Dar od Löfflera oslávil 20. výročie

| Kultúra, Reportáž | 26. 1. 2014

Múzeum Vojtecha Löfflera ponúka duchovný „pokrm“ už 20 rokov. Nielen zakladatelia, bývalí a súčasní zamestnanci, ale aj široká verejnosť sa stretli 11. decembra na slávnostnom otvorení výstavy Známy a neznámy Löffler.

„Na základe závetu darovala Klára Löfflerová metskej časti Košice – Staré mesto umelecké diela po nebohom manželovi. Napriek slabej podpore poslancov sa nám podarilo založiť múzeum,“ zaspomínal si Ján Süli, bývalý starosta MČ Košice – Staré mesto. Múzeum Vojtecha Löfflera otvorili 19. decembra 1993. Je to jediné múzeum na Slovensku, ktoré zriadila mestská časť. Okrem výstav organizuje tvorivé dielne, koncerty a prednášky.

Ukážka z dedičstva tohto významného košického sochára je súčasťou stálej expozície. Pozostáva z autoportrétov či sôch regionálnych umelcov. „Výstava Známy a neznámy Löffler je pomerne netradičná. Vyjadruje komunikáciu so stálou expozíciou,“ dodal Peter Markovič, kurátor výstavy. Vyrezávané miniatúry zo slonoviny, „busty“ slávnych zahraničných maliarov z neopracovaných polodrahokamov či kovové sochy žien pútali pozornosť návštevníkov. „Chcel by som múzeu popriať veľa kvalitného umenia, dobrých ideí a zároveň priazeň obecenstva. Nech vydrží v týchto neľahkých časoch a nech je darom pre košickú kultúrnu pospolitosť,“ povedal Vladimír Beskid, bývalý kurátor múzea.

Alica Tkáčová
študentka masmediálnych štúdií

Kovové sochy žien pútali najväčšiu pozornosť. Foto: Richard Petruš

Kovové sochy žien pútali najväčšiu pozornosť. Foto: Richard Petruš


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Dar od Löfflera oslávil 20. výročie

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems