Najlepší horolezec je živý horolezec

| Rozhovory, Skutočné príbehy, Téma čísla | 15. 2. 2014

Ako dieťa liezol po stromoch a mamka naňho kričala: „Nieže z teba bude horolezec!“ Dnes patrí medzi najlepších slovenských horolezcov, za sebou má ťažké prvovýstupy,  náročné výstupy vo svetových horách a s kamarátom Adamom Kadlečíkom prešli hrebeň Tatier za 15 dní. S Novovešťanom Michalom Sabovčíkom som sa prvýkrát stretla minulé leto a už vtedy ma zaujali jeho bezprostrednosť a láska k prírode. Aj na rozhovor prišiel takmer priamo zo škótskej divočiny. 


Práve dnes si sa vrátil zo Škótska, kde si liezol sedem dní. Ako bolo?

Bolo super, hoci som si miestami hovoril, čo tam robím. Liezli sme v okolí najvyššieho vrchu Škótska Ben Nevis a ten je pri mori, čiže sme mali extrémnu zimu, dážď a vietor.

Máš 27 rokov a liezol si po najväčších či najťažších stenách sveta. Ktorý výstup, expedícia či prechod bol pre teba ten naj?

Hrebeň Tatier. Bol som pred tým aj v Pakistane na najvyššej stene sveta Great Trango (6286 m), ale nebolo to až také náročné ako hrebeň. Aj výstup na Trango bol hodnotný a obehol celý svet, pretože sme tam urobili novú cestu vo veľkej stene.  Pohorie Vysokých Tatier síce nie je svetovo známe, ale pre mňa má veľkú hodnotu. Naposledy to preliezol Pavol Pochylý, po ňom to skúšalo mnoho ľudí a až nám sa podarilo prejsť celý hrebeň v zime.

Michalovi sa pri prvovýstupe v SZ stenu Great Tranga v roku 2012, naskytol pohľad na grandiózny vrchol Uli Biaho.

Kedy si nad prechodom začal premýšľať?

V roku 2009 som to s kamarátom skúsil prvýkrát v lete. No po ôsmich dňoch sme museli prechod ukončiť kvôli búrke.

Podarilo sa ti to na prelome februára a marca 2013. S Adamom Kadlečíkom ste prešli hrebeň, ktorý spája Západné, Vysoké a Belianske Tatry. Stotridsať vrcholov, veží a štítov za 15 dní a alpským spôsobom. Ako si spomínal, zatiaľ sa to podarilo iba Pavlovi Pochylému v roku 1979 a absolvoval to sám. Trúfol by si si?

Dalo by sa to, no ja nemám rád samotu. Nevidím zmysel v tom, aby som liezol sám v horách.

Alpský spôsob znamená, že nemôžete mať podporu zdola, všetko si nesiete na chrbte. Koľko vážili vaše vaky?

Na začiatku 25 kg, postupne sme ich odľahčovali. Je to naozaj dosť, v Karakoráme nosili naši nosiči maximálne 25 kg ťažké vaky.

Expedíciu ste začali traja. Gabo Čmárik vypadol kvôli zraneniu po piatich dňoch.  Adam dvakrát spadol, ty si mu stratil okuliare, dvakrát sa spustila lavína. Čo bolo pre teba tam hore najnáročnejšie?

Prežiť extrémne chladnú noc v stane a v mokrom spacáku. Pri veľmi zlom počasí sme už boli zúfali, siahli sme si na dno. Ale vždy bola sila ísť ďalej a zabojovať.

Druhý deň prechodu hrebeňa v Západných Tatrách, zľava Michal Sabovčík, Gabo Čmárik a Adam Kadlečík.

Druhý deň prechodu hrebeňa v Západných Tatrách, zľava Michal Sabovčík, Gabo Čmárik a Adam Kadlečík.

Prechod zdokumentoval Pavol Barabáš vo filme Stopy na hrebeni, kamery na prilbách ste mali aj vy a z niektorých záberov človeka zamrazí. Chceli ste prejsť každý jeden štít?

Určite áno. V prípade silného vetra sme zliezli nižšie, ale potom sme sa museli opäť vrátiť na vrchol. Ide tu aj o čistotu prechodu.

V januári tohto roku horolezec Jozef Kopold opísal na facebooku svoj prechod celého hrebeňa za 72 hodín, bez prestávky a spánku. Vyvolalo to horlivú diskusiu a pochybnosti. Čo si myslíš ty?

My sme s Dodom liezli pred dvoma rokmi prvovýstup na Great Trango v Pakistane. Sme dobrí kamaráti, ale mnohí horolezci mu to neveria. Známi horolezci tam ďalší deň šli a nevideli žiadne stopy. Dodo sám potom v správe popísal, že niekoľko štítov obišiel, bol to taký 72 hodinový ultramaratón prechodom Tatier, nedržal sa striktne hrebeňa a všetkých vrcholov.

V roku 2011 ste s Jánom Čechom odišli do Álp zdolať tri najväčšie severné steny – Severnú stenu Matterhornu, Eigeru a Grand Jorasses do troch týždňov. Bol si prvý Slovák, ktorému sa to podarilo, ale žiaľ, Ján Čech tam vtedy zahynul. Prenasleduje ťa táto príhoda a strach z pádu pri výstupoch? 

Bojím sa, no keď leziem, tak si to málo uvedomujem, hoci tie riziká poznám. Za posledné dva roky mi v horách umrelo šesť kamarátov, no už som do toho vlaku nasadol a vždy ma to ťahá. Po prechode hrebeňa sa však bojím viac. Asi starnem (smiech).

Michal a Adam Kadlečík na Tilleho hrane počas prechodu hrebeňa Tatier.

Michal a Adam Kadlečík na Tilleho hrane počas prechodu hrebeňa Tatier.

Vzdal si už nejaký výstup?

Po zdolaní hrebeňa som mal ísť na Nanga Pargat, dokonca aj víza už boli vybavené. Dnes viem, že som mal šťastie, pretože tam zastrelili dvoch dobrých kamarátov.

Prečo si nešiel?

Posledné dni na hrebeni som si povedal, že keď to dáme, tak do Pakistanu nepôjdem. Asi to bol nejaký vnútorný pocit.

Je podľa teba Pakistan pre horolezcov nebezpečný?

Ja si myslím, že nie. Bol som tam rok pred nešťastím, žijú tam skvelí ľudia, dokonca som chalanom hovoril, že je to tam bezpečné.

Kedy si vlastne začal liezť?

Až v 14. rokoch. Ako člen turistického krúžku som chodieval na túry po Slovenskom raji. Na Tomášovskom výhľade sme uvideli horolezcov, s ktorými sme sa skamarátili a oni nám ukázali, ako sa lezie. Vtedy ma to zaujalo.

Prvý pokus o prechod hrebeňa Tatier v lete 2009 s Petrom Bugáňom.

Prvý pokus o prechod hrebeňa Tatier v lete 2009 s Petrom Bugáňom.

Lezieš pre ten pocit na skale, alebo pre ten pocit, keď ju zdoláš?

Pre ten pocit, keď skončím. Na horách často trpím (smiech).

Horolezec a držiteľ ocenenia Krištáľové krídlo František Kele v jednom rozhovore povedal, že trénoval, aby sa pripravil na zlé podmienky v horách, a to aj tak, že jednu zimu spával na balkóne. Ty niečo také robíš?

Nie. Ja mám rád luxus a do hôr sa idem zničiť, aby som si potom zasa oddýchol doma v pohodlí.

Čo robí z horolezca dobrého horolezca?

Skúsenosti a horolezci sú väčšinou dobrí ľudia. A hovorí sa, že najlepší horolezec je živý horolezec.

Predpokladám, že v hlave máš už ďalší vytýčený cieľ.

V lete plánujeme časť Himalájí v Indii. Nejaké šesťtisícovky a vrcholy, na ktorých ešte nikto nestál, alebo Patagóniu.

Výstupy, expedície a to cestovanie musia byť dosť drahé. Máš sponzorov?

Už som sa dopracoval k tomu, že z toho žijem. Od pondelka ideme do Tatier natáčať svetovú reklamu pre svetovú značku a fotiť do katalógu. Som v trojke najlepších horolezcov Slovenska čiže ma finančne podporuje aj Slovenský horolezecký spolok JAMES.

Ďakujem za rozhovor.

Gabriela Kuchárová
Foto: archív Michala Sabovčíka

Michal Sabovčík na vrchole Peak Zhviozdny (2265 m) v Sibírskom NP Ergaki po prvovýstupe v roku 2010.

Michal Sabovčík na vrchole Peak Zhviozdny (2265 m) v Sibírskom NP Ergaki po prvovýstupe v roku 2010.


Tags: , , , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Najlepší horolezec je živý horolezec
  1. […] Najlepší horolezec je živý horolezec […]

    Komentoval Čítali ste nás v roku 2014? | Zajtrajšie noviny dňa 26.01.2015 o 13:40:01Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems