Pestujte zdravo a bez chémie

| Predstavujeme, Téma čísla | 19. 4. 2014

Ekologické centrum SOSNA v Družstevnej pri Hornáde je príkladom toho, že žiť a pestovať sa dá zdravo, organicky, ekologicky a pritom chutne. Za pravdu nám dá každý, kto už ochutnal paradajku dopestovanú organicky, bez chémie a porovnal ju s tou kúpenou v hypermarkete. V záhrade SOSNY vysievajú a pestujú aj staré druhy rastlín, na ktoré ľudia už zabudli, a pritom sú výborné, chutné a obohatia jedálniček. Medzi nimi mangold, stopkatý zeler, topinambury, čistec hľuznatý, kozia brada, listová zelenina – ľnička (chuťou podobná žeruche) či novozélandský špenát. A to všetko bez chemických prísad. Ako je to možné? Odpoveď, ale aj ďalšie zaujímavé tipy nám poskytla riaditeľka ekocentra SOSNA Silvia Szabóová.

1. Pestujeme bez chémie

Je to jednoduché a zložité zároveň. Naším cieľom je vytvorenie živej záhrady. Vtáci,  hmyz, jednoducho všetky živočíchy, ktoré nám môžu pomôcť „hospodáriť“ v záhrade, potrebujú mať pre svoj život podmienky, a teda potravu, priestor na rozmnožovanie, úkryt. Ak si týchto priateľov do záhrady prilákame, bude prekvitať.

V porovnaní s voľnou prírodou je naša záhrada  maličká, aby sme v nej vytvorili podmienky pre rast zdravých rastlín, skúsme sa držať nasledovných rád:

  • Hnojíme kompostom alebo organickým hnojivom.
  • Využívame alelopatické vzťahy (alelopatia – vzájomné ovplyvňovanie rastlín svojimi chemickými látkami).
  • Používame zelené hnojenie.
  • Nastielame a mulčujeme (mulčovanie – pokrytie povrchu pôdy vrstvou organického alebo anorganického materiálu, najmä z dôvodu potlačeniu rastu burín).
  • Používame biologickú ochranu rastlín pred škodcami a chorobami. Vytvoríme priestor pre život  užitočných živočíchov. Ježkovia, žaby, lienky a hmyz nám budú po celý rok pomáhať.
Aj ježko môže vašej záhradke pomôcť rozkvitať. Preto sa oň postarajte miskou mlieka.

Aj ježko môže vašej záhradke pomôcť rozkvitať. Preto sa oň postarajte miskou mlieka.

2. Hnojíme kompostom a chránime zákvasmi

Najprirodzenejšie je hnojiť kompostom. Ten by mal byť základom každej zdravej záhrady. Len cez kompostovisko sa živiny, ktoré sú v záhrade, do nej dostanú späť. Ak potrebujeme  zvýšiť príjem živín, tak hnojíme organickými hnojivami, ako konský či kravský hnoj, najlepšie vyzretý, nie čerstvý. Počas vegetačného obdobia vieme využívať aj prirodzenú ochranu a podporu rastlín, a teda zákvasy či odvary.

Príklad na zákvas: Sušené alebo čerstvé rastliny dáme do suda a zalejeme vodou. O 10 až 12 dní máme výluh, ktorý riedime. Žihľava a kostihoj sú v takejto forme výborné pre podporu mladých rastlín, priesad. Zákvasom zo žihľavy môžeme zalievať sadenice a rastliny postrekovať proti voškám. Mrkva je vhodná ako postrek proti kvetárke cibuľovej.

Mulčovanie – pokrytie povrchu pôdy vrstvou organického alebo anorganického materiálu.

Mulčovanie – pokrytie povrchu pôdy vrstvou organického alebo anorganického materiálu.

3. Je dôležité, aké rastliny pestujeme blízko seba

Zo skúseností vieme, že niektoré rastliny sa vzájomne odpudzujú, napr. orech odpudzuje iné ovocné stromy. Koreňové výlučky orecha bránia iným rastlinám v raste, navyše orech od seba „odkláňa“ iné stromy. Vzájomné vzťahy rastlín, ich vplyv na seba skúmal nemecký botanik H. Molisch. Odhalil zákonitosti vplyvu a toto pôsobenie nazval alelopatia.

Rastliny vylučujú alebo uvoľňujú do pôdy, alebo do vzduchu listami, kvetmi, plodmi a koreňmi zlúčeniny, tzv. alelopatiká. Tie sú pre každý druh špecifické a špecificky môžu priaznivo alebo nepriaznivo pôsobiť na rastliny, ktoré sa nachádzajú v ich blízkosti.

Pri vysádzaní v našej záhrade majme na pamäti pozorovanie v prírode: rastliny rastú husto vedľa seba v riadnej tlačenici, no pritom má každá dosť miesta pre svoj zdravý rast. V prírode platia pravidlá, ktoré využijeme pre získanie zdravej a pestrej úrody:

  • Rastliny, ktoré pestujeme pre koreň, vysádzame do susedstva s takými, z ktorých budeme využívať nadzemné časti.
  • Rastliny druhovo príbuzné nepestujeme blízko seba. Majú rovnaké nároky, napádajú ich rovnakí škodcovia a choroby.
  • Na ochranu proti škodcom a chorobám vysádzame do blízkosti zeleniny aromatické rastliny.
  • Kombinujeme také rastliny, ktoré majú rovnaké nároky na pôdu aj vlahu.

Samozrejme, aj pri týchto pravidlách existujú výnimky. Preto nebudeme pokladať za nedostatok, ak sa nám nepodarí dodržať vždy všetky štyri pravidlá.

Na záver ešte praktický príklad: Na pizzu dávame paradajky, pamajorán – oregano, bazalku. A chutí nám to. Na záhone to vyzerá takisto. Paradajka, bazalka, pamajorán sa vzájomne podporujú, sadíme ich pri sebe a oni z toho majú úžitok. Rovnako ako my.

Silvia Szabóová, Gabriela Kuchárová
Foto: archív SOSNY

Pestovanie pomocou alopatických vzťahov.

Pestovanie pomocou alopatických vzťahov.

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Pestujte zdravo a bez chémie

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems