Zážitkové hľadanie pokladu

| Rodina | 19. 4. 2014

Dobrodružná hra v prírode prináša kopec zábavy, vzrušenia i vzdelávania v jednom. Aktívna zábava pre deti, mládež ale aj rodičov v podobe hľadania pokladu je zaručene radostný zážitok, ktorý sa premení na peknú spomienku. Vyžaduje si predprípravu zo strany rodičov či organizátorov. Tí si však následne počas hľadania pokladu oddýchnu, pretože samotného dobrodružstva sa už väčšinou nezúčastňujú. 

Cieľová skupina

Aktivitou oslovíte nielen deti a ich rodičov či starých rodičov, ale i všetky akčné typy bez ohľadu na vek či pohlavie. Vytvorte si rôzne verzie hľadania pokladu pre najmenších, mládež i pre starších. Veď mnoho ľudí sa rado hrá aj v dospelosti. Okrem toho, dnes je veľmi populárny geocaching, ktorý má s pátraním po poklade mnoho spoločného.

Priestor

Najvhodnejší pre túto aktivitu je samozrejme exteriér. Les, lúka, skrátka príroda ponúka mnoho tajomných zákutí, ktoré hodno prebádať. Aj sídlisko skrýva rôzne záhadné miesta, lenže svojou atmosférou môže ubrať na čarovnosti. Ak však betónová džungľa predsa len poskytuje aj nejakú tú zeleň, je v spojitosti s detskou fantáziou skvelým miestom na ukrytie pokladu. Nuž, a ten sa najlepšie schová v bútľavom strome, v lístí, v nore… Pozor na bezpečnosť, tá je na prvom mieste. Priestor preto treba najprv preskúmať, či svojou hrou nerušíme divé včely, hady, líšky a iné zvieratká.

Tajomná cesta k pokladu.

Tajomná cesta k pokladu.

Mapa

Hľadanie pokladu by malo mať istý systém. Ten sa najlepšie zapíše do mapy. Cesta od stanoviska ku stanovisku postupne približuje hľadačov k pokladu. Kľúčové miesta možno v prírode viditeľne označiť farebnými stužkami. Samotnými stanoviskami môžu byť aj zaujímavé miesta – kvitnúci krík, skala, pokrivený strom, jaskyňa… Tak či onak si organizátor akcie musí dopredu preštudovať terén, aby vedel pripraviť trasu k samotnému pokladu.

GPS súradnice

Spomínaný geocaching má za cieľ nájsť vec, ktorá je ukrytá na utajenom mieste. Pátrači hľadajú podľa GPS súradníc prostredníctvom GPS prijímačov. Tento druh športu spojený so zábavou je skvelou alternatívou aj k tomuto hľadaniu pokladu.

Čo skrýva les?

Čo skrýva les?

Indície

Môžu a nemusia byť. Indície sú akési hádanky, ktoré navigujú pátračov bližšie k pokladu. Tri hádanky s troma rôznymi kľúčikmi môžu čakať na dobrodruhov aj rovno pri poklade, ktorý je zamknutý. Len správna odpoveď, a teda len jediný kľúčik, odomkne zámku od pokladu.

Poklad

Drevená pokladnica má svoje čaro, ale ak ste na dovolenke a dopredu ste si ju nepripravili, pokojne improvizujte. Veď poklad sa zmestí aj do plastovej nádoby na jedlo. Otázne je, čo má tvoriť samotné prekvapenie. Záleží na tých, ktorí ho budú hľadať. Organizátor by mal vedieť odhadnúť ich „chúťky“ a vytvoriť poklad tak, aby sa pátrači potešili. Inšpirujte sa našimi tipmi na poklad:

  • Sladkosti: čokoládové mince, žuvačky, cukríky, lízanky.
  • Hračky: autíčka či bábiky v mini rozmeroch, loptičky, farbičky.
  • Bižutéria: prstienky, koráliky, mačacie zlato.
  • Poklady z prírody: rôzne druhy listov a plodov zo stromov i kamene, spolu s rukoväťou – kľúčom na ich určenie (vhodné pre malých biológov).
  • Mix: zo všetkého trošku, tak ako je to na fotografii.
Poklad môžu tvoriť sladkosti, hračky, bižutéria či zázraky z prírody.

Poklad môžu tvoriť sladkosti, hračky, bižutéria či zázraky z prírody.

Praktické info

Už sme raz spomínali, že bezpečnosť je na prvom mieste. S tým súvisí pre pátračov zabezpečená vhodná obuv, pokrývka hlavy, dostatočný pitný režim, prípadne repelent a znalosť terénu. Za deti je vždy zodpovedný rodič alebo vedúci v tábore. Buďte opatrní. Dobrá hra je hra bez nehody.

PS:

Pre deti je odmenou samotné nájdenie pokladu. Avšak taká symbolická medaila, ktorú od vás dostanú za úspešnú pátračskú akciu, keď sa vám prídu s pokladom pochváliť, poteší ešte viac. A hlavne, zostane na pamiatku.

Prajeme vám veselé a dobrodružné pátranie s úspešným koncom!

Pripravilo www.oslavuj.sk

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Zážitkové hľadanie pokladu
  1. Ešte väčšia zábava je to s detektorom kovov, potom sa dá opakovane vyhľadávať a záleží len na fantázii, kde sa poklad schová :)

    Komentoval Ján dňa 09.12.2015 o 09:14:35Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems