V svadobných šatách, aké nemá žiadna

| Predstavujeme, Rozhovory, Téma čísla | 26. 1. 2014

Čoraz kratšie, odvážnejšie a originálnejšie. Aj také sú svadobné šaty moderných neviest. Nie každá chce korzet, ktorý si musí stále naprávať a obrovskú sukňu, čo bráni intímnej vzdialenosti mladomanželov. Čo tak vstúpiť do kostola v šatách, v akých tam žiadna iná nevošla, jemne poodhaliť chrbát, ohromiť svadobčanov detailne vypracovanou krajkou na živôtiku a ľudovými motívmi, čo sa vlnia na nadýchanej sukni. Čo tak začať nový život v šatách, ktoré neohromia veľkosťou, ale detailom. Práve originalitou a detailnou prácou vyniká módna návrhárka Jaroslava Wurll Kocanová (26). Zo svojho malého ateliéru v Cabove posiela šaty do celého sveta a zažiarila aj na Bratislavských módnych dňoch 2013. 


Pamätáš si na prvý impulz, keď si sa rozhodla navrhovať a šiť svadobné šaty?

Všetko prišlo samo od seba, chcela som vyrobiť veľké spoločenské šaty a vznikli z nich prvé svadobné.

Už dlhšie sledujem tvoju prácu a môj záver je, že každý tvoj kúsok je originál. Dva rovnaké nevyrobíš asi nikdy?

Asi nie. Ani sa to nedá, priložiť ten istý kúsok krajky na to isté miesto. Raz som to skúšala a nakoniec z toho vyšiel úplne iný model, hoci som postupovala rovnako. Ani šišky sa mi nepodarí vyrobiť stále rovnaké (smiech).

No pracuješ aj na zákazku. Čo chcú tvoje zákazníčky najčastejšie?

Výrobe na zákazku som dala momentálne dočasnú dovolenku a nikto nevie, kedy sa skončí. Ale je to rôzne, pred plesovou sezónou sa viac venujem farebným modelom, už mám ateliér naplnený bielymi krajkami a tylom, teším sa keď sa do nich pustím.

Myslíš pri výrobe svojho autorského modelu na jeho budúcu majiteľku? Na to, ako by mohla vyzerať, aké by mala mať vlastnosti?

Väčšinou tvorím pudovo. Keď zošívam diely a práve v tej chvíli mi napadne nejaký strih, hneď ho musím dať na papier. Keď ho nemám po ruke, snažím sa návrh udržať v hlave, dovtedy som strašne nervózna a nepozorná, aby mi to nevypadlo. Ako by mohla vyzerať nositeľka tých šiat si predstavujem až pri finálnych úpravách. Keď je na rade fotenie, myslím na rôzne iné doplnky a ako by sa dali zladiť. Všetko ostáva v hlave, pri fotení vyjde von iba to základné, je už na budúcej zákazníčke, ako pustí svoju fantáziu a pohrá sa s celkovou vizážou.

Tvoje šaty sú asi skôr pre netradičnú a nebojácnu nevestu…

Nemyslím si, že sú pre nebojácnu nevestu. Ja som tiež skôr konzervatívna, ale dôležité je vyzerať výnimočne.

Výnimočné sú určite prvky folklóru a spätosť s prírodou, ktoré badať v tvojej tvorbe.

Tvorím na dedine, fotíme po lesoch, lúkach, pri vode. Prírodu neviem odignorovať, folklór bola skúška, malý risk a som rada, že reakcie na folklórne motívy sú pozitívne. Mám rada vzory a ešte radšej, keď si ich môžem vytvoriť sama. Ľudový motív má mnoho tvarov a farieb, jeden kvietok sa dá farebne namiešať vo veľa odtieňoch a model bude vždy vyzerať inak, živšie.

S akým materiálom rada pracuješ?

Mám rada všetky materiály, no najradšej čisté, kde si vzor vytváram sama. Flitre a koráliky látku oživia, krajka dodá jemnosť. Materiály s potlačou zatiaľ obľubu u mňa nenašli, ale čo nie je, môže byť. Milujem štruktúry, keď má krajka pridanú aj nejakú jemnú stužku, koráliky.

Svadobné, plesové či družičkovské šaty Sunset sú vyrobené z jemného tylu a krajok s 3D efektom.

Svadobné, plesové či družičkovské šaty Sunset sú vyrobené z jemného tylu a krajok s 3D efektom.

Svadobné šaty Romance d´automne majú na živôtiku ručne šité aplikácie. Sukne majú tri vrstvy tylu.

Svadobné šaty Romance d´automne majú na živôtiku ručne šité aplikácie. Sukne majú tri vrstvy tylu.

Koráliky a flitre vyšívaš ručne, práca na šatách musí byť náročná. Šiješ ich sama?

Stále sama, no keď je toho na mňa veľa, na vyšívanie mám malých pomocníkov. Na nejaký tím ešte musím viac vyrásť.

Mnohé „tvoje nevesty“ odhaľujú chrbát. Aj v kostole. Máš pri návrhoch limity, čo šaty môžu odhaliť a naopak, čo ukryjú? 

Určite. Snažím sa, aby šaty neodhaľovali viac než musia. Či si nevesta v kostole zahalí chrbát, to už nechávam na ňu. Záleží od celkového looku, či bude mať závoj, či si dá šatku, alebo jemné bolerko.

Tvoje šaty som našla aj na americkej internetovej stránke. Kde najďalej si modely posielala?

To bol ďalší krok, dostať sa aj na zahraničný trh. Šaty som poslala už asi všade, aj do mojich milovaných krajín, ktorými sú Francúzsko a Austrália.

Dnes sa dá napodobniť takmer všetko. V ponuke na webe nájdeme aj lacné svadobné šaty ušité v ázijských krajinách, ale podľa predlohy modelov svetoznámych návrhárov. Dostávaš takéto žiadosti?

Dostávam a veľmi nerada ich riešim. Nerada vyrábam niečo, čo už niekto vyrobil, s pocitom, že to začnú porovnávať: „A tu nedala toľko krajky ako on/ona, a tieto sú dlhšie, krátke vyzerajú lepšie.“ Rada tvorím bez predlohy, keď nemusím sledovať, čo som zabudla a ktorá časť nesedí.

Aj ty si bola nevestou. Navrhla si si šaty sama?

Áno, navrhla aj ušila. Pred ženíchom som ich musela skrývať, pretože ma vždy vidí v nejakých svadobných šatách. Chcela som, aby ma v tých „mojich“ videl až pred oltárom. Šila som si troje svadobné šaty a postupne som mu ich ukazovala so slovami: „V týchto ma neuvidíš.“ (smiech)

Tvoje modely okrášlili v októbri minulého roka aj Bratislavské módne dni. Podľa mnohých kritikov aj laikov si bola prekvapením večera. Vlastnú prehliadku nechystáš?

Ďakujem. Mala som niekoľko autorských prehliadok, o ďalšej zatiaľ nepremýšľam.

Ďakujem za rozhovor.

 

Svadobné, ale aj iné modely Jarky Wurll Kocanovej môžete nájsť na www.kocanova.com.

 

Gabriela Kuchárová

Foto: Michal Wurll

S ručne vyšívanými pásmi na šatách Au revoir pomáhal Jarke jej svokor. Vyhotovené sú zo šifónu a z dvoch druhov krajok. Živôtik šiat je ručne zdobený a vytvarovaný krajkovými aplikáciami.

S ručne vyšívanými pásmi na šatách Au revoir pomáhal Jarke jej svokor. Vyhotovené sú zo šifónu a z dvoch druhov krajok. Živôtik šiat je ručne zdobený a vytvarovaný krajkovými aplikáciami.


Tags: , , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: V svadobných šatách, aké nemá žiadna

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems