DVA v krajine indiánov

| Reportáž | 4. 5. 2014

V rámci turné k najnovšiemu albumu Nipomo odohral manželský pár Bára a Honza Kratochvílovi koncert aj v košickej Tabačke Kulturfabrik. Formácia známa pod menom DVA  predviedla 16. apríla koncert, ktorý pravdepodobne v mysliach divákov rezonuje dodnes.

Hravosť a kreativita je v prípade tohto dua neodmysliteľná a koncert miestami pripomínal divadelné predstavenie či performanciu. Už samotný začiatok vystúpenia bol atypický, prvými nástrojmi, ktoré pár použil, boli ping pongové rakety a loptičky.

DVA sú jedinečný zjav, ktorý bezradní kritici škatuľkujú do kategórie „nezaraditeľné“. Nečudo, že počas prvej skladby sa publikom priebežne ozývala otázka, akým jazykom spievajú? Slová miestami pripomínali trochu angličtinu, trochu fínčinu, prípadne holandčinu. Kto sa s dvojicou už stretol, vie, že spievajú „po svojom“. Bolo výhradne na divákoch, aby si melódie doplnili vlastným významom. Absencia obsahu textov tak upriamila pozornosť výhradne na hudbu a dianie na pódiu. Folk, blues, operné árie a rock´n´roll, DVA plynule prechádzali z jedného žánru do druhého. „Teď vám zahrajeme country!“, povedala Ona a plnou sálou sa doslova začali rozliehať zvuky farmy, lesa aj pralesa.

Tradičnú gitaru DVA funkčne dopĺňali saxofónom, miniatúrnym pianom, hračkárskym megafónom a zvukmi plyšových hračiek. Detská hravosť sa miesila s hypnotizujúcim rytmom a publikum postupne privádzala do príjemného tranzu. Podobnosť s tvorbou severoamerických indiánov nebola vôbec náhodná, platňa je silne inšpirovaná ich kultúrou a potulkami po Spojených štátoch. Piesne z albumu Nipomo síce boli novinkou, no keď prišli na rad skladby z albumov Fonók a HU, publikom sa prehnala vlna radosti. Radosť v tvárach divákov však bolo vidieť celý čas, dokonca aj po koncerte.

Zuzana Matkovská
Foto: Martin Mulik

On a Ona, to sú DVA.

On a Ona, to sú DVA.

Bára Kratochvílová pretvára koncerty na divadlo.

Bára Kratochvílová pretvára koncerty na divadlo.

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: DVA v krajine indiánov

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems