Novodobí lovci pokladov

| Stĺpček | 22. 3. 2014

Najmä s príchodom slnečných dní ste už určite boli svedkami podobnej scény: Človek s telefónom v ruke najprv chvíľu postáva a nenápadne sa rozhliada po okolí, jeho výraz kombinuje sústredenie s ľahkou paranojou. Klasický scenár prvej schôdzky, poviete si. Z ničoho nič však začne ošahávať plot. Alebo múr. Alebo sochu, či kmeň stromu. Prakticky hocičo, pri čom doteraz postával. V momente, keď ste definitívne rozhodnutí zavolať odbornú pomoc, mu tvárou prebleskne radosť a na okamih vidíte, že sa mu v dlani mihol akýsi predmet.

Geocacheri občas pôsobia ako blázni. I keď popravde je to trochu šialenstvom, využívať multimiliónovú GPS technológiu na hranie. Musím vás však varovať, táto hra je prudko návyková. Tiež som podľahla. Nielenže sa cítite ako Indiana Jones krížený s Jamesom Bondom, ale je to krásny spôsob, ako spoznávať svet naokolo. Počas jedinej prechádzky dokážete získať poznatky z histórie, architektúry, botaniky alebo dokonca prevetrať svoje matematické schopnosti. Prvýkrát si všimnete jemné detaily ulíc, ktorými ste prechádzali roky. Funguje to jednoducho, na internete si nájdete zoznam skrýš, ich súradnice a zväčša aj rébus, ktorý má bližšie naznačiť, ako je schránka zamaskovaná. Súradnice nahodíte do navigácie a lov môže začať. Schránky sú umiestnené po celom svete, len v Košiciach ich je cez 6000.

Ak by vás geocaching nezaujal, mám pre vás ďalšiu modernú hru, Ingress. Hráči na celom svete sú rozdelení do dvoch rivalských tímov, na Osvietených a Odpor. Tieto tímy pomocou mobilných zariadení zvádzajú krutý hi-tech boj o nadvládu nad Zemou. Územie sa získava pomocou portálov, ktoré je možné ovládnuť, iba ak sa pri nich človek fyzicky nachádza. Ach, spomínate si ešte na časy, keď nás bavilo skákanie cez gumu?

Zuzana Matkovská

 “Kešky” sú síce na každom kroku, no všimne si ich málokto. Foto: autorka

“Kešky” sú síce na každom kroku, no všimne si ich málokto. Foto: autorka

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách či na samotné noviny, alebo spoločenské témy môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Novodobí lovci pokladov

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems