Esencia Košíc za 1 hodinu a 15 minút

| Stĺpček | 26. 1. 2014

KSC Kód/Code je unikátna publikácia. Nemilosrdná trojfarebná forma, vyzývavá grafika a priamočiaro sadistický obsah: „Vitajte v hlavnom meste všetkých gadžov, vitajte v stroji času, vitajte v centre neustáleho premrhávania potenciálu.” Vitajte v Košiciach.

Zatiaľčo knižku KSC z roku 2010 možno personifikovať ako koketnú študentku strednej umeleckej školy, KSC Kód/Code je tridsiatnik, ktorý sa po rokoch vrátil z ciest po svete. Nikto nevie, kde vlastne bol, má hĺbavý tajnostkársky výraz a evidentne zažil niečo, čo ho trvalo poznačilo. Je proste iný. Sedí s priateľmi pri stole, odmieta si vypiť a jedným dychom so zvrašteným čelom pomenúva všetko, čo je na ich rodnom meste choré.

Ak Kód vnímate ako facku košickej rodnej hrude, nie ste ďaleko od pravdy. Ale je to facka z lásky i zúfalstva, spôsob, ako pubertálnemu dieťaťu naznačiť, že zabíja svoj potenciál. Knihu vytvorili mladí ľudia, ktorí sa rozhodli v Košiciach ostať, založiť rodiny a postupne mesto transformovať na metropolu hodnú života. Na mesto, ktoré nepriťahuje gadžov, ale šikovných a inteligentných ľudí. Na mesto, ktoré patrí na mapu modernej Európy.

Kniha bilingválne zachytáva jedinečné reálie Košíc, kultúrnu históriu i nožkarsko-sedlácku prítomnosť. Obsahuje dych berúci slovník košičtiny, prezentuje mestské archetypy, pomenúva hŕstku funkčných služieb a dokonale reprezentuje ikonický životný štýl Košičanov. Nemusíte s Kódom súhlasiť, no verte mi, že počas situácií každodennej košickej reality vám už navždy budú v hlave znieť jeho konkrétne pasáže.

Vrelo odporúčam každému, kto Košice miluje, ale aj nenávidí.

Zuzana Matkovská

www.matkovska.blog.sme.sk

Foto: Východné pobrežie

1491280_10152064480541259_749153489_o copy


Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Esencia Košíc za 1 hodinu a 15 minút

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems