Fotograf folklóru s baletným snom

| Pozvánky, Reportáž | 16. 5. 2014

Tatry, kvety, zátišia či západy slnka sa fotografujú pomerne jednoducho, no zachytiť tanec tak, aby bola na snímke aj farebná sukňa aj široký úsmev, je náročné. Možno preto má „dvorný“ fotograf súboru Železiar vo svojom archíve desaťtisíce obrázkov. Tie najlepšie z nich si môžete pozrieť do 28. mája v priestoroch FotoGalérie NOVA na výstave Krása pohybu.

Peter Meľuch (1965) spočiatku fotografoval krajinu. Veľmi skoro však zistil, že to nie je to pravé, a odvtedy si hľadal cestu k pohybu. Našiel ju v spolupráci s folklórnym súborom Železiar, ktorý tento rok oslávi 50. výročie. Petrova prvá samostatná výstava zobrazuje štyridsať fotografií, pričom len na dvoch nemá nikto nohy vo vzduchu alebo sukňu vo víre tanca. Jeho obľúbenými predstaveniami sú tie s príbehom. „Najlepšie sa mi fotil program s názvom Tanec – Rituál – Legenda. Bol veľmi silný, dynamický, no zároveň emotívny,“ vysvetľuje autor. Za posledných päť rokov precestoval so Železiarom kus sveta. Predstavenia, festivaly, slávnosti doma aj v zahraničí, skúšky aj pózovania v ateliéri vytvorili medzi nim a súborom silné puto. Keď na vernisáži výstavy rozkázal ženskej speváckej skupine Železiara „tú jeho“ pesničku, hneď vedeli, ktorú majú zanôtiť. Fotograf si počas nej spokojne podupkával. Sám netancuje, no tvrdí, že tanec ho nikdy neprestane fascinovať. „Skúšal som fotografovať aj brušné tance, bola to skvelá skúsenosť, no nakoniec nedošlo k hlbšej spolupráci. Mojím ďalším snom je fotiť balet. Ten pohyb, sústredenie sa tanečníkov a pocity, ktoré vyvoláva, sú jednoducho nádherné,“ uzatvára Peter. Aj keď sa mu toto prianie splní, jeho „srdcovkou“ ostane Železiar. Už teraz v duchu zostavuje koncept výstavy nadväzujúcej na Krásu pohybu, ktorá by mala verejnosti priblížiť súbor v inom svetle. Aké svetlo to bude, vie však zatiaľ len on sám.

Veronika Samková

Najobľúbenejším predstavením Petra Meľucha je Tanec – Rituál – Legenda. Foto: Peter Meľuch

Najobľúbenejším predstavením Petra Meľucha je Tanec – Rituál – Legenda. Foto: Peter Meľuch

Vernisáž pritiahla najmä staršiu generáciu a milovníkov folklóru. Foto: autorka

Vernisáž pritiahla najmä staršiu generáciu a milovníkov folklóru. Foto: autorka

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Fotograf folklóru s baletným snom
  1. […] je ten najľúbivejší detail v slovenskej grafike a krásu pohybu zachytáva rovnomenná výstava fotografií folklórneho súboru. K tomu prirátajme strany fotoriportov zobrazujúcich jubilejné oslavy dňa nášho mesta a […]

    Komentoval Krasota | Zajtrajšie noviny dňa 19.05.2014 o 11:12:44Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems