“Skladateľ, ktorý miluje výtvarné umenie. Spisovateľ, ktorý miluje hudbu.”

| Pozvánky | 14. 3. 2014

V roku 2013 Košice navštívilo množstvo významných a medzinárodne uznávaných skladateľských osobností. Dobrou správou je, že ani počas tohto roka tomu nebude inak, pričom špecifickou črtou viacerých pozvaných hostí bude skutočnosť, že sa popri kompozícii venujú aj výtvarnému umeniu. 

Evgenij Iršai

Najbližší marcový koncert v Kasárňach/Kulturpark je venovaný výlučne ruskej kultúre. Prvou osobnosťou, ktorá ho svojou prítomnosťou poctí, bude jeden z najplodnejších ruských skladateľov, klavirista, výtvarník, hudobný mysliteľ a profesor kompozície na VŠMU a Konzervatóriu v Bratislave Jevgenij Iršai, pôsobiaci od roku 1991 na Slovensku. V podaní Quasars Ensemble zaznie jedna z jeho najnovších komorných skladieb s názvom Before Leaving. Popritom však bude možné zoznámiť sa s jeho výtvarnými prácami, dozvedieť sa viac o jeho rozsiahlej kompozičnej tvorbe, bližšie spoznať ruské umenie, ako aj samotného umelca.

Druhým hosťom je jedna z výrazných postáv najmladšej generácie slovenskej prózy Michal Hvorecký. Spisovateľ, hudobný znalec a nadšený propagátor umenia predstaví esenciu toho najlepšieho z ruskej literárnej avantgardy. Jej hudobným pendantom bude gigantická Komorná symfónia Šostakovičovho súkmeňovca, dnes neprávom zabudnutého ruského skladateľa Gavriila Popova.

Michal Hvorecký: “Hovorí sa, že pojem ruská duša vymysleli Nemci, aby sa nemuseli trápiť chápaním zložitých slovanských charakterov. Počas tohto večera predstavíme ruskú hudbu a literatúru, ktorá je všetko len nie klasická a konvenčná. Zaznejú strhujúce, málo známe kusy od Schnittkeho či Popova. Budem čítať silné ruské príbehy, ktorými sa autori vyrovnávali s najťažším obdobím dejín svojej krajiny. Zaznejú viaceré zakázané a škandalózne úryvky z próz Viktora aj Venedikta Jerofejeva či od Varlama Šalamova. Priestor dostane aj najväčší ruský démon – alkohol. Bude to večer umenia, ktoré vznikalo v extrémnych podmienkach sovietskej diktatúry, pomáhalo poraziť totalitný režim a oslavovalo ľudskú slobodu a tvorivosť.”

17.3.2014 o 19:00 hod. v Kasárne/Kulturpark (Pavilón Alfa)

Hudba z čias Košickej moderny II.Ruská avantgarda a postmoderna v hudbe, literatúre a výtvarnom umení (Moskva – Petrohrad – Bratislava). Súčasťou koncertu je výstava výtvarných diel Jevgenija Iršaia.

Hostia:

Michal Hvorecký – spisovateľ

Jevgenij Iršai – skladateľ

Program:

Jevgenij Iršai – Before leaving (2011)

Gavriil Popov – Komorná symfónia op. 2

Quasars Ensemble

Ivan Buffa, dirigent

Andrea Bošková, flauta /Júlia Csíziková, hoboj / Martin Mosorjak, klarinet / Radoslav Práger, fagot / István Siket, trúbka / Maroš Potokár, husle / Peter Mosorjak, husle / Peter Zwiebel, viola / Andrej Gál, violončelo / Tamás Schlanger, bicie / Diana Buffa, klavír /

plagat_FINAL

Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: “Skladateľ, ktorý miluje výtvarné umenie. Spisovateľ, ktorý miluje hudbu.”

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems