Keď sa ilustrátor baví

| Rozhovory | 22. 3. 2014

Kniha KSC Code/Kód opantala väčšiu časť našej redakcie, a tak sa človek nemôže čudovať, že pri hľadaní košického ilustrátora padla voľba na Jozefa Tušana (1982). Jeho humorné ilustrácie text nielen dopĺňajú, ale trefne podčiarkujú jeho význam. Jozef Tušan má však na rováši oveľa viac kresieb a grafík, ako si nalistujete v kóde mesta Košice.


Venuješ sa grafickému dizajnu, ilustráciám a typografii a mnohí si ťa ešte pamätajú ako VJ-a Láska. Je tejto „láske“ definitívny koniec?

Je, aj nie je. Projekciám sa naďalej venujem, ale už len v rámci audiovizuálneho projektu BIOS, ktorý máme spolu s Borisom Sirkom. Vj-ingu na cudziu hudbu sa chcem zatiaľ venovať minimálne, či už z časových dôvodov, alebo kvôli problémom, ktoré vznikali, keď DJ a VJ navzájom nepoznali svoju tvorbu. Občas tým trpela jedna alebo druhá strana.

Biela noc, Moon Ride, POKE, Pecha Kucha Night, Krištof Kintera – Černá vlajka. Aj vďaka vizuálom k týmto akciám sme tvoju tvorbu mohli stretnúť „na každom košickom rohu“. Čo ťa inšpiruje?

V prvom rade obsah a charakter akcie. Ten sa snažím oživiť vtipom či myšlienkou. Od toho sa odvíja aj forma, ktorá mi dáva priestor na hru a experimentovanie, ale je samozrejme ovplyvnená aj sledovaním súčasného grafického dizajnu, či dizajnom z minulosti. Medzi týmito vecami hľadám ideálny kompromis.

Vizuály Pecha Kucha Night Košice.

Vizuály Pecha Kucha Night Košice.

Jozefa inšpirujú obsah a charakter akcie.

Jozefa inšpirujú obsah a charakter akcie.

Čítala som, že často si začneš kresliť alebo animovať bez toho, aby si vedel, ako to skončí. Nemáš potom problém s animáciami a ilustráciami na zákazku, ktoré majú vopred definovaný koncept?

Naopak, väčšinou mi to vyhovuje. Pokiaľ nie je koncept preddefinovaný až príliš. Ak sa mám o čo oprieť, tak mám pocit, že sa môžem viac času venovať rozobraniu danej koncepcie z viacerých strán. A tam je ešte veľký priestor objavovať neznáme veci. Problém mám, ak niekto berie grafika ako človeka, ktorý do bodky spraví jeho ideu, lebo napríklad neovláda software. Komunikácia a dôvera je veľmi dôležitá.

Pri ilustrovaní knihy KSC Code/Kód si mal voľnú ruku alebo vopred určené požiadavky?

Mal som úplne voľnú ruku. Jediná podmienka bola, že to bude kniha podľa textu, ktorého by som sa mal držať a vo formáte, na ktorom sme sa spoločne dohodli.

Rovnako ako je vtipná samotná kniha, čitatelia sa zasmejú aj nad jej ilustráciami – rožok so salámou ako košické „národné“ jedlo, extravagantne oblečená moderná babka či zachmúrený veežetkár. Musel si chodiť po meste s otvorenými očami, alebo si zábavné ikony Košíc dobre poznal?

Výborne mi poslúžili texty od Miša Hudáka. Pri ich čítaní sa mi napríklad archetypy viac-menej hneď vynorili v hlave. Skúsenosti z minulosti ťa dobehnú, aj bez robenia prieskumu. Žiaden archetyp nie je kreslený podľa reálnej osoby.

Ilustráciakošickej modernej babky v knihe KSC Code/Kód.

Ilustrácia košickej modernej babky v knihe KSC Code/Kód. Foto: autorka

Aj ty sám si sa pri ilustrovaní zabával?

Samozrejme. Práca ma zabáva, bez toho to nejde. Texty sú vtipné a ironické, čo mám veľmi rád. Na druhej strane ma občas rozladila ich pravdivosť.

Si autorom projektu Lazy Dog Zine – publikácie, ktoré obsahujú tvoje pokusy o tvorbu typografie, grafický deizajn, screenshoty z videí, kresby a fotografie. Zatiaľ vyšlo päť čísel (dúfam, že som to dobre narátala), ktoré sú voľne šíriteľné s možnosťou ďalšieho (foto)kopírovania. Prečo tá štedrosť?

Áno, je ich päť. Štyri v rovnakom formáte, jeden vznikol na workshope Ano-lino v Banskej Štiavnici. Zin je formát, ktorý to má tak trocha v sebe. Nemá komerčné ambície. Originálny náklad predávam, aby sa mi pokryli náklady na tlač. Ďalšia vec je, že fotokópia môže zmeniť charakter niektorých grafík a keď si budú žiť vlastné životy, budem len rád.

Ako sa k Lazy Dog Zine môžeme dostať?

Kedysi sa dal zakúpiť v Make up gallery alebo objednať mailom. Momentálne sú však všetky kusy vypredané. Zostáva len ofotiť od kamoša a zopnúť si ich. Ale plánujem dotlač a zviazanie všetkých čísel, tak treba sledovať stránku www.lazydog.cofo.sk, prípadne facebook zinu.

Na čom momentálne pracuješ?

Popri “ozajstnom” živobytí sa venujem ďalšiemu releasu od BIOSu, práve som dokončil cover pre hudobný projekt Sound sleep od Košičana Braňa Finrika, plagát pre vydavateľstvo Exitab a nejaké dva katalógy. Okrem toho robím ešte na zopár veciach, o ktorých by som zatiaľ pomlčal. 

Čo je tvoje „naozajstné“ povolanie?

Robím grafiku na mobilné zariadenia. “Naozajstné” preto, lebo ma plagáty či freelance grafika zatiaľ neuživia.

Ďakujem za rozhovor.

Gabriela Kuchárová

Jozef Tušan, kedysi známy ako VJ Láska. Foto: archív Jozefa Tušana

Jozef Tušan, kedysi známy ako VJ Láska. Foto: archív Jozefa Tušana

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách či na samotné noviny, alebo spoločenské témy môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Keď sa ilustrátor baví
  1. […] Keď sa ilustrátor baví […]

    Komentoval Čítali ste nás v roku 2014? | Zajtrajšie noviny dňa 26.01.2015 o 13:40:16Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems