Sedem dní, sedem umelcov, sedem diel

| K13 a VÝMENNÍKY, Kultúra, Pozvánky | 5. 4. 2014

Zatvorená 24 hodín v galérii košických Kasární, aby tvorila. Na danú tému, no s ľubovoľným materiálom. Potom nepôjde spať, ale sa o výsledku porozpráva. S umelcami, kurátormi, študentmi a verejnosťou. Hoci to Lucia Mičíková celé začne, nasledovať budú ešte šiesti umelci. Dielo každého z nich bude musieť nadväzovať a vychádzať z výsledku predošlého autora.

Experimentálny projekt 24 hodín priniesla do Kasární/Kulturpark Zuzana Pacáková s jasným zámerom: „Chcela by som zaviesť v Kasárňach tradíciu týchto 24-hodinových výstav. Niektorí umelci sa navzájom nepoznajú, ani spolu nespolupracovali, no práve to je cieľom. Aby sa spoznali, spoločne diskutovali o ich tvorbe a súčasných aktuálnych témach, posúvali sa ďalej. Chceme takto podporiť novú tvorbu. Vieme umelcom prispieť na materiál, aby vznikali nové diela a aby vznikali v priestoroch kasárenskej galérie Alfa,“ vysvetľuje kurátorka výstavy. Galéria sa podľa jej slov zmení na umelecký ateliér alebo mini umeleckú rezidenciu, pretože umelci budú v Kasárňach sedem dní bývať, diskutovať o svojej tvorbe a navzájom spoznávať svoje umelecké postupy. „Vždy sa určí prvý štartujúci umelec, vytvorí dielo na danú tému, no a ten ďalší musí reagovať na jeho výtvor. Tým chcem podporiť komunikáciu a spoluprácu medzi umelcami, dať im nové podnety na to, aby tvorili dielo, ktoré by inokedy možno netvorili a vznikne z toho zaujímavá prepojená výstava. Aby som tento koncept posunula ešte ďalej, určila som začiatočného a koncového umelca a každý z nich mal určiť ďalšieho autora, ktorý bude reagovať na toho predchádzajúceho. Polovicu z nich som nepoznala, čiže je to zaujímavé aj pre mňa,“ pochvaľuje si Zuzana.

Umelecké vyjadrovanie Lucie Mičíkovej je zakorenené v pamäti a asociáciách.

Umelecké vyjadrovanie Lucie Mičíkovej je zakorenené v pamäti a asociáciách.

Od maľby po video

Medzi umelcami sú dvaja Slováci, traja Česi a dvaja Rakúšania. Prvá 24-hodinovka bude patriť českej umelkyni Lucii Mičíkovej, z druhého konca Zuzana Pacáková oslovila Košičana Erika Sikoru, ktorý bol nominovaný na cenu Oskára Čepana. Erik je podľa nej tak správne trafený umelec s humorom a jeho videá sú veselé a vtipné. Učí nimi ľudí, ako sa tešiť. Na otázku, či má obavy z tohto umeleckého experimentu, odpovedá: „Predstavujem si to ako skočiť z mrakodrapu a počas pádu mám šancu niečo vykonať, alebo sa aspoň pohrať. Nebude to síce uhladené a vyšpekulované, ale všetko, čo sa stane, bude viac ako nič. A tým pádom sa z toho obavy vytratia.“ Okrem nich dvoch sa do netradičného projektu zapojí mladá umelkyňa a kurátorka Dorota Kenderová (SK), Sofia Goscinski (AU), Samuel Schaab (AU), Tomáš Jetela (CZ) a Ján Chlup (CZ). Konečná výstava by mala byť multižánrová a rôznorodá, od maľby, cez sound art až ku konceptuálnemu umeniu. Alebo sa môže stať, že nevznikne nič? Podľa Jána Chlupa môže: „Nie som si istý, či za 24 hodín niečo vznikne, možno to bude ,paskvilʻ nejakých stresových faktorov, alebo naopak, nejaká jasne formulovaná vec. Idem do toho aj s tým, že nemusí nič vzniknúť.“ Na to je pripravená aj kurátorka výstavy: „Cieľom projektu je, aby vznikali nové diela. Samozrejme, nie vždy je v takom krátkom čase možné, aby vzniklo do detailov prepracované finálne dielo, čiže som pripravená aj na viac konceptuálnu tvorbu, alebo vyslovene iba pracovné umelecké koncepty, ktoré budú umelci v krátkej budúcnosti ďalej rozvíjať. A hlavne vznikne úplne nová skúsenosť pre každého z nás, čo bude určite obohacujúce pre všetkých zúčastnených.“

Ján Chlup pracuje s témami, ktoré sa týkajú vnímania priestoru a času zobrazených v maľbe a animáciách.

Ján Chlup pracuje s témami, ktoré sa týkajú vnímania priestoru a času zobrazených v maľbe a animáciách.

Čo vznikne za 24 hodín?

Z umelcov sa na okamih stanú kurátori, pretože si sami svojich kolegov vyberali. Na tomto experimentálnom projekte budú môcť návštevníci pozorovať, aké rôzne väzby sú medzi kurátormi a umelcami, aký je proces vytvorenia diela, budú o tom môcť spoločne diskutovať a ovplyvňovať jeden druhého: „Po každej 24-hodinovke sa uskutoční malá vernisáž s diskusiou o novovzniknutom diele. Práve rozhovory s umelcami a verejnosťou môžu ovplyvniť nasledujúceho autora. Po siedmich dňoch sa v Kasárňach uskutoční záverečná vernisáž, ktorá prepojí všetky umelecké vstupy. Konečnú výstavu všetkých diel prepojíme aj s vernisážou Zuzany Žabkovej Viesť a nasledovať. Obidve výstavy si návštevníci budú môcť pozrieť ešte nasledujúce dva mesiace.“

Projekt 24 hodín sa uskutoční od 10. do 16. apríla vždy o 18:00 hod. v budove Alfa košických Kasární/Kulturpark. Záverečná vernisáž je 16. apríla o 18:00 hod. a výstava potrvá do 1. júna 2014.

Gabriela Kuchárová

Lucia Mičíková vytvára osobné inštalácie ako snové, utopické, spomienkové priestory.

Lucia Mičíková vytvára osobné inštalácie ako snové, utopické, spomienkové priestory.

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Sedem dní, sedem umelcov, sedem diel
  1. […] zdroj: Zajtrajšie noviny […]

    Komentoval Umelci budú v galérii tvoriť 24 hodín | K13 dňa 10.04.2014 o 09:48:42Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems