Folklór medzi panelmi

| Stĺpček | 16. 5. 2014

Niektoré jarné tradície prežívajú, iným sa darí menej. Prvomájový bozk pod rozkvitnutou čerešňou je úspešná klasika, ale také pálenie Moreny je iný príbeh. O to pôvabnejší bol pre mňa moment, keď som smerom k Hornádu zahliadla kráčať partiu mladých ľudí, ktorí nad hlavami hrdo niesli slamenú bábku. Keďže kroje sú drahé a cenné, Morena mala oblečené tričko s lesklým nápisom „Just look at me/Len sa na mňa pozri“ a akúsi ružovú minisukňu. Moderným módnym trendom evidentne neodolala ani staroslovanská bohyňa.

Verím, že napriek digitálnej ére väčšina z nás dobre pozná tradíciu stavania májov. V predvečer prvého mája bolo (a odvážim sa tvrdiť, že ešte stále je) zvykom, aby slobodní mládenci vztýčili mladý, stuhami zdobený stromček pred dom svojej vyvolenej. Dáva sa ním na známosť vážny záujem o dievča súce na vydaj. Dievčatá zvykli celú noc hľadieť z obloka a dúfať, že neostanú na ocot. Pre slečny, ktoré nemali šťastie, bol postavený veľký spoločný máj uprostred dediny.

V tomto kontexte je zaujímavý zvyk pochádzajúci z Detvy. Ak dvaja mladíci zápasia o priazeň tej istej dievčiny, rivalov máj zotnú. Práve preto ma, zrejeme trochu nemiestne, vynikajúco pobavil nedávny výkon vandalov práve v spomínanej Detve. Pod rúškom noci totiž spílili dedinské máje. Ignorujúc spôsobenú škodu sa musím pousmiať nad geniálnou taktikou páchateľa. Vzhľadom na tradíciu si totiž „rezervoval“ všetky slobodné dievčatá z mesta.

To, že sa naši predkovia neostýchali v mene lásky používať zaklínadlá a mágiu, nie je žiadna novinka. Chcem sa však podeliť s lahôdkou, na ktorú som natrafila počas prieskumu starých slovenských zvykov. Mládenec vraj mohol dievča získať tak, že jej do sladkej pálenky dal kúsok cukru, ktorý istý čas nosil pod pazuchou. Opäť o dôvod viac, prečo si na diskotéke ustrážiť svoj pohár.

Zuzana Matkovská
Foto: autorka

Folklór a tradícia si občas nájdu cestu aj medzi paneláky.

Folklór a tradícia si občas nájdu cestu aj medzi paneláky. Autorom Pamätníka ľudovej architektúry je Tomáš Džadoň.

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Folklór medzi panelmi

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems