Víťaz Krištáľového krídla: „Voľná ruka? To sa architektom stáva zriedkavo.“

| Kultúra | 15. 2. 2014

Prestavbe Kasárni/Kultupark obetoval viac než tri roky svojho života. Na projekt v hodnote takmer 27 miliónov eur je hrdý a dnes sa po ňom túla nie ako architekt, ale ako návštevník.

Prešovčan Irakli Eristavi. Foto: Marek Chalabala

Verejnej súťaže na prestavbu vojenských kasární sa zúčastnilo niekoľko desiatok staviteľov. Spomedzi návrhov vybrala medzinárodná porota námet Prešovčana Irakliho Eristaviho (44), architekta s gruzínskymi koreňmi: „Pre mňa a celý architektonický ateliér zerozero to bol do dnešných dní najväčší projekt a nielen výškou investičného nákladu, ale aj rozsahom a náročnosťou. Skutočnosť, že sme ho spolu s našimi externými spolupracovníkmi dokázali dotiahnuť do úspešného konca, je pre nás veľkým úspechom. Bol to neľahký proces, v ktorom sa názory na záverečnú podobu projektu vyvíjali až do úplného finále.“ Na otázku,  či mal pri tvorbe projektu presné inštrukcie, alebo voľnú ruku, odpovedá so smiechom: „Voľná ruka? To sa architektom stáva zriedkavo.“

Priestor bez konkurencie

Najväčšou zaujímavosťou projektu je podľa generálneho projektanta Eriklaviho kombinácia historických objektov, moderných pavilónov a námestia z bieleho betónu. „Myslím si, že na Slovensku nemá takýto verejný priestor predchodcu. Úplným unikátom je mestský mobiliár (exteriérové sedadlá, pozn. red.), ktorý vytvorili viedenskí PPAG a je iba v Košiciach.“ Práve vďaka jedinečnosti projektu si Irakli Eristavi prevzal koncom januára Krištáľové krídlo v kategórii architektúra. „Ocenenia našej práce nás motivujú a sú signálom, že kráčame po správnej ceste,“ povedal na margo ceny pre významné osobnosti Slovenska. Do Kasární/Kulturpark sa vracia aj naďalej, lákajú ho najmä živé koncerty a výstavy súčasného umenia. „Kasárne mám rád. Bol to náš prvý veľký projekt v Košiciach a verím, že v budúcnosti budeme mať možnosť ponúknuť mestu ďalšie kvalitné realizácie,“ uzatvára Eristavi. Možno mu aj tie prinesú trepotanie krištáľových krídiel.

Veronika Samková
Foto: Marek Chalabala


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Víťaz Krištáľového krídla: „Voľná ruka? To sa architektom stáva zriedkavo.“

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems