Poďme sa prejsť na lúku

| Ulička remesiel | 15. 2. 2014

Každá žena je istým spôsobom bylinkárka či čarodejnica. Stačí, ak vojde do kuchyne, začne miešať, voňať, chutnať a už sú v tom kúzla. Oľga Bodnárová je bylinkárkou profesionálne a hoci verí, že mágia je všade okolo, stojí oboma nohami pevne na zemi vo svojom obchodíku na Hrnčiarskej ulici.

Zatiaľčo sa bylinkáreň pani Oľgy stará o prevenciu, jej manžel doktor Štefan Bodnár sa vo svojej ambulancii na Žriedlovej ulici venuje liečbe pohybového aparátu a rehabilitácii. Spolu založili Bioinštitút, miesto, kde si každý nájde svoju správnu cestu ku zdraviu. Napriek tomu, že heslo inštitútu znie: „Lekár lieči, príroda uzdravuje!“, podľa pani Oľgy je najdôležitejšia prevencia: „Ak si zlomíte nohu, nebudem vám na ňu klásť kostihoj. Oveľa účinnejšie je ísť na chirurgiuzlomeninu zröntgenovať a zasadrovať.“ V jej obchode však nájdete to, vďaka čomu sa zlomenine oblúkom vyhnete. Bylinky na spevnenie svalov a kostí, napríklad chuťovo sladkú rastlinu macca z Peru. „Každý z nás dostal telo ako dar a má sa oň starať tak, aby neochorel,“ hovorí bylinkárka.

Návrat do prírody

To, že práve bylinky sú účinným a cenovo dostupným liekom, už objavili všetky vekové kategórie. Za päťdesiat centov si môžete kúpiť čaj na jednu šálku z takmer akéhokoľvek druhu. Dnes je populárne piť zelený, obzvlášť maté, ktorý znižuje stres a dodáva energiu. „Milujú ho najmä študenti cez skúškové obdobie. Aby vládali a pamätali si,“ hovorí s úsmevom asistentka bylinkárky Maja Janicová. „Chodí k nám rovnako veľa mladých aj starších. Veľa ľudí začína ináč dýchať, stravovať sa, dodržiavať pitný režim, chodievať na prechádzky a čistiť sa črevnou sprchou, ktorú máme priamo v bylinkárni,“ pochvaľuje si pani Oľga. Špeciálna sprcha však nie je jediné, čo sa v Bylinkárovi od vzniku (december 1998) menilo. „Okrem čajov ponúkame aj mastičky, kvapky, vonné oleje, korenie alebo tinktúry, čo zaberajú rýchlejšie. Na druhom poschodí máme tiež čajovňu a malú galériu obrazov, ktoré maľoval môj manžel a jeho priatelia. Niektorí ľudia k nám prichádzajú len dýchať bylinkový vzduch. Malé deti to tu volajú voňavý obchod,“ vysvetľuje majiteľka.

Múdre bylinky, múdrejšie telo

Predávkovať sa môžete všetkým možným – jedlom, pitím, smiechom, horúčavou aj bylinkami. „Telo je však také múdre, že z každej si zoberie len vtedy a len toľko, koľko potrebuje. Na druhej strane nemôžeme očakávať, že sa nám hneď po vypití čaju uľaví, napríklad od žalúdka, keď sa naďalej napchávame pudingami,“ vysvetľuje bylinkárka. Tvrdí tiež, že skôr, ako liečiť chorý orgán, je potrebné identifikovať príčinu bolesti: „Ak máte problém, v čínskej medicíne sa nelieči konkrétne miesto alebo orgán, ale skúma sa pôvod choroby. Práve preto sa podávajú čaje, obklady a klystíry z bylín na harmonizáciu tela.“ Dávajte si ale pozor na použitie. Môžete si aj uškodiť. „Keď chcú zákazníci kvapky na zrak, automaticky ich musím upozorniť, že sa nekvapkajú do očí, ale majú sa vypiť,“ smeje sa asistentka Maja.

Stretneme sa na lúke

Univerzálna bylinka neexistuje. Rovnako sa nedajú vymenovať také, ktoré by mal mať doma každý. „Repík má široké využitie, od bolesti hrdla po kožné ochorenia, rakytník obsahuje veľa vitamínu C, púpava čistí krv a pečeň, u nás vzácny a ťažko dostupný horec je výborný na trávenie. Na začiatku jari dávam všetkým jednu radu. Choďte sa prejsť na lúku. Hýbete sa, dýchate zdravý vzduch, tu odštipnete ďatelinku, tam púpavu či mladú žihľavu, a to všetko vám prospeje. Najlepšie sú úplne čerstvé,“ uzatvára bylinkárka. Veď nie je žiadnym tajomstvom, že najväčšie zázraky ukrýva všemocná príroda.

Viac informácií nájdete na www.bioinstitut.sk.

Veronika Samková

Oľga Bodnárová (vľavo) a jej asistentka Maja Janicová sa u Bylinkára cítia ako doma. Foto: autorka

Oľga Bodnárová (vľavo) a jej asistentka Maja Janicová sa u Bylinkára cítia ako doma. Foto: autorka


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Poďme sa prejsť na lúku
  1. […] Zdroj: http://zajtrajsienoviny.sk/ […]

    Komentoval Poďme sa prejsť na lúku dňa 25.08.2015 o 11:37:54Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems