Prekroč svoj tieň

| Editoriál | 15. 2. 2014

Som pohodlný človek. Nevyhľadávam situácie, v ktorých by som sa musela prekonávať, siahať na dno svojich síl. Na veciach, ktoré nerada robím, si hľadám čo najviac pozitív a mením na ne uhol pohľadu, aby sa mi zapáčili. Verím, že človek si nemusí vyberať tú najťažšiu cestu. Naopak, je úplne v poriadku, ak sa veci dejú poľahky, harmonicky.

Lusi

Nerada sa do vecí nútim, ani iným nedovoľujem vykonávať na mne tento hriech. Avšak je tu niekto, kto má nado mnou obrovskú moc. Pravidelne si ju uplatňuje. Rozčuľuje ma tým. Nechcem sa ním zaoberať, odkladám kontakt s ním, ako sa len dá. Nenávidím ho. A milujem. Text. Túto úchylnú ambivalenciu citov pozná mnoho spisovateľov a redaktorov. Skrátka, v istom bode tvorenia svoj text doslova neznášajú. Ja to mávam na začiatkoch, ešte pred napísaním prvého písmena. Cítim sa ako v kazajke, neslobodná, ovešaná záťažím, bez chuti do života. No termíny sa blížia a ja musím začať. Nakopnem sa, utíšim si myseľ, ponorím sa do seba. Urobím ten prvý nutný najťažší krok – prekonám sa a vrhnem sa do procesu písania. Potom to už ide samo. Myšlienky sa utriedia a prsty vklepávajú písmenká do viet. Prichádza nemilosrdné škrtanie a text je na svete. Zrazu ho zbožňujem! Trvalo to možno len hodinu, no moje pocity sa obrátili o 180 stupňov. Som šťastná, priam povznesená. Pocit je to osviežujúci, ako keď v horúcom dni skočíte do chladného mora, je lahodný ako prvý hlt z portského vína, euforický ako orgazmus.

Písanie je droga, údel, rehoľa. Niečo, čo dokáže s človekom manipulovať, rozbiť ho na kúsky a nanovo poskladať. Vo vzťahu k textu som ako Fénix. S jeho rodením i ja dookola vstávam z popola, vzlietam a horím. Nedokážem sa donútiť vystúpiť na horský štít, ani držať Dukanovu diétu. Svoj vlastný tieň prekračujem interne a takmer nebadane. Zato pravidelne.

Lucia Zacharová

sefredaktor@zajtrajsienoviny.sk

Fotografia z titulnej strany: Michal Sabovčík tesne pod Hlavným vrcholom Great Tranga (6286 m), klasickou cestou v roku 2012. Foto: archív Michala Sabovčíka

Fotografia z titulnej strany Zajtrajších novín 2/2014: Michal Sabovčík tesne pod Hlavným vrcholom Great Tranga (6286 m), klasickou cestou v roku 2012. Foto: archív Michala Sabovčíka


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Prekroč svoj tieň

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems