Superženy medzi nami

| Rozhovory, T-Systems | 8. 3. 2014

Dáma, ktorá nikdy nemešká. Stále dokonale upravená, doma má navarené, upratané. V práci stíha všetky uzávierky, jej deti sú spokojné, partner ju pred kamarátmi pravidelne chváli. Okrem toho sem-tam zabehne pomôcť babičke a dokáže rozumne utrácať peniaze. Nikdy sa nesťažuje a zvláda všetko s úsmevom. Jednoducho superžena. Spievajú sa o nej pesničky, píšu knihy, rozprávajú vtipy a kreslia obrázky, kde má oblečenú priliehavú modro-červenú kombinézu. Väčšinou však vyzerá úplne obyčajne.

Superženy, ktoré sme našli v spoločnosti T-Systems Slovakia, na ulici nespoznáte. Nezachraňujú topiacich sa, nezabíjajú pohľadom a nevedia byť na dvoch miestach súčasne. Zvládajú však prácu na vedúcich pozíciách, rodinu, priateľov a popritom si nájdu čas aj samy na seba.

Zuzana Heligmanová, vedúca tímu SAP vývojárov a konzultantov v organizácii Telekom IT, manželka a matka dvoch synov, ktorá sa riadi heslom: „Slová môžu ublížiť, používaj ich rozumne.“

Zuzana Heligmanová, vedúca tímu SAP vývojárov a konzultantov v organizácii Telekom IT, manželka a matka dvoch synov, ktorá sa riadi heslom: „Slová môžu ublížiť, používaj ich rozumne.“

Zuzana Kaščáková má dcérku, manžela a vždy plán bé. V T-Systems Slovakia je tímlíderkou oddelenia pre ľudské zdroje a každý piatok dostáva kvety.

Zuzana Kaščáková má dcérku, manžela a vždy plán bé. V T-Systems Slovakia je tímlíderkou oddelenia pre ľudské zdroje a každý piatok dostáva kvety.

Miriam Udodíková, dvojnásobná matka, manželka a manažérka pre podnikový vývoj, majsterka v upravovaní sa v aute na križovatke.

Miriam Udodíková, dvojnásobná matka, manželka a manažérka pre podnikový vývoj, majsterka v upravovaní sa v aute na križovatke.


Veríte na existenciu superženy, mamy, partnerky a zamestnankyne, ktorá zvláda všetko na sto percent? Aká by táto žena, vzhľadom aj vlastnosťami, mala byť?

Miriam Udodíková (MU): Keď som bola mladá a naivná, myslela som si, že je to moja mama. Neviem však, ako to zvládala v zamestnaní. Tým, že mám doma dve deti, jedného manžela, niekoľko priateľov a ešte k tomu šéfa, je veľmi ťažké venovať sa každému na sto percent.

Zuzana Kaščáková (ZK): Buďme realisti. Jasné, že zvládame všetko, čo máme v daný deň naplánované aj nenaplánované, a okolie to možno vníma superžensky, ale ja mám veľakrát pocit, že som to mohla urobiť lepšie. Ak to však ostatní nevidia, potom je úloha splnená. Základ je nesťažovať sa a brať všetko ako výzvu či skúšku nášho superženského statusu.

Zuzana Heligmanová (ZH): Verím, že existuje taká, ktorá navonok pôsobí ako superžena, no v skutočnosti má aj ona svoje dobré a zlé chvíľky. Superženou ju robí to, ako sa vyrovná so životnými situáciami. Dôležité je byť otvorená, nebáť sa výziev a nehádzať starosti za hlavu. Nebrať problém ako problém, ale ako stav, od ktorého sa odpichne a posúva ďalej.

Pri vytváraní súladu osobného a pracovného života je najdôležitejšie zoradiť si priority. V akom poradí sú tie vaše?

ZH: Na prvom mieste stoja deti. Všetko ostatné je tomu podriadené. Keď si plánujem deň, týždeň, aktivity, stále viem, kde sú časové hranice, do ktorých sa musím vtesnať.

MU: Priority mi zostavoval život. Momentálne sú na prvom mieste deti a ich šťastie, domácnosť a spokojnosť v zamestnaní.

ZK: Najdôležitejšie je správne plánovanie. Aj v situáciách, ktoré ma zaskočia, vyťahujem záložný plán. Dôležité je, aby som bola ja sama v pohode. To znamená, vidieť každé ráno a večer usmiatu dcérku a počas pracovného dňa spokojného šéfa a kolegov. Potom som pri plánovaní ďalšieho dňa šťastná aj ja.

Ktoré zložky osobného a pracovného života je najťažšie zosúladiť?

MU: Pre mňa je najväčším stresom akákoľvek súťaž, vystúpenie či predstavenie mojich detí, keďže sa väčšinou konajú v pracovnom čase. Keď vidím oznámenie: „Vaše dieťa sa úspešne zúčastnilo školskej súťaže a postupuje na miestnu,“ je to pre mňa skôr stres ako radosť.

ZK: Najťažšie je to pri malých deťoch, ktoré si vyžadujú pozornosť nie vtedy, keď má na nich mama čas, ale keď si to ony želajú. Dcérku nezaujíma môj termín v práci alebo únava. Ona chce svoju mamu. Najťažšie teda je nezaťažovať rodinu pracovnými povinnosťami. Doma sme už „len“ mamy a partnerky.

ZH: Občas je ťažké neprenášať pracovný stres domov. Na chladničke mám preto pripevnené heslo: „Slová môžu ublížiť, používaj ich rozumne.“ Zaberá hlavne pri komunikácii s deťmi. A ich objatie vytvorí súlad so všetkým, aj s prácou. Vtedy viem, že som sa robote venovala dosť a je čas byť doma. Fyzicky aj duševne.

Upravovali ste sa niekedy počas červenej na semafore, ako to často vidíme v reklamách či filmoch?

ZH: Robím to veľmi často a zatiaľ bez nehôd a trúbenia (smiech). Len chodci, väčšinou chlapi, sa sem-tam pousmejú a krútia hlavou.

MU: Jasné, stáva sa to každé ráno, ale netrúbia na mňa, mám to presne odstopované: slnečná clona so zrkadielkom dole, rýchla úprava, pohľad vonku, či ma niekto pozoruje, ak áno, úsmev a zavretie zrkadielka späť.

ZK: V aute sa zo zásady venujem šoférovaniu. Ale mám zopár kamarátok, ktoré to zvládajú s eleganciou superženy.

Máte doma či vo svojom okolí pomocníkov, na ktorých sa môžete obrátiť v prípade ťažkostí?

MU: Ďakujem Bohu za všetky babky a dedkov. Síce sú pri nich deti rozmaznávané, ale pomáhajú pri každej chorobe, cez prázdniny a ostatné voľné dni, ktorých je podľa mňa priveľa. Raz za čas mi tiež pomôže pani upratovačka, keďže radšej trávim víkend s deťmi, ako s handrou a metlou.

ZK: Občas mi pomôže mama alebo svokra, hlavne keď dcérka náhle ochorie. Na bežný pracovný týždeň mám na opatrovanie šikovné študentky. Okrem toho je tiež veľká pomoc rodinne orientované pracovné prostredie, šéf a kolegovia.

ZH: Snažím sa pomáhať ľuďom doma, v práci aj na ulici. Verím, že mi to vesmír vracia v podobe tých, na ktorých sa môžem v prípade ťažkosti obrátiť. Dobrých ľudí je okolo nás veľa, len ich treba správne vnímať.

Premýšľali ste niekedy nad tým, že by ste materské povinnosti prenechali partnerovi?

MU: Premýšľala a nie raz. No teraz, keď si už deti samé povedia, čo potrebujú, nerobí mi to problém. Hoci priznávam, telefonátom či smskou stále skontrolujem, či sú všetky povinnosti hotové. Môj manžel to zvláda s pohodou každému mužovi vlastnou. Žiaden stres, žiadne povinnosti, základ je, aby boli deti stále usmiate, a to dosiahnem, ak im dovolím všetko (smiech).

ZK: Máme to rozdelené. Ja sa starám cez týždeň a cez víkend prenechávam väčšinu povinností manželovi. Zvláda to skvele.

ZH: Manžel mi pomáha do takej miery, ako sa dá. Pri všetkej úcte, chlapi dokážu to isté, čo ženy – upratovať, prať, žehliť aj navariť. Jediný problém je, že nevedia robiť viac vecí naraz, a preto im je 24-hodinový deň krátky (smiech).

Doprajete si po úspešne zvládnutom týždni nejakú malú neresť alebo špeciálny relaxačný rituál?

ZK: Samozrejme, bez toho sa to nedá. Ak sa neodmeníme samy, kto teda? Najradšej mám piatkový večer, keď príde manžel domov z týždňovky, prinesie mne aj dcérke kvety, len tak, pre radosť. Potom ideme všetci spolu na prechádzku a večeru. Manžel trávi cez víkendy viac času s dcérkou a ja mám voľno pre seba. Vtedy jednoducho ležím na gauči alebo idem do mesta. A na prvom mieste sú samozrejme nákupy.

ZH: Človek musí mať neresti, inak by bol život nudný. Som žena, čo žije naplno, a to mi dáva energiu. Veľakrát aj maličkosť v podobe kávy s milovanou osobou môže byt to, čo dáva silu na mnoho dní.

MU: Raz za čas na mňa príde nutkanie urobiť niečo pre seba – návšteva kozmetičky, kino či masáž. Najradšej však relaxujem s priateľmi v baroch, kde do skorých ranných hodín preberám témy ako superžena, výchova detí alebo otec a materské povinnosti (smiech).

Ďakujem za rozhovory.

Veronika Samková
Foto: archív respondentiek


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Superženy medzi nami

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems