Ostrava, město mezi městy a secesia

| Košický samosprávny kraj, Pozvánky | 19. 4. 2014

Ostrava a Košice majú k sebe blízko. Ich partnerstvo potvrdzuje od mája 2001 aj dohoda o spolupráci. Oveľa dlhšie fungujú priateľstvá a kolegiálne vzťahy, ktoré vznikli pri budovaní košických železiarní. Košičania sa vtedy učili mnohému v Ostrave a kontakty si zachovali až dodnes. Dozvedieť sa viac o Ostrave a jej nedávnej histórii budú môcť návštevníci Východoslovenského múzea v Košiciach od mája do augusta vďaka výstave OSTRAVA, MĚSTO MEZI MĚSTY a secesia. Vernisáž výstavy sa uskutoční 6. mája o 11:00 hod.

DCF 1.0Výstava návštevníkom predstaví  tretie najväčšie mesto Českej republiky na prelome 19. a 20. storočia v čase, kedy ho navštívil cisár František Jozef I. Ostravské múzeum touto výstavou pripomína všetky tri návštevy cisára Františka Jozefa I. a prezentuje kolekciu zbierok s tematikou secesie, ktorá bola v tom čase veľmi populárna.

Jeden z najznámejších panovníkov Európy bol nepochybne cisár a vládca Rakúsko-uhorského impéria František Jozef I. (1830 – 1916). Pri početných cestách z viedenskej rezidencie navštívil tiež odľahlé miesto svojej rozľahlej ríše, Moravskú Ostravu, do ktorej prišiel po významnej železničnej ceste – Severnej dráhe Ferdinandovej. Jeho tri návštevy na prelome 19. a 20. storočia dokumentujú historické fotografie a tlačové správy zaznamenávajúce atmosféru týchto mimoriadnych  udalostí. Obdobie dlhej vlády cisára Františka Jozefa I. patrí zároveň k atraktívnej etape umeleckého štýlu secesie. Osobnosť panovníka, pokračovateľa habsburskej dynastie, sa stala predlohou pre mnohé umelecké diela prezentujúce kult panovníka a jeho rodiny.

Exponáty, mnohé vysokej umelecko-historickej hodnoty, ale aj bežné artefakty zo života obyvateľov na sklonku existencie Rakúsko-uhorskej monarchie, pochádzajú zo zbierok Ostravského múzea.

Zuzana Bobriková
www.terraincognita.sk
Foto: archív VSM

OM 4.JPG copy

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Ostrava, město mezi městy a secesia

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems