Fotky, deti a čaj

| Skutočné príbehy | 22. 3. 2014

Tancuje, kreslí, maľuje, baví ju dizajn, ale stále chcela fotografovať. Našla krúžok fotografovania a ten sa stal jej druhým domovom. Dnes má mladá iba pätnásťročná nadaná fotografka Bianka Veselovská v čajovni Amana svoju prvú výstavu, ktorá potrvá do konca marca.

Zabudnuté čaro 

Výstava vznikla vďaka projektu s názvom Komprax, ktorý je podporovaný Európskym sociálnym fondom. Téma mala byť náučná a týkať sa ľudí z jej vekovej kategórie. Práve preto sa rozhodla pomôcť deťom z Krízového centra v Košickej Novej Vsi a hravým spôsobom, maľovaním na stenu, im priblížiť vesmír. Zaujímavé, hoci na prvý pohľad nepostrehnuteľné je, že autorka nepoužila dnes už bežnejší digitál, ale všetky snímky sú zhotovené analógovým fotoaparátom: „Analóg má úplne inú atmosféru. Keď človek fotí na film a fotky si potom aj sám vyvolá, povie si, že toto mi vyšlo, toto nie a na túto fotku som aj zabudla.“

Deti pri maľovaní fotografovala Bianka Veselovská analógových fotoaparátom. Foto: Gabriela Kuchárová

Deti pri maľovaní fotografovala Bianka Veselovská analógových fotoaparátom. Foto: Gabriela Kuchárová

Zábavné tvorenie – tvorivá zábava

Pri realizácii projektu jej pomáhal tím z fotografického krúžku a pre všetkých to bol rozhodne veľký zážitok: „Najprv sme sa báli, či vôbec budú chcieť tieto deti s nami pracovať. Ale hneď ako sme prišli, začali nám  pomáhať a ani neviem odkiaľ, zrazu ich tam bolo kopec.“ O tom, že šlo skôr o zábavu, než o prácu, svedčia fotografie, z ktorých priam srší tvorivá radosť a detské šibalstvo. Najväčšou odmenou je pre Bianku to, že mohla spoznať deti z centra. Tie sa naučili pozerať na svet z pozitívnej strany a nehľadieť na prekážky, ktoré im život kladie do cesty, ale na to, čo majú. Motivujúce je vidieť svoje práce vystavené, a že sa páčia, dokazuje i množstvo kladných ohlasov od návštevníkov čajovne.

(Ne)pominuteľnosť okamihu

Vo fotografovaní chce Bianka rozhodne naďalej pokračovať. V čom spočíva jej záľuba, vysvetľuje takto: „Začala som fotiť, lebo som si povedala, že sú chvíle, na ktoré nikdy nebudem chcieť zabudnúť. Ak človek urobí fotku a pozrie si ju aj o desať rokov, tá chvíľa sa mu určite vybaví. “

Cecília Smoradová

Bianka Veselovská, autorka vystavených analógových fotografií.  Foto: Cecília Smoradová

Bianka Veselovská, autorka vystavených analógových fotografií. Foto: Cecília Smoradová

Deti z krízového centra pri maľovaní steny na tému vesmír.Foto: Gabriela Kuchárová

Deti z krízového centra pri maľovaní steny na tému vesmír. Foto: Gabriela Kuchárová

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách či na samotné noviny, alebo spoločenské témy môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Fotky, deti a čaj

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems