Rovnováha dvoch svetov

| T-Systems | 15. 2. 2014

Vo firme, kde pracuje môj priateľ, majú hneď vedľa kancelárie miestnosť so stolným futbalom a terčom na šípky. Prekvapilo ma to. „Ako môžete pracovať, keď je tu také pokušenie?“ pýtala som sa všetkých jeho kolegov. „Neverila by si, ako to pomôže, vypadnúť na chvíľu od počítača a zahrať sa. Hneď ti to lepšie myslí,“ vysvetľovali mi svorne. Takto som sa nevedomky prvýkrát stretla s konceptom work-life balance.

Pojem, ktorý môžeme preložiť ako správny pomer medzi prácou a životom, je známy približne od roku 1970. Antropológ Paul Krassner vtedy povedal: „Definíciou šťastia je vytvoriť medzi svojou prácou a zábavou čo najmenšiu hranicu.“ Heslom sa dnes riadia všetky veľké spoločnosti, ktorým záleží na duševnej pohode a pracovnom výkone svojich zamestnancov. Pýšia sa blízkosťou fitnescentier, osobnými masérmi a psychológmi, podnikovými jasľami, škôlkami alebo flexibilným pracovným časom. Zatiaľčo v zahraničí sa takéto služby považujú za štandard, u nás ide skôr o raritu. Zamestnávatelia sú však motivovaní svoj postoj zmeniť. Pomáhajú im v tom rôzne kurzy a súťaže.

Ceny pre skvelých vedúcich

Jedným z ocenení, ktoré môžu firmy získať, je titul Zamestnávateľ ústretový k rodine, rodovej rovnosti a rovnosti príležitostí. Hlavným cieľom rovnomennej súťaže je poukázať na vzájomný vzťah práce a rodiny. Nadácia Pontis udeľuje spoločnostiam vyznamenania za najlepšie projekty v oblasti firemnej filantropie a zodpovedného podnikania. Nositeľom oboch cien sa v roku 2012 stala spoločnosť T-Systems Slovakia (TSSK). „V kategórii Skvelý zamestnávateľ si spoločnosť odniesla Čestné uznanie za podporu kreatívnych mimopracovných aktivít zamestnancov a work life coaching. Okrem práce z domu má každý k dispozícii osobného konzultanta. Formou osobných rozhovorov môže zamestnanec hľadať riešenia na problémy súvisiace s prácou, súkromným životom, rodinou či právnymi, alebo finančnými záležitosťami,“ uvádza dôvod ocenenia nadácia Pontis.

Výlet ako benefit

S košickou pobočkou v súčasnosti spolupracuje šesť konzultantov, psychológov a psychoterapeutov, u ktorých môžu zamestnanci TSSK hľadať útočisko. Konzultácie sú zadarmo a k dispozícii aj pre ich rodiny. Možnosť odreagovať sa počas rušných dní ponúkajú oddychové miestnosti (takzvané relax rooms plus). Nájdete v nich knižnicu, časopisy z oblasti IT, pohodlné gauče, stolný futbal alebo hernú konzolu. Tieto priestory sa nikdy nezamykajú. „Okrem toho organizujeme každoročne aj výlety na vianočné trhy do Krakova alebo Budapešti a v lete návštevy kúpalísk. Zamestnanci so sebou môžu vziať  jedného pasažiera naviac a všetky cestovné náklady im prepláca firma. Počas zimných mesiacov majú dvakrát do týždňa k dispozícii klzisko na Alejovej. Veľkej obľube sa tešia aj udalosti, ako Letný športový deň alebo koncoročný večierok,“ dopĺňa Katarína Holopová z oddelenia komunikácie.

Na výlety, napríklad na vianočné trhy v Krakove, si môže každý zamestnanec pribaliť pasažiera naviac.

Na výlety, napríklad na vianočné trhy v Krakove, si môže každý zamestnanec pribaliť pasažiera naviac.

Prečo to všetko?

„Nasadenie v IT sfére je veľmi dynamické a spolu s vysokými požiadavkami na pracovné úlohy často predstavuje pre človeka psychickú záťaž, ktorú potrebuje správne odbúravať. Harmónia medzi pracovným a osobným životom je z tohto pohľadu kľúčová. Spoločnosť T-Systems Slovakia nám ponúka mnoho aktivít, ktoré eliminujú dôsledky stresových situácií, čo denno-denne zažívame. Krátky oddych v relax roomoch pri stolnom futbale alebo hrách na hracej konzole nám pomáha načerpať novú energiu a zároveň posilňuje kolektívneho ducha. Rovnako máme možnosť zúčastniť sa rôznych akcií vo voľnom čase. Veľmi oceňujem športový deň alebo akcie, ktoré sa konali počas letných mesiacov na Magio pláži. Vďaka nim som mal možnosť posedieť si s kolegami a priateľmi v uvoľnenejšej atmosfére. Ako aktívneho bežca ma potešilo, že sme mohli hájiť firemné farby na Medzinárodnom maratóne mieru. Work-life balance je z môjho pohľadu jeden z kľúčových krokov k úspechu v pracovnom živote, a preto veľmi oceňujem možnosti, ktoré v TSSK máme,“ vysvetľuje v mene zamestnancov tímlíder projektových manažérov Pavol Miroššay.

Relax Room Plus, miesto na oddych, ktoré sa nezamyká.

Relax Room Plus, miesto na oddych, ktoré sa nezamyká.

Flexibilitou k výkonu

Ako aplikovať koncept work-life balance do praxe sa dá aj naučiť. Existujú na to rôzne školenia, internetové portály či príručky. Všetky sú v počiatku postavené na jedinom slove – flexibilita. Ide o skrátené pracovné úväzky, možnosť pracovať z domu (home office), pohyblivý pracovný čas či prispôsobiteľný výber pracovného voľna. „Flexibilný pracovný čas je novým trendom a veľmi obľúbenou formou aj v našej spoločnosti. Tí, ktorým to ich pracovná pozícia umožňuje, môžu prispôsobiť svoj pracovný čas ostatným povinnostiam. Niektorí preferujú neskorší príchod, aby mohli stihnúť ranné cvičenie v posilňovni alebo odprevadiť deti do školy. Iní prichádzajú do práce skôr a popoludňajšie hodiny venujú svojim blízkym a priateľom. Zamestnanci spoločnosti si tak vedia zariadiť pracovný život podľa seba. Sú viac motivovaní, zodpovednejší, dokážu prioritizovať a rozvrhnúť si svoj deň oveľa lepšie. Ďalším nesporným benefitom, ktorý spoločnosť svojim zamestnancom ponúka, je práca z domu. Ráno si môžu dlhšie pospať, nestrácajú čas zbytočným cestovaním a svoje pracovné úlohy plnia priamo v papučiach. Je mnoho spôsobov, ako motivovať a budovať lojalitu. Spoločnosť T-Systems sa snaží držať trendov nielen v oblasti informačných technológií, ale aj vo sfére pracovného prostredia svojich zamestnancov. Tí jej na oplátku pomáhajú udržať si vysoký štandard a kvalitu poskytovaných služieb,“ uzatvára Katarína Holopová.

Pracovať tvrdo a nonstop nemusí znamenať, že pracujete dobre. Občas sa treba nadýchnuť, zahrať si futbal, ísť nakúpiť alebo do telocvične. A možno zistíte, že vám to vďaka tomu naozaj myslí lepšie.

Veronika Samková
Foto: archív T-Systems

Ostatný koncoročný večierok s názvom FuturIT sa niesol v znamená budúcnosti.

Ostatný koncoročný večierok s názvom FuturIT sa niesol v znamení budúcnosti.

Jedno z mála miest v Košiciach, kde sa zmestia všetci zamestnanci spoločnosti, je Spoločenský pavilón.

Jedno z mála miest v Košiciach, kde sa zmestia všetci zamestnanci spoločnosti, je Spoločenský pavilón.


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Rovnováha dvoch svetov

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems