Dni venované detskej knihe

| Literatúra, Pozvánky | 22. 3. 2014

Deťom, detskej knihe a jej tvorcom je venované medzinárodné podujatie Dni detskej knihy, ktoré sa uskutoční v Košiciach od 8. do 10. apríla. Podnet na oslavy dala už v roku 1967 Medzinárodná únia pre detskú knihu (IBBY) s cieľom vyvolať lásku najmenších ku knihám a k čítaniu, ako aj upriamiť pozornosť na tvorbu kníh pre deti a mládež.  Každoročne je súčasťou osláv posolstvo určené všetkým deťom na svete, ako aj plagát, ktorý pripravujú umelci vždy z inej krajiny. Organizátorom tohtoročných osláv na Slovensku je slovenská sekcia  IBBY (SkBBY), BIBIANA, Medzinárodný dom umenia pre deti a Knižnica pre mládež mesta Košice.

Do Košíc zavítajú tvorcovia kníh pre najmenších

Spisovatelia, ilustrátori a odborní prednášajúci zaplnia nielen všetkých 23 pobočiek Knižnice pre mládež mesta Košice, ale aj areál bývalých košických kasární na Kukučínovej ulici v Košiciach. Práve tam budú prebiehať odborné semináre a autorské stretnutia určené pre verejnosť. Na čo a na koho sa milovníci detskej knihy môžu tešiť, nám povedala Iveta Hurná, riaditeľka knižnice:eka „Spolu s týmto podujatím zavíta do Košíc množstvo známych slovenských spisovateľov, ilustrátorov ale aj osobností, ktorých práca je úzko spätá s literatúrou pre deti a mládež. Svoju účasť nám potvrdili spisovatelia Ján Uličiansky, Stanislav Rakús, Erik Jakub Groch, Ján Milčák, Peter Holka, Július Balco, Peter Karpinský, Valentín Šefčík, Jana Bodnárová, Marta Hlušíková, Toňa Revajová, Paula Sabolová, Gabriela Dittelová, Ružena Anďalová, Alžbeta Verešpejová, Beáta Panáková. Za ilustrátorov Ľuboslav Paľo, Juraj Martiška, Martin Kellenberger, Peter Čisárik, Martina Matlovičová a Dana Zacharová. Tvorcov detských kníh svojou prítomnosťou podporia zástupcovia organizátorov a tiež domáci a zahraniční odborní prednášajúci. Zo Švédska pricestujú Gunilla a Cecil Ekman, ktoré sa zaoberajú pôsobením literatúry a čítania na psychický vývin dieťaťa. Domácich zastúpi Ivana Poláková z Vedného ústredia Matice Slovenskej a Timotea Vráblová prezidentka SkBBY, pod taktovkou ktorej bude prebiehať aj finále Čitateľskej olympiády.“

Literárny večer aj Čitateľská olympiáda

O tom, že ide o jedno z najväčších celoslovenských podujatí venovaných detskej knihe, nás presvedčí jeho nabitý program. Ponúkne viac ako 40 autorských stretnutí a jeho pridanou hodnotou budú odborné workshopy určené pre knihovníkov, učiteľov a rodičov, no aj literárny večer, Čitateľská olympiáda a slávnostné sprístupnenie putovnej výstavy Osmijankovo veľké literárne stopovanie. Zábavná postavička Osmijanko hravou formou sprostredkúva stretnutia s poéziou, prózou, rozprávkou, povesťou aj autorským príbehom. Programom bude účastníkov podujatí sprevádzať Zuzana Belková z rádia Devín.

Eka

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách či na samotné noviny, alebo spoločenské témy môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Dni venované detskej knihe
  1. […] detskej knihy sa v tento rok začali v Košiciach o čosi neskôr. Viac si môžete prečítať na TU a program podujatia nájdete […]

    Komentoval Dni detskej knihy začali! | Zajtrajšie noviny dňa 08.04.2014 o 19:27:00Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems