Fond s heslom: „Pomôcť a podporiť!“

| T-Systems | 5. 4. 2014

Nadačné programy sa tešia už zopár rokov obrovskej obľube. Zbierajú financie pre chorých, slabých, na kultúru, vzdelanie či prírodu, jednoducho na všetko, kde peniaze chýbajú. Na poli týchto aktivít sa nedávno objavila novinka. Nadačný fond T-Systems Slovakia, ktorého cieľom je podporovať dobrovoľníctvo, všestrannosť a východoslovenský región.

V minulom kalendárnom roku poskytla spoločnosť študentom a organizáciám príspevok v celkovej výške viac než 8 800 eur. Podpora dobrovoľníctva však nie je v T-Systems Slovakia žiadnou novinkou. Firma dlhodobo spolupracuje s neziskovými združeniami, ktorým pomáha nielen finančne, ale aj prostredníctvom rôznych brigád zamestnancov spoločnosti. Nadačný fond spravovaný Karpatskou nadáciou bol v košickej pobočke spoločnosti otvorený v októbri 2013. Presunul sa podeň štipendijný program pre šikovných vysokoškolákov, organizovaný už po štvrtýkrát, a pribudol grantový zamestnanecký program „T“ for all, all for „T“.

Euro k euru

O grant v maximálnej výške 1000 eur sa mohli od novembra 2013 uchádzať tie neziskové organizácie z východného Slovenska, v ktorých zamestnanci T-Systems Slovakia aktívne pracujú alebo pomáhajú. „Nadačný fond bol založený, aby sme podporili aktivity našich zamestnancov aj mimo pracovnej doby. Vďaka nemu dostali priestor organizácie tretieho sektora, v ktorých naši pracovníci aktívne participujú. Cieľom nadačného fondu je podporiť ich dobrovoľnícku činnosť a pomôcť tak rozvíjať východoslovenský región,“ povedal generálny riaditeľ T-Systems Slovakia s.r.o. Thomas Bogdain. Slovo dalo slovo a vo februári tohto roku bolo predstavených deväť organizácií, ktoré spolu získali takmer 7 500 eur. Unikátnosťou grantového programu je chuť zamestnancov prispieť na projekty aj z vlastných peňazí. Prvé financie priniesol decembrový garážový výpredaj, ďalšia zbierka prebehla počas koncoročného večierka. Spolu získali cez 680 eur, ktoré dostali deti z náhradných rodín na prímestský letný tábor združenia Úsmev ako dar. Tábor určený pre deti od 5 do 10 rokov sa bude konať v júli v rodinnom dome na Brestovej 19 v Košiciach. Rodinné prostredie má zdôrazniť pocit skutočného domova. Program tábora je zameraný na rozvoj sebavedomia detí a je tiež podporou pre rodičov, ktorí potrebujú pomôcť s náročnou výchovou nimi prijatých ratolestí. Všetci účastníci sa už teraz tešia na ďalšie zážitky a nové kamarátstva,“ hovorí Veronika Prokopová z OZ Úsmev ako dar. Grant podporí aj zakúpenie GPS zariadenia na sledovanie záchranárskych psov, prístroja na ohrev kyslíka pre novorodeniatka či vybavenia terapeutickej miestnosti pre deti s autizmom. V multisenzorickej miestnosti Snoezelen pôsobíme na zmenu v správaní autistických detí pomocou vybraných zmyslových vnemov. Priestor ponúka zaujímavé svetelné efekty, rozmanité zvuky, podmanivé vône, hmatové skúsenosti či vibračno-akustické pocity a vedie k sebareflexii a zlepšeniu komunikácie i sociálnej interakcie detí. Vďaka grantu od spoločnosti T-Systems Slovakia môžeme zariadenie miestnosti rozšíriť o LED svetelnú reťaz, ktorá bude umiestnená na strope pod priesvitným baldachýnom a u detí má navodzovať pocit bezpečia a vplývať na rozvoj pozornosti. Ďalším prínosom je zakúpenie deväťkilogramovej záťažovej prikrývky. Váha v nej je rozložená rovnomerne a upokojuje deti na celom zmyslovom poli, takže sa budú cítiť ako v bezpečnom farebnom objatí,“ vysvetľuje riaditeľka autistického centra Rubikon Anna Uchnárová.

Do miestnosti, ktorá slúži autistickým deťom na relax a upokojenie, pribudne svetelná reťaz a záťažová prikrývka.

Do miestnosti, ktorá slúži autistickým deťom na relax a upokojenie, pribudne svetelná reťaz a záťažová prikrývka.

Deti sa v relaxačnej miestnosti cítia ako v bezpečnom farebnom objatí.

Deti sa v multisenzorickej miestnosti Snoezelen cítia ako v bezpečnom farebnom objatí.

Štipendiom k samostatnosti

Cieľom štipendijného programu je hľadať nie projekty, ale vysokoškolákov, ktorí sa dobrovoľníctvu venujú. „Program štipendií T-Systems Slovakia je príležitosťou pre mladých ľudí, ktorí chcú pomáhať a svojím dobrým príkladom prispievať k zlepšovaniu života vo svojom okolí. Je obdivuhodné, že to všetko robia dobrovoľne a popritom sa dokážu plne sústrediť i na svoje školské povinnosti,“ hovorí riaditeľka Karpatskej nadácie Laura Dittel. Do programu sa prihlásilo tridsať študentov, štipendium získalo osem z nich. Nájdete medzi nimi aj Dávida Baňasa, aktívneho saleziánskeho animátora, a Jána Pikinu, dobrovoľného vedúceho postprodukčných technikov v študentskom Rádiu 9. „Odjakživa som mal k hudbe blízko, keďže už niekoľko rokov hrám na gitare a spievam, preto mi bola myšlienka pracovať v študentskom Rádiu 9 sympatická. Po ôsmich semestroch svojho pôsobenia môžem povedať, že ma to veľmi baví. Ak by som mal zrátať, koľko hodín týždenne tu strávim, zrejme by mi nestačili prsty ani na oboch rukách (smiech). Okrem výroby zvukovej grafiky do relácií, zvučiek, reklamných spotov a hudobnej produkcie riadim ďalších štyroch technikov. Financie získané vďaka štipendiu som využil na pokrytie nákladov spojených so štúdiom – skriptá, ubytovanie, cestovné, strava, LCD monitor a iné,“ vraví spokojný študent Technickej univerzity v Košiciach.

Financie navyše pomohli aj Dávidovi Baňasovi. „V organizácii Združení saleziánskej mládeže, stredisko Sabinov, pôsobím už deviaty rok. Ponuku stať sa animátorom som dostal už ako pätnásťročný. Veľmi sa mi páčilo, že ma prijali za rovnocenného i keď som bol mladší a menej skúsený. Krásne na tom je to, že neexistuje strop, človek má vždy priestor na konanie väčšieho dobra. Preto to robím a chcem v tom pokračovať. Štipendium stále využívam a každú vec, na ktorú prostriedky miniem, mesačne dokladujem. Ide predovšetkým o bežné školské výdavky – cestovné, strava, tlač, skriptá, ale aj o technika, ktorá zefektívňuje moje štúdium alebo dobrovoľnícku činnosť. Finančná podpora odbremenila mojich rodičov od výdavkov a ja som sa stal samostatnejším. Za to chcem firme T-Systems Slovakia a Karpatskej nadácií ešte raz veľmi pekne poďakovať,“ uzatvára animátor zo Sabinova.

Veronika Samková
Foto: archív štipendistov a archív AC Rubikon

Ján Pikina si prácu vedúceho postprodučných technikov užíva naplno.

Ján Pikina si prácu vedúceho postprodučných technikov užíva naplno.

Dávid Baňas (v strede) je už 9 rokov animátorom v saleziánskej organizácii DOMKA.

Dávid Baňas (v strede) je už 9 rokov animátorom v saleziánskej organizácii DOMKA.

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk. Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , ,

Prečítajte si aj:









pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Fond s heslom: „Pomôcť a podporiť!“

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.





Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems