prispeli aj deti z košických základných škôl, ž tradičným kreslením kriedami na asfalt. Najčastejšími motívmi bola košická historická perla Dóm svätej Alžbety a jedna z najväčších vzácností Košíc, erb mesta.

DenEuropy8 copy

Košice Fest, amfiteáter ožil

Vďaka tomu, že Košice vlani získali titul Európskeho hlavného mesta kultúry, a teda i peniaze na obnovu chátrajúceho amfiteátra, mohli sa v tomto kultúrnom stánku, ktorý po rokoch devastovania opäť ožil, zabávať na podujatí Košice Fest stovky Košičanov. O zábavu sa im postarali napríklad Kandráčovci, Kristína či Peter Lipa.

KosiceFest17 copy

Slávnostný ceremoniál Dňa mesta Košice 

Vo Veľkej sále Historickej radnice na Hlavnej ulici si prevzalo z rúk primátora mesta Richarda Rašiho verejné ocenenia celkovo 46 jednotlivcov i kolektívov, ktorí sa významnou mierou zaslúžili o šírenie dobrého mena mesta Košice doma i v zahraničí, a to v rôznych sférach. Počnúc verejnou správou cez zdravotníctvo a kultúru, až po šport.

CenyMesta115 copy

Galaprogram na schodoch

Schodisko pred budovou Magistrátu mesta Košice sa zmenilo na jedno veľké pódium, pri ktorom sa vynikajúco zabávalo približne tisíc Košičanov rôznych vekových kategórií. Perfektný program si pre nich pripravili hudobná skupina Desmod, Musica Iuvenalis či speváčka Beáta Dubasová. Na záver rozžiaril košické nebo efektný ohňostroj. 

GalakoncertNaSchodoch11 copy

Ulice rozvoňal Košický guláš

V areáli Katovej bašty – Rodošte si dali „rande“ účastníci tradičnej gastronomickej súťaže o najlepší „košický guláš“, spestrenej mnohými atrakciami pre rodiny s deťmi. Súťažiaci mali samozrejme tajné recepty a ingrediencie, napríklad originál slovenskú borovičku. Jedno ale mali všetci spoločné. Varili s humorom, láskou a napriek dažďu dobre naladení.

Gulas5 copy

Informovalo Mesto Košice
Foto: Miroslav Vacula

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Košičania majú za sebou vydarené oslavy Dňa mesta Košice

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems