Komu sa nelení…

| Editoriál | 19. 4. 2014

Sme cyklomaniačky. Do redakcie sa rútime na mestských bicykloch, ideálne v sukniach. Naša projektová manažérka sa heroicky zúčastňuje downhill pretekov a grafička pokorí na horáku  akýkoľvek kopec. Pohoda, makačka či rýchlosť, vo všetkých prípadoch voľnosť a sloboda. Asi to nás na bicyklovaní v rôznom časopriestore všetky priťahuje.

IMG_0798-2Bicyklovanie, to je zosilnené vnímanie vôní, teploty, okolia a vlastného ja. Počas jazdy presne viem, ktoré auto fičí na nafte, pretože tá smrdí celkom inak ako benzín. Počas jazdy aj so zatvorenými očami viem, kde kvitne jabloň a kde agát. Kto fajčí cigarety a kto cigary, kde sa pečie kurča a kde koláče. Aj počas rýchlej jazdy pocítim chlad vanúci z tienistej uličky, hoci z rozpáleného chodníka sála horúčava. Keď sedím na bicykli, hlavu mám takmer vždy vystretú k priečeliam budov, miliónty raz hľadím na našu katedrálu či divadlo s obdivom a cítim sa ako šošovka kamery, ktorá v súvislom pohybe zachytáva veľkolepý obraz. (V tomto momente sa kolegyňa rovnako očarená košickými pamiatkami zakliesni kolesom do električkových koľajníc, rafne na zem a ani v romantických šatách jej nikto na nohy nepomôže… no zožne za to salvy smiechu.)

Všetko sú to len stotiny sekúnd trvajúce okamihy. Napriek svojmu veľkému počtu sa zarývajú pevne do môjho vedomia ako muška, ktorá bolestivo zasiahne oko, keď si zabudnem okuliare. Preciťujem farby okolitej prírody, divoké aj pokojné príbehy mesta a priestor dostáva aj môj vnútorný svet. Toľko nápadov, ktoré vznikli počas jazdy bicyklom! Toľko odpustení vďaka vetru, čo zlosť či smútok vyvetral z hlavy. Toľko radosti z ľahkosti pohybu, čo pripomína lietanie. Toľko satisfakcie zo zeleného šoférovania.

Lucia Radzová (AKA Zacharová)
sefredaktor@zajtrajsienoviny.sk
Foto: Katarína Kosturská (www.katharinafoto.sk)

Fotografia z titulnej strany Zajtrajších novín 6/2014. Foto: Martin Krestián

Fotografia z titulnej strany Zajtrajších novín 6/2014. Foto: Martin Krestián

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Komu sa nelení…

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems