Indiánske čučoriedky medzi panelákmi

| K13 a VÝMENNÍKY, Predstavujeme | 19. 4. 2014

Komunitná záhrada je priestor, ktorý vznikol s cieľom poskytnúť niečo nové košickému sídlisku KVP. No v skutočnosti to nie je len ohraničený pozemok s bylinkami, zeleninou a jednou jabloňou. Je to projekt, čo spája ľudí.

Medzi panelákmi na ulici Titogradská stojí jeden z originálnych výmenníkov, ktorý má do periférie Košíc  priniesť umenie a kultúru. Avšak Výmenník Wuppertálska má niečo navyše. Ohraničený kúsok zeme, kde rastú bylinky, zelenina, okrasné kvety a jabloň. O všetko sa starajú „susedia“ – komunita plná priateľstiev a príbehov.

Susedia

Projekt SPOTs otvoril tento výmenník v apríli 2013 a Komunitná záhrada bola jeho prvým plánom. „Je to výnimočný projekt sám o sebe a podstata výnimočnosti spočíva najmä v ľuďoch okolo neho. Od začiatku pritiahol tento nápad niekoľko aktivistov, ktorí sú vo výmenníku tak často, ako to len ide. Okolo Maťa Pizňaka a Zdenky Košovej sa vytvoril zhluk mladých, talentovaných, po zmene túžiacich ľudí, ktorí sa aktívne zapájajú do programu a napríklad aj vďaka Kompraxu sú schopní robiť viditeľné zásahy a zmeny vo výmenníku a okolí. Hovorím asi za všetkých Spoťákov, keď poviem, že sme radi, že im môžeme dať zázemie, priestor a podporu v dobre naštartovanom projekte,“ hovorí Ján Hološ zo SPOTs.

No začiatky neboli vôbec ľahké: „Najprv sme sa o záhradu starali traja, čo bolo veľmi náročné. Každý deň polievať a pestovať,“ vysvetľuje jeden zo zakladateľov Martin Pizňak. Dopĺňa ho kolegyňa Zdenka Košová: „Začali sme tak, ako sa majú budovať tieto záhrady. Pozvali sme si lektorku odborníčku na permakultúru a biozáhrady, organizovali sme školenia, oslovili školy, aby sa zapojili, čistili a zónovali pozemok, nakúpili rastliny, susedia nám začali nosiť bylinky.“ Teraz sa o záhradu stará osem až dvanásť členov a každý do nej niečo vkladá. Hovoria si Susedia. Vo výmenníku sa stretávajú každú stredu od 14:00 do 18:00 hod. a budú vďační za každú pomocnú ruku a novú tvár. „Ktokoľvek sa k nám môže pridať a nemusí to byť obyvateľ sídliska KVP. Stačí, keď nás navštívi v uvedených hodinách. V komunite máme dokonca aj malé deti. Tie si museli zvyknúť na pravidlá, ale teraz sa im tu veľmi páči,“ vysvetľuje Zdenka.

Martin Pizňak a Zdenka Košová učia deti, ako sadiť rastliny.

Martin Pizňak a Zdenka Košová učia deti, ako sadiť rastliny.

Malá škola záhradkárov

Deti majú k tejto záhrade naozaj blízko. V susedstve stojí  ZŠ Starozagorská a jej žiaci sú častí návštevníci. „Malá škola záhradkárov je projektom Komunitnej záhrady s podporou Iuventy. Chceme ním šíriť osvetu medzi žiakmi základných škôl, aby získali vzťah k prírode a zemi. Ešte sme len na začiatku, ale je vidieť, že to deti baví. Môžu si chytiť semiačko, zeminu, zeleninu. Učia sa rastliny rozoznávať, sadiť ich, ako sa o ne starať. Prvou časťou projektu je príprava sadeníc, ktoré zasadíme do zeleninového záhonu v tvare pyramídy. Sadenice už pripravujem spoločne s deťmi, pyramídu má na starosti Martin Zimáni,“ predstavuje cieľ projektu Martin Pizňak.

Zo záhradky na stenu

Ďalším z projektov Komunitnej záhrady je Herbár. Hoci si v ňom nezalistujete, pozrieť si ho budete môcť už čoskoro na stenách výmenníka. „Herbár predstavíme až v priebehu mája a bude vo forme obrazov. Takýto vraj na Slovensku nikde inde nenájdete. Na každom obraze bude sušená bylinka, jej kresba od komunitného umelca Alexa a popis s údajmi. Zaujímavosťou je, že hneď potom si tú bylinku návštevníci pozrú v našej záhradke,“ pochvaľuje si Zdenka Košová. A čo všetko v Komunitnej záhrade nájdete? „Okrem byliniek ako pažítka, medovka, mäta, ligurček, tymián, šalvia, máme aj jedlé, u nás menej známe kríky, ako kamčatské či indiánske čučoriedky, kustovnicu čínsku, ríbezle. Zatiaľ prešiel iba rok, ale týmto rastlinkám sa tu darí,“ vymenuváva Martin Pizňak. Zoznam dopĺňajú ešte okrasné rastliny, pyramída pripravená na pestovanie zeleniny a jedna jabloň. Tento rok by podľa slov zanietených záhradkárov mala pribudnúť ďalšia. Najkrajšie na tom všetko je, že z úrody môžete podľa Zdenky ochutnať aj vy: „Bylinky si neberieme domov, ale rozdávame ich susedom. Stáva sa, že príde pani, ktorá tu nič neurobila, ale keď nás pozdraví, tak ju nabalíme. Celú zimu sme sa bylinkami živili. Napríklad návštevníkom výmenníka sme z nich varili čaje.“

Po hodine strávenej v záhrade vo Výmenníku Wuppertálska som spoznala komunitnou prácou nadšenú Zdenku, dvoch Martinov, ktorí sa už v mladom veku  starajú o rozvoj detí a najlepšieho polievača Jonatána, ktorý robí ešte lepšie placky. Pochopila som, o čom je komunitná záhrada. O priateľstvách.

Viac informácií o Komunitnej záhrade nájdete na www.spots.sk.

Gabriela Kuchárová
Foto: Magdaléna Haľková

Sadenice pripravené na presadenie do pyramídového záhonu.

Sadenice pripravené na presadenie do pyramídového záhonu.

V Komunitnej záhrade si deti môžu chytiť semiačko, zeminu, rastliny.

V Komunitnej záhrade si deti môžu chytiť semiačko, zeminu, rastliny.

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Indiánske čučoriedky medzi panelákmi

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems