Nové začiatky

| Editoriál | 26. 1. 2014

Tretí ročník Zajtrajších novín bude iný, ako tie predchádzajúce. Váš bezplatný sprievodca kultúrou Košíc sa zmenil na bezplatné metropolitné noviny. Zrkadlia totiž meniaci sa život v meste. A koľko strán o kultúre v novinách ostane, na to sme sami zvedaví. Hoci by som vo fungujúcom projekte už nejaké nové začiatky neočakávala, zmeny mi len potvrdzujú, že aj neočakávanie je vlastne očakávanie. A práve zmeny nás inšpirovali zamyslieť sa nad rôznymi míľnikmi. Veď už len každé ráno je novým začiatkom. Prvé zamestnanie formuje budúci postup, svadba štartuje novú etapu vzťahu a zrodenie človeka je ako samotný veľký tresk. To sú témy 1. čísla Zajtrajších novín v roku 2014. Samé milé príbehy. Len či toľko radosti vôbec unesiete!

Mať (nielen v piatok po robote) dobrú náladu a pozitívne myslenie je neštýlové. Hoci sa o tom, ako byť v pohode, veľa píše, reálne je každý veselý človek považovaný za čudáka, poloblázna. Veď kto by sa aj v dnešnej otrasnej dobe mohol mať „fasa“? Buď je to nejaký „zlodej“ alebo pre svoje okolie apriori podozrivý „bio-eko-zenbudhista“. Aktuálne je kúl hejtovať na všetko a všetkých. V mene slobody slova, ducha a všeobecného prospechu. Veď treba poukazovať na všetky negatíva, čo sú na nás, bezbranných a nevinných, páchané. Inak by si to asi nikto z nás nevšimol. Negativizmus, satira až cynizmus sa šíri medzi ľuďmi aj vďaka mediálne známym osobnostiam a ich populárnym blogom či fejsbúkovým statusom. A čudujme sa, ale aj v demokracii sa vedia nájsť ovečky, ktoré si názor svojského spisovateľa či skladateľa osvoja na jedno prečítanie. Ja to teda risknem a priznám sa, že hoci mi irónia nie je cudzia, tam sa môj negativizmus končí. Kvôli vyváženosti informácií je nutné poukázať na neprávosti, nedokonalosti, nepravdy. Zamýšľam sa však nad spôsobom a mierou. Prečo v ľuďoch vyvolávať nenávistné pocity voči čomukoľvek? Nedokážem nájsť na túto otázku odpoveď.

Ak hovorím o vyváženosti, kde sú potom tie dobré správy? Vari ich nikto nepotrebuje? Veriť v dobro je dnes pre mnohých priam šuvadovský extrém. Hovoriť o láske a tolerancii, klišé. Ale ja nič podstatnejšie na živote nevidím. A nakoniec všetci túžia práve po týchto veciach. Preto sme si za hlavnú tému čísla zvolili zrodenie človeka formou domáceho pôrodu. Kontroverznosť témy nebola zámerom. Zámerom je ponúknuť vám slová osobnosti, v ktorej je láska a tolerancia vtepaná do každej bunky.

Lucia Zacharová

sefredaktor@zajtrajsienoviny.sk

Ilustrácia z titulnej strany: Michal Dudlák, LEMUR.sk

Ilustrácia z titulnej strany Zajtrajších novín 1/2014. Autor: Michal Dudlák, LEMUR.sk


Tags: , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Nové začiatky

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems