Kvapka krvi ako informačný gigant

| Reportáž, Veda | 8. 3. 2014

Košice majú najmodernejšie laboratórium na Slovensku. Zatiaľ čo inde vám povedia: „Ste alergický na ovocie,“ tu zistíte, aká molekula v jablku vám spôsobuje ťažkosti a či sa nedá odstrániť napríklad tepelnou úpravou. „Ukázali sme ľuďom, ktorí už takmer zomierali od hladu, že niečo zjesť predsa len môžu,“ vysvetľuje s úsmevom manažérka laboratórnej diagnostiky Anna Kováčová.

Okrem modernej techniky sa laboratórium pýši rozlohou tritisíc metrov štvorcových. Zaberá dve poschodia EcoPointu, prvej ekologickej budovy v Košiciach. Vyše stoštyridsať odborníkov dokáže v priebehu jedného dňa vyšetriť štyritisícpäťsto vzoriek krvi, moču, potu či iných prevažne tekutých biomateriálov. Prístroje vedia identifikovať stopové prvky medi či selénu, ktoré sú častou príčinou kožných ochorení, s predstihom zistiť sklerózu alebo zachytiť prítomnosť drog. „Sedemdesiat percent informácií potrebných pri stanovení diagnózy pacienta zistíme práve tu. Vďaka satelitným laboratóriám a rýchlym prevozom materiálu sa k nám vzorky z nemocníc v Košiciach a Prešove dostanú do štyroch hodín,“ tvrdí Radoslav Bardún, generálny manažér spoločnosti Medirex group, ktorá laboratórium otvorila. Priestory sú prístupné aj študentom lekárskej a prírodovedeckej fakulty. Môžu sa tu pripraviť na svoje budúce povolanie alebo si prichystať výskum k diplomovej práci. „Moderná patológia už nie je o pitvách, ale o tkanivách živých pacientov,“ uzatvára odborný garant pre biopsiu Peter Bohuš.

Viac informácií o vyšetreniach a laboratóriu nájdete na www.laboratornadiagnostika.sk.

Veronika Samková
Foto: autorka

Na oddelení biochémie sa vzorky dôkladné skúmajú, klasifikujú a uskladňujú. Špecialista na biopsiu Peter Bohuš drží v ruke vzorku slepého čreva.

Na oddelení biochémie sa vzorky dôkladné skúmajú, klasifikujú a uskladňujú. Špecialista na biopsiu Peter Bohuš drží v ruke vzorku slepého čreva.

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách či na samotné noviny, alebo spoločenské témy môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Kvapka krvi ako informačný gigant

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems