Hlavné mesto Street artovej kultúry

| Stĺpček | 15. 2. 2014

Spomedzi kultúrno-spoločenských podujatí, ktoré bojujú o pozornosť Košičanov, jedno vyčnieva. Svojou atmosférou, bezprostrednosťou, no najmä trvácnosťou výsledkov.

Počas piatich rokov pôsobenia festivalu Street Art Communication vyzdobilo Košice približne 20 umelcov svetového formátu. Pod ich rukami sa fádne múry, popraskané fasády a polystyrénové škrupiny panelákov zmenili na pouličnú galériu. Bez exkluzívnych pozvánok, bez vstupného, bez rozvláčneho a neuchopiteľne abstraktného „príbalového letáku“, ktorý je tak smutne nevyhnutný pre moderné umenie.

Aj keď slovenský mediálny priestor uchvátila najmä lokálna neprehľadná kauzička premaľovaného diela či nepochopená plavárenská príšera, svetové magazíny a komunita urbanistických umelcov hľadia na festival s uznaním. Uvediem niekoľko príkladov (pre efekt argumentujem číslami): Vedľa Spoločenského pavilónu nájdete jedno zo 4 najväčších muralistických diel v Európe. Maľba „The Healer“ od poľského dua Pener a Bezt sa podľa populárneho francúzskeho magazínu Ozarts etc. v celosvetovom rebríčku street artových diel za uplynulý rok umiestnila na 1. (!) priečke. Dielo „Soul Food“ na Zborovskej ulici zas zaujalo newyorský magazín Complex ART+Design natoľko, že mu v obdobnom rebríčku patrí 9. miesto. Pozornosť púta aj jeho autor, rodák z Čile INTI, ktorý je radený medzi 50 najvplyvnejších street artových umelcov na svete. Vedzte, že zábery košických ulíc sa rozšírili na viac než stovku webov o verejnom priestore.

Zviditeľniť mesto možno rôznymi spôsobmi. Hosťovaním svetových športových podujatí, európskymi megaprojektami plnými betónu a reštrukturalizácií, vylákaním ľudí do centra pod prísľubom hudby, tanca a svetielok, alebo “vymaľovaním” ich každodennej, miestami šedej reality.

Zuzana Matkovská

The Healer na Spoločenskom pavilóne získal 1. miesto v celosvetovom rebríčku street artových diel. Foto: Palko Matia

The Healer na Spoločenskom pavilóne získal 1. miesto v celosvetovom rebríčku street artových diel. Foto: Palko Matia


Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Hlavné mesto Street artovej kultúry

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems