Výmenník čaká na kreatívne nápady

| DIY, K13 a VÝMENNÍKY, Pozvánky | 5. 4. 2014

Mohlo by sa zdať, že Štítová je spomedzi výmenníkov v rodine SPOTs najmladšia. Budova na hrane kopca neďaleko Amfiteátra zívala ešte do nedávna prázdnotou. No pomaly, ale isto sa objavujú prvé lastovičky, z ktorých postupne vzniká plnohodnotný program. Jeho dominantou má byť nové a vizuálne umenie.

Projekt SPOTs dostal budovu spolu s výmenníkmi Ľudová, Wuppertalska a Važecká. Pre technické problémy sa tam ale nemohli organizovať dlhodobé výstavy, len krátke akcie, ako festival Naše sídliská alebo podujatie Medzicentrum. Nedostatky sú už minulosťou a Štítová sa vďaka výstave fotografií Kataríny Hudačinovej s názvom Camera Natura prebudila k životu. „Identitou Výmenníka Štítová by mali byť dve prierezové témy – umelecké rezidencie a umelecké vzdelávanie pre rôzne cieľové skupiny s hlavným zameraním na nové médiá. Výmenník funguje dva mesiace, a tak sa jeho program ešte len vyvíja. Cítime však jeho potenciál a veríme, že naše úsilie ocenia aktívni a kreatívni obyvatelia, študenti či umelci a využijú priestor, ktorý sa im ponúka,“ hovorí zodpovedná vedúca výmenníka Beáta Andrejková.

Prvopočiatky fotografie

Camera Natura ponúkla návštevníkom Katkin pohľad na svet cez svetlocitlivý papier. Čiernobiele fotografie pripomínajúce koláž zachytávajú deti, dospelých, budovy aj prírodu. Technika, vďaka ktorej tieto snímky vznikli, sa volá fotogram. „Ide o fotografický obraz vytvorený v tmavej komore. Pod zväčšovák sa umiestni neexponovaný fotopapier, na ktorom sa vytvorí kompozícia z predmetov podľa vlastnej fantázie. Po osvetlení papiera, vyvolaní a ustálení vznikne obraz, kde na čiernom pozadí vystupujú biele, prípadne šedé predmety,“ dočítate sa na stránkach SPOTs. Práve na výstave mali návštevníci získať inšpiráciu a chuť vrátiť sa k takýmto prvopočiatkom fotografie a vyskúšať si jej tvorbu naživo. Možnosť zrealizovať svoj novonadobudnutý sen im ponúknu Fotodielne. Pod Katkiným vedením vytvoria účastníci dielní vlastnú fotokoláž. Vo výmenníku budeme mať aj tmavú komoru, kde budú môcť svoje snímky vyvolať,“ vysvetľuje PR manažér projektu Ján Hološ. „Zameranie fotodielní sa bude každý mesiac meniť. V apríli to bude fotogram, v máji camera obscura a v júni výroba vlastného papierového fotoaparátu a fotografovanie s ním,“ dopĺňa fotografka Katarína Hudačinová.

Tvorbu fotografky a vedúcej fotodielní Kataríny Hudačinovej s mohli diváci prezrieť na výstave Camera Natura.

Tvorbu fotografky a vedúcej fotodielní Kataríny Hudačinovej s mohli diváci prezrieť na výstave Camera Natura.

Zatiaľ čistá fasáda

Okrem pravidelných dielní prebieha na Štítovej od 7. do 21. apríla aj výstava Uličník ART. Jej autormi je zručná rómska mládež pod vedením umelca Helmuta Bistiku. Hneď po nej nasleduje prezentácia vtipných grafík Rada Repického. „Rado bude viesť workshopy na témy ilustrácia kníh, 3D umenie či origami a pritiahne k nám študentov z Fakulty umení, ktorým by sme chceli dať priestor na zviditeľnenie sa. Dúfame, že sa k nim postupne pridajú aj žiaci zo Školy úžitkového výtvarníctva a iných umeleckých škôl,“ hovorí Hološ. Výmenník im ponúka priestory s veľkou strechou a zatiaľ takmer nevyzdobenú vonkajšiu fasádu, ktorá čaká na šikovné ruky a kreatívne nápady svojich návštevníkov.

Veronika Samková
Foto: archív SPOTs

Fasáda Štítovej má v budúcnosti hýriť farbami alebo 3D origami.

Fasáda Štítovej má v budúcnosti hýriť farbami alebo 3D origami.

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Výmenník čaká na kreatívne nápady

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems