Dvojportrét avantgardy v košickom Kulturparku

| K13 a VÝMENNÍKY, Pozvánky | 19. 4. 2014

Keď sa povie avantgarda, mnohí si spomenú na všetky tie „izmy“ vo výtvarnom umení, prípadne v literatúre. Vybavia si Pabla Picassa či Salvadora Dalího, slávnych maliarov tých čias. Poznáte však hudobnú avantgardu?

inz_dvojportretV Československu sa prejavovala v 60. rokoch minulého storočia v dvoch prúdoch. Zatiaľ čo  na Slovensku sa sústredila v Smolenických seminároch a Hudbe dneška, v Česku to bol súbor Musica Viva Pragensis pod vedením Zbyňka Vostřáka. Do tohto súboru patril aj Marek Kopelent, skladateľ, ktorý si podmanil mnohé európske pódiá zvučných mien. Varšavská jeseň, Berliener Festwoche či Donauenschinger Musiktage sú len niektoré z nich. Zaradil sa medzi také osobnosti súčasnej hudby, akými sú Sofia Gubajdulina alebo Györgyi Krutág. Jeho náprotivkom u nás môžeme označiť slovenského skladateľa poľského pôvodu Romana Bergera, nositeľa mnohých ocenení, napríklad Ceny Johanna Gottfrieda von Herdera, udelenou Viedenskou univerzitou, Ceny Československej kritiky, Veľkej ceny SOZA aj Ceny Zväzu poľských skladateľov.

Temperament vs. duchovno

Kým hudba Kopelenta sa vyznačuje snúbením temperamentu s meditatívnymi kontempláciami a prirodzenosť s filozofiou, u Bergera ide o pohyb medzi dvoma svetmi. Na jednej strane stojí svet dobra s vierou v existenciu, na strane druhej svet zla vnímaný veľmi citlivo. Roman Berger je skladateľ – mysliteľ stojaci na rozhraní dvoch krajín. Rodným Poľskom navždy zakoreneným v jeho srdci a Slovenskom, kde sa ocitol nedobrovoľne. Píše o živote a hudbe presýtenej duchovnom a prostredníctvom nej vyjadruje svoje trápenia.

Hudba oboch skladateľov zaznie v predvedení súboru Quasars Ensemble, snažiacim sa o pritiahnutie vzácnych umeleckých osobností do nášho mesta. „Minulý rok navštívili Košice nielen poprední predstavitelia strednej skladateľskej generácie, ako Bent Sørensen, Michael Jarrell či Toshio Hosokawa, ale aj legenda poľskej avantgardy, 80-ročný Krystof Penderecki,“ povedal Ivan Buffa, umelecký vedúci Quasars EnsembleNa margo tohtoročných hostí sa vyjadril: „Dnes sú to legendárne postavy našej hudobnej histórie, ktoré poznajú tie najvýznamnejšie pódiá súčasnej hudby, a práve preto sú tými najpovolanejšími, ktorí plejádu významných návštev v Košiciach vzácnym spôsobom rozšíria.“

Pocity ukryté v obrazoch

Dátum 28. apríl, kedy sa koncert uskutoční, je výnimočný aj z ďalšieho dôvodu. Marek Kopelent oslávi svoje 82. narodeniny. Hosťami tohto podujatia budú okrem Mareka Kopelenta a Romana Bergera, aj sopranistka Eva Šušková a mezzosopranistka Denisa Šlepkovská. Na programe bude Bergerova Sonáta a Spevy Douvy, Kopelentovo Zátiší, Bloudivý sen, Furiant a Agnus Dei. Popri hudobnom zážitku môžu návštevníci nazrieť do sveta rodiny Bergerovcov prostredníctvom výstavy ich obrazov. „Bude nesmierne zaujímavé vnímať hĺbkou nasiaknutú hudbu Romana Bergera aj cez prizmu výtvarného sveta štyroch umelcov z jednej rodiny,“ spomenul Buffa. Hoci Roman Berger, ani jeho otec, neboli profesionálnymi maliarmi, ich obrazy vypovedajú o pocitoch v zložitých životných etapách. Brat Ján Berger so svojou dcérou Xéniou už profesionálni výtvarníci sú a vyznačujú sa úplne odlišným štýlom maľby. „Hudba a výtvarné umenie sú teda leitmotívom tohtoročnej sezóny Quasars Ensemble v Košiciach,“ dodal Buffa.

Miroslava Landyšová
Foto: archív K13

DSC_1519 copy (1) copy

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Dvojportrét avantgardy v košickom Kulturparku

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems