Výmenník Brigádnická za dobrú vec

| K13 a VÝMENNÍKY, Rozhovory | 22. 3. 2014

Električkou sme cestovali pol hodinu len kvôli nevšedne vyzerajúcemu výmenníku na druhej strane mesta. Hoci bol zatvorený, mojim známym – študentom architektúry v Bratislave, stačil pohľad zvonka. Vraj nám tieto originálne košické stavby veľmi závidia. A to keby spoznali ich účel. Výstavy, prednášky, besedy, workshopy, záujmové krúžky a vo Výmenníku Brigádnická najnovšie aj dobročinné koncerty. O tom, prečo SPOTs vyvíja dobročinné aktivity, hovorí Ján Hološ.


Výmenník na Brigádnickej bol otvorený ako druhý v poradí, čím je výnimočný a možno odlišný od ostatných výmenníkov?

Výmenník Brigádnická sme otvorili už v októbri 2011 a konalo sa v ňom množstvo hudobných workshopov, prednášok či výstav. No ten priestor je veľmi geometrický a strohý, ak nie je otvorená podlaha, ktorú využívame na tlačové besedy či konferencie, výmenník je ako bez duše. Snažili sme sa preto nájsť vhodný spôsob, ako do tohto priestoru priniesť taký obsah, ktorý hodnotne dotvorí štyri steny.

Od marca ste v ňom spustili sériu dobročinných koncertov. Na prvom zahrala košická folková kapela Bobova diéta. Výťažok z ich koncertu poputoval Rehabilitačnému stredisku pre ľudí s duševnými poruchami Radosť. Bol záujem zo strany ľudí? Koľko sa vyzbieralo?

Záujem zo strany ľudí bol, či už vypočuť si dobrú hudbu, alebo podporiť dobrú vec. Výmenník nie je stavaný na aktivity, kde by mohli prísť masy, preto je pre nás viac ako tridsať ľudí dobrou vizitkou aj vzhľadom na to, že to bol prvý koncert v poradí. Vyzbieralo sa 120 eur a zakladateľka Radosti Drahoslava Kleinová iba s námahou potláčala dojatie pri preberaní symbolického šeku.

Vyzbieraná suma 120 eur putovala Rehabilitačnému stredisku pre ľudí s duševnými poruchami Radosť.

Vyzbieraná suma 120 eur putovala Rehabilitačnému stredisku pre ľudí s duševnými poruchami Radosť.

V piatok 4. apríla vystúpia Los Massakeros a výťažok tentokrát podporí zvieratká v útulku UVP pri Haniske. Prečo práve zvieratá?

Nebolo to naše rozhodnutie, ale vyšlo priamo od skupiny Los Massakeros. My sme to s nadšením podporili, pretože všetci vieme, aká je situácia v útulku a opustenými zvieratkami vo všeobecnosti. Systém sme nastavili tak, že kapely si samy môžu vybrať, koho podporia. V prípade, že by si nevedeli vybrať, vieme im dať tipy.

Vyberáte účinkujúcich sami, alebo sa môžu prihlásiť hudobníci, ktorí by chceli podporiť dobrú vec. Hrajú zadarmo, keď je to dobročinná akcia?

Účinkujúcich sme si museli povyberať sami, pretože ešte len štartujeme projekt. Verím, že časom sa kapely budú hlásiť samy, no už teraz vidíme záujem a chuť podporiť neziskovky, občianske združenia a ľudí, ktorí prinášajú do spoločnosti hodnoty. Kapely hrajú bez nároku na honorár a tak aj ony aktívne podporujú dobročinnú aktivitu svojím hudobným vkladom.

Prečo ste sa rozhodli pre dobročinné aktivity? Koľko takýchto koncertov by ste chceli zrealizovať?

Práve sme začali a nevidím dôvod na hľadanie konca. Myslím si, že tento koncept má potenciál byť dlhodobou aktivitou, ktorá naštartuje ľudí smerom ku kultúre, no najmä k hodnotám. Tieto aktivity chceme robiť čo najdlhšie, pretože projekt SPOTs nie je len o umení a výmenníkoch, ale o posúvaní sídlisk na ďalšiu úroveň. A práve podporovanie tých, ktorí to potrebujú a spájanie ľudí pre tieto potreby, je cestou, kde spoločné záujmy dodávajú nový rozmer sídlisku, aj ľuďom samotným.

Ďakujem za rozhovor.

Viac informácií môžete nájsť na www.spots.sk.

Gabriela Kuchárová
Foto: Michal Vasiľ

Folková kapela Bobova diéta hrala bez nároku na honorár.

Folková kapela Bobova diéta hrala bez nároku na honorár.

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách či na samotné noviny, alebo spoločenské témy môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Výmenník Brigádnická za dobrú vec

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems