Zrodenie ako ten najkrajší začiatok

| Literatúra, Rozhovory, Skutočné príbehy, Téma čísla | 26. 1. 2014

Existuje dôležitejší začiatok ako zrod samotnej bytosti? Keď jedna z mojich kamarátok otehotnela, ešte v deň, ako jej na teste zasvietili dve čiarky, sadla si za internet a vášnivo surfovala. No po hodine to celá ustráchaná a zhrozená vzdala. Informácie, ktoré sa obecne šíria sieťou o pôrode sú hrôzostrašno-krvavé. Realita však môže byť oveľa harmonickejšia. Možno to všetko záleží od nastavenia budúcej matky. Na úvod dosť silné slová, že? O domácich pôrodoch a pozitívnych príbehoch som sa zhovárala s dvojnásobnou mamičkou, autorkou dvoch kníh a jedného CD pre deti a rodičov, Saškou Kešeľovou (1985). Vďaka jej zviditeľňovaniu prirodzeného pôrodu našlo viacero žien vnútornú silu konať v súlade so svojou intuíciou.


Pred šiestimi rokmi si rodila doma a odvtedy sa o svoje skúsenosti delíš s budúcimi mamičkami na tvojom portáli Vnimavetehotenstvo.sk, ktorý je veľmi obľúbený. Je však domáci pôrod vhodný pre všetky ženy?

V minulosti rodili doma všetky ženy, pretože nebola iná možnosť. Potom nastala éra pôrodníc. Na Slovensku sa rodí v pôrodniciach len od približne 50. rokov. Počas tohto obdobia neboli domáce pôrody podporované. No s príchodom demokracie sa aj na Slovensko vrátila možnosť voľby. Pôrod doma je možný, ale reálny len pre hŕstku žien. Pre ženy, ktoré sú schopné sa vyrovnať s tým, že pôrod bolí a nemajú strach. Buď sú silno napojené na svoju intuíciu, že telo ženy je stvorené na to, aby spontánne porodilo. Alebo si naštudujú dostupné informácie a pôrod doma považujú za to najlepšie pre dieťa aj matku. Toto rozhodnutie by malo byť založené na pocite sebadôvery. Bolo by nebezpečné nahovárať všetky ostatné ženy, ktoré to tak necítia.

Akú úlohu v tom zohráva zdravie ženy, jej fyzický a psychický stav?

Vo svete, kde štát poskytuje zdravotnú starostlivosť pri pôrode doma, existujú kritériá, na základe ktorých môže žena rodiť doma s pôrodnou asistentkou. Keďže náš štát nám túto starostlivosť upiera, môžu rodiť doma všetky ženy. Nie je to ilegálne. Dá sa povedať,  že každá zdravá tehotná žena môže rodiť doma.

Propaguješ všeobecne zdravý životný štýl, alternatívne cesty. Ľudia si dnes mnohé veci uľahčujú. Keď môžu ženy rodiť bezbolestne, prečo si majú vyberať cestu bolesti?

Táto otázka zaujala aj mňa. Lenže pri prvom pôrode som natoľko vnímala význam bolesti, že bezbolestný pôrod už pre mňa nebol lákavý. Hoci o ňom vyšla aj kniha. Prekvapením pre mňa bol druhý pôrod, ktorý bolel minimálne. Totiž prvýkrát som rodila s pôrodnou asistentkou a dulou a druhýkrát celkom sama, len s manželom. Vždy, keď je žena pozorovaná pri pôrode, nedokáže sa absolútne uvoľniť. Mne sa to podarilo až pri druhom pôrode osamote.

Skôr som mala na mysli bezbolestný pôrod vďaka epidurálnej analgéze, ktorá je momentálne populárna.

Epidurálna analgéza je tuším 80 krát silnejšia ako morfium, je to silná droga, ktorá tlmí bolesť a podanie takejto látky má veľa nástrah. Žena môže stratiť kontrolu nad svojím pôrodom, čím dochádza napríklad ku použitiu klieští, vákuovej extrakcii či cisárskemu rezu. Žena si myslí, že si uľahčí pôrod, ale môže to mať vysokú daň. Látka prechádza samozrejme aj do tela dieťatka. Farmakologické metódy by nikdy nemali nahradiť osobnú pozornosť a láskyplnú starostlivosť o rodiacu ženu.

Akú úlohu teda hrá samotná bolesť pri pôrode?

Aby telo vykompenzovalo veľkú bolesť, vyplavuje rovnako úmerne veľkú dávku eufórie. Žena zažíva bolesť a zároveň aj najvyššie hodnoty šťastia.

Dokážu si ženy vôbec uvedomiť euforické pocity počas pôrodu? Veď pôrod je synonymom niečoho ťažkého a bolestného.

Ženy, ktoré si naštudujú viac informácií o prirodzenom pôrode, si tieto benefity uvedomujú. Mamičky, ktorých príprava na pôrod spočíva len v návšteve poradne, kde sa naučia, ako dýchať, zrejme netušia, aký potenciál v sebe pôrod má. Je to úplne iné, keď je žena pasívna a aktívna v pôrodnici.

Ako sa má teda žena pripraviť na tehotenstvo a pôrod?

Na trhu je obrovské množstvo literatúry. Ak má žena čo i len malú vôľu sa niečo dozvedieť, má po čom siahnuť. Všetky knihy hovoria to isté – pôrod môže byť krásny a spirituálny, len sa mamičky musia dozvedieť, aké to má výhody. Doktori nemajú čas na rozhovory, je to pre nich niečo navyše. Mamičky si musia vyhľadať informácie samy.

Foto: Na titulke knihy Zrodenie alebo Aj my sme (sa) rodili doma je fotografia samotnej autorky, Alexandry Kešeľovej.

Na titulke knihy Zrodenie alebo Aj my sme (sa) rodili doma je fotografia samotnej autorky, Alexandry Kešeľovej.

Žena sa rozhodne pre domáci pôrod. Ako ho vie mať pod kontrolou, aby neohrozila seba či dieťa? Odporcovia hovoria najmä o nečakaných a rýchlych zvratoch a komplikáciách, ktoré môžu nastať.

Toto je najčastejšia otázka. Boja sa, čo keby sa niečo stalo. Pokiaľ pôrod prebieha doma prirodzene a nie je doň nijako zasahované zvonku, nie sú vykonávané rutinné procedúry (klystír, holenie, vyšetrenie, monitorovanie, lieky), tak telo môže pracovať prirodzene a nie je dôvod, aby nastala komplikácia. Ak je žena počas tehotenstva zdravá, pôrod je jeho odrazom. Ak sa do pôrodu zasahuje, môžeme očakávať nevyspytateľné reakcie tela. Pôrod doma je bezpečný s pôrodnou asistentkou.

Čo v prípade, že sa bábätku omotá okolo krku pupočná šnúra?

Dieťatko je aktívny účastník pôrodu. Samo sa posúva von. Ak ho niečo blokuje, napríklad omotaná pupočná šnúra, pôrodný proces sa zastaví a je dostatočné množstvo času, aby sa mamička presunula do nemocnice. Väčšina z klasických obáv po konzultácii s pôrodnou asistentkou stráca na váhe.

Sú na Slovensku lekári, podobne ako v zahraničí, ktorí sú ochotní odrodiť dieťa doma?

Poznám jednu takú lekárku, ale je to jej neoficiálne vyhlásenie. Nie je to legálne. Ani pôrodná asistentka nemôže asistovať pri domácom pôrode.

Avšak pôrodné asistentky pomáhajú aj pri domácich pôrodoch.

Pomáhajú, ale môžu byť kvôli tomu trestne stíhané.

Kto je zodpovedný za pôrod doma?

Rodičia. A všetci zúčastnení.

O čo je obohatené dieťa, ktoré sa narodilo prirodzene?

Dieťatko, ktoré sa narodí doma, si prešlo pôrodným procesom vlastnými silami. Na základe tejto skúsenosti zistilo, že celý život dokáže zvládnuť samo. Je životaschopnejšie. Má vedomie vlastnej sily. Druhá vec, je zaplavované spomínanými hormónmi šťastia, jeho príchod na svet je plný eufórie. Navždy sa do neho zapíše prvý a pozitívny dojem z príchodu na svet. Je to zdravý pôrod, dieťa nie je oslabené liekmi. Pupočná šnúra nie je hneď prestrihnutá, nechá sa dotepať, čím dostane do telíčka zásobu železa na celý ďalší rok. Hladina stresu je minimálna oproti nemocnici a rýchlejšie nabehne adaptácia na nové prostredie. Lepšie a ľahšie sa vytvorí vzťah s matkou – volá sa to bonding, nadväzovanie, čo je to najdôležitejšie pre celý ďalší život.

Existuje aj kompromis. Vo vybraných pôrodniciach sa dá rodiť s vlastným pôrodným plánom. Ten však musí personál schváliť a ani potom to nemá rodička ľahké.

Všeobecne sú takéto ženy na Slovensku šikanované a panuje všeobecná nevôľa voči ich potrebám. Berie sa to ako otravovanie pôrodného personálu. Už v Čechách či v Rakúsku nemocničný personál zaujíma mamičkina predstava o pôrode. Pôrodné priania sú vypočuté na otvorenej úrovni a ľahšie zrealizované. Celkovo u nás neradi vidia pôrodné plány, pretože zasahujú do nemocničnej rutiny. Avšak keď mamička trvá na svojich podmienkach, personál nemôže vykonať nič proti jej vôli. Ak má mamička dosť sily, aby si na mieste obhajovala svoje záujmy, jej pôrodný plán môže byť sčasti naplnený.

Ideálne je, ak sa matka nechá unášať pôrodom, istým spôsobom vypína ratio a koná pudovo, intuitívne. Lenže handrkovaním sa s nemocničným personálom môže byť z tohto procesu vyrušovaná, čím sa môže zastaviť inak prirodzene prebiehajúci pôrod. Asi to nie je najľahšia cesta.

Najmä vtedy, ak je mamička v nemocnici aktívna, pretože sa stretne s nesúhlasom. Personál chce riadiť jej pôrod.

Vráťme sa k pozitívnym príbehom. Tie čitatelia nájdu v dvoch tvojich knihách. Zozbierala si najprv 10 a potom 39 domácich pôrodných príbehov, ktoré sú neuveriteľne emotívne a silné. Aj tvoje dve skúsenosti si môžu záujemcovia prečítať v knihách Rodili sme doma a Zrodenie alebo Aj my sme (sa) rodili doma. Prezraď, čo najvýraznejšie si si odniesla z oboch pôrodov?

Pri prvom pôrode som intuitívne presne vedela, ako bude prebiehať a že ho krásne zvládneme. Ale prekvapila ma bolesť. V istom momente pôrodu som myslela, že to neprežijem, že prasknem a premením sa na vesmír. Nečakala som až takú bolesť, nezaoberala som sa s tým. Ale v tom momente som zároveň zistila, že som schopná prežiť a zvládnuť všetko. Objavila som svoj potenciál, ktorý ma naplnil nesmierne obohacujúcou silou. Pri našom druhom dieťatku ma prekvapilo naopak to, že ma to nebolelo. Pretože pri mne neboli žiadni cudzí ľudia.

Akým spôsobom môže žena načerpať silu, keď si počas pôrodu prestane veriť?

Asi to má každý inak. Mne pomohlo, keď som sa začala sústreďovať na dieťatko. Veď ono to malo ťažšie ako ja, bolo pretláčané pôrodnými cestami. Tak sme sa navzájom povzbudzovali. Pomôcť dokáže aj partner, pôrodná asistentka, kamarátka. Psychická podpora je dôležitá.

Prítomnosť partnera je už povolená aj v pôrodnici. Ako vnímaš ženy, ktoré nechcú rodiť doma?

Že je to ich cesta. Nikdy by som nikoho neposudzovala, ako rodí a stará sa o svoje dieťatko. Ak od niekoho chceme, aby robil veci inak, nerešpektujeme jeho osobnosť. Myslím si, že každý príde k osvieteniu svojím vlastným jedinečným a neopakovateľným spôsobom vtedy, keď bude na to pripravený.

Ďakujem za rozhovor.

Lucia Zacharová


Tags: , , , , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Zrodenie ako ten najkrajší začiatok
  1. […] Zrodenie ako ten najkrajší začiatok […]

    Komentoval Čítali ste nás v roku 2014? | Zajtrajšie noviny dňa 26.01.2015 o 07:12:05Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems