Voňavé pazuchy

| Hudobný profil, Rozhovory | 5. 4. 2014

Súčasná, autentická, zároveň schopná vyvolať emóciu, hravo pestrá, vlhká, suchá a v neposlednom rade premenlivá. Takto opísal tvorbu košickej kapely Kvety v podpaží jej spevák a gitarista Martin Lecho Lechman. Kvety nedávno krstili debutový album, pripravujú sa na koncertovanie a už teraz spoločne vymýšľajú nové skladby.


Kvety v podpaží nie sú na lokálnej hudobnej scéne nováčikom, nedávno krstili debutový album, čiže kvitnú, voňajú a môžeme sa tešiť aj na nejaké koncertné turné?

Samozrejme. Koncerty sú teraz našou prioritou, chceme hrať čo najviac, a osloviť tak čím viac „priaznivcov“. Druhou prioritou je ukázať všetkým, že hrať vieme, a že nie sme klasickou pop-rockovou formáciou.

Keď nie klasický pop-rock, tak aká je vaša hudba?

Naša tvorba je pre mňa súčasná, autentická, zároveň schopná vyvolať emóciu, hravo pestrá, vlhká, suchá a v neposlednom rade premenlivá. Ale je to určite hudba, v podobe akej ju cítia štyri osoby. Je vždy úžasné vidieť, ako sa s ňou stotožňujú ostatní. Ten prienik, to je to hlavné.

Na albume Interval je 14 skladieb v slovenskom jazyku, hudobne expandovať za hranice sa nechystáte?

Bolo by to určite vzrušujúce, ale ako si naznačila, naše texty tvoríme v slovenčine v dosť mystickom rúchu, poslucháč by mal byť vybavený nejakou tou dávkou fantázie a predstavivosti. Snažíme sa však čím ďalej, tým viac oslovovať aj českých priateľov, ktorí sú o čosi trpezlivejší pri samotnom „počúvaní“.

Interval vyšiel v decembri 2013, no krstili ste ho až teraz v marci, prečo?

Interval vyšiel 1. decembra v digitálnej podobe, čo nám umožnilo byť ľahko dostupní pre všetkých, ktorí si hudbu sťahujú cez rôzne aplikácie. Krst sme takto naplánovali po „zimnom spánku sveta“, ale aj preto, lebo sú s tým spojené viaceré povinnosti, ktoré sa nedali vykonať skôr.

Vo vode plnej okvetných lupeňov vám ich pokrstili Mário ‘Gapa’ Garbera a Lukáš ‘Kolja’ Kolivoška z IMT Smile. Bol to nápad vašej nežnejšej časti kapely, teda basáčky Barbory?

O lupeňoch sme boli presvedčení všetci, avšak náš gitarista Ixo prišiel s myšlienkou vykonať okamih krstu ponorením, čo je dosť autentické. Krstní tatovia, ako aj všetci pozvaní hostia, vytvorili perfektnú atmosféru. Bol to nádherný večer.

Asi je ťažké si vybrať, ale keby ste do rádia či hudobnej súťaže mohli poslať len jednu skladbu z albumu, ktorá by to bola?

Každá jedna vec na albume je súčasťou nás, v rôznom čase a priestore. Viacero fanúšikov malo po vypočutí albumu pocit, že každá ďalšia pieseň nesie so sebou nejaký iný motív, myšlienku, štýl. A presne na tom sme si dali veľmi záležať. Nechceli sme, aby bol Interval ľahko čitateľný. Každá pieseň je tak, ako som spomínal, „iná“, či už rytmicky, alebo príbehom. Za mňa osobne, by som si vybral  alternatívnu vec Sneží, ktorá má vo mne veľkú symboliku protikladu, emočný vrchol Kvetov.

Na skladbu Skús ma ste natočili videoklip, ktorý tvorí sled po sebe idúcich fotografií. Strih záberov podčiarkuje dynamiku a tanečnosť skladby. Čí to bol nápad?

Áno. Skús ma je presne ten typ skladby, ktorá je svojou tanečnosťou veľmi obľúbená, preto sme sa aj rozhodli natočiť trochu netypický klip z fotografií, tzv. Lomokino efekt. Samotný koncept vznikol v hlave fotografa Mariána Lépa. Myšlienka bola jasná, nápad sa, ako je u nás zvykom, realizuje v hlavách všetkých zúčastnených. V Kvetoch je to vždy tímová práca. 

Ďakujem za rozhovor.

Informácie o kapele Kvety v podpaží nájdete na www.facebook.com/kvetyvpodpazi.

Gabriela Kuchárová

Obal debutového albumu Interval od kapely Kvety v podpaží. Foto: Silvia Janečkova

Obal debutového albumu Interval od kapely Kvety v podpaží. Foto: Silvia Janečkova

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Voňavé pazuchy

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems