Terra Incognita dala výrazný impulz k rozvoju kultúrneho turizmu

| Košický samosprávny kraj, Rozhovory | 14. 12. 2013

Pre mnohých zahraničných návštevníkov je Slovensko doteraz neprebádaným miestom na mape Európy. Metropola kraja – Košice, ako druhé najväčšie slovenské mesto, stojí trochu v tieni toho hlavného. Preto bolo pre regionálnu samosprávu výzvou inšpirovať domácich i zahraničných hostí, aby bližšie spoznali kraj, ktorý je pre mnohých doposiaľ krajinou nespoznanou – Terrou Incognitou.

Košický samosprávny kraj sa vlastným programom s názvom Terra Incognita zapojil ako hlavný partner do projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013. Program je geograficky zameraný na celý Košický kraj. Jeho dlhodobým cieľom je zvýšenie kvality života a návštevnosti cez rozvoj kultúry, športu, prostredníctvom zážitkových aktivít a cestovného ruchu. Na konci roku 2013 sme o krátke zhodnotenie požiadali vedúcu odboru kultúry a cestovného ruchu Úradu KSK Janu Kovácsovú.


Čo priniesol rok EHMK kultúrnej obci v regiónoch Košického kraja?

Veľmi veľa. Množstvo kvalitných kultúrnych produkcií, množstvo tvorivých stretnutí a konečne aj zmysluplné investície do základného potenciálu – našich kultúrnych pamiatok a infraštruktúry cestovného ruchu. Ale tá hlavná zmena nastala v hlavách ľudí. Tí, čo kultúru „konzumujú“, prišli na to, že ju potrebujú k svojmu bytiu. Tí, ktorí ju robia, sa utvrdili v tom, že ich práca má zmysel a roztiahli svoje krídla. Je to povznášajúci pocit. Našli sme aj odpoveď na základnú otázku: Prečo ľudom treba kultúru? Ak odhliadneme od základných potrieb, tak v tých vyšších sférach bytia máme tri piliere: vzdelávame sa, aby sme boli múdrejší, športujeme, aby sme boli zdravší a prijímame kultúrne hodnoty, aby sme BOLI LEPŠÍ.

Vedúca odboru kultúry a cestovného ruchu KSK Jana Kovácsová pri otvorení ostrova kultúry vo verejnej knižnici J. Bocatia na Hviezdoslavovej ulici.

Vedúca odboru kultúry a cestovného ruchu KSK Jana Kovácsová pri otvorení ostrova kultúry vo verejnej knižnici J. Bocatia na Hviezdoslavovej ulici.

Košický samosprávny kraj sa k projektu EHMK pripojil siedmimi investičnými projektmi a programovou časťou Terra Incognita – Krajina nespoznaná. Ste spokojní s tým, čo ste vymysleli a zrealizovali?

Nadmieru. Investície boli veľmi potrebné a je ich vidieť. Teší nás, že koncept otvorených zón sa medzi ľuďmi ujal a je o ne záujem. Minule som pobudla na jednom večere poézie spojenom s kvalitnou hudbou  a hrialo ma, že sála bola plná a potlesk taký búrlivý, ako keby išlo o pop-music.

Po celý rok ste prezentovali dlhodobý program kultúrneho turizmu. Má šancu pokračovať aj v ďalších rokoch? Budete ho rozvíjať ďalej?

Kultúrny turizmus tu bol aj predtým, ale Terra Incognita je výrazný impulz k jeho rozvoju a následne aj k regionálnemu rozvoju.  Je to beh na dlhé trate, ale ideme ďalej. Máme plány, stratégie a energiu, ktorú nám dávajú tí, čo sa k programu pridali.

V čom je potenciál tohto programu?

Spojili sme a spájame to, čo sa umelo kompetenčne rozdelilo. Ak človek už cestuje za kultúrnym zážitkom, je dobré, ak vie, čo by mohol vidieť v okolí. A platí to aj naopak. Keď sa rozhoduje, že  navštívi nejakú pamätihodnosť na Gotickej, Železnej alebo Vínnej ceste, tak mu nezaškodí, ak pozná aktuálnu kultúrnu ponuku v mieste alebo v okolí. No a ak sa tieto dve veci spoja nie náhodne, ale programovo, tak môžeme hovoriť o plánovaní a rozvoji. Aj keď to neznamená, že sa nerozvíjajú aj samostatne, ale takto je ponuka pre návštevníka ucelenejšia a je možné ju kreatívne rozvíjať.

Sústredíte sa iba na kľúčové podujatia, alebo budete rozvíjať aj ďalšie možnosti a témy?

Hlavnými piliermi v nasledujúcich rokoch by mali byť už ucelené celoročné ponuky, alebo aj produkty jednotlivých destinácií, ktoré chceme vytvoriť zdola, cez dotačnú schému. Podujatia však boli a budú tým hlavným nástrojom na vzbudenie pozornosti. Nemenej dôležitý je aj marketing.

Program kultúrneho turizmu je postavený na spolupráci aktérov v cestovnom ruchu a kultúrnych zariadení. Bola spolupráca jednoduchá, alebo sa ukázali aj problematické oblasti?

Jednoduché to nie je. Každý segment sa rozvíja zvlášť, má iné tempo. Prekážkou bolo napríklad aj to, že každý hovorí svojou odbornou terminológiou. Takže na začiatku si bolo treba porozumieť. A to doslovne. V spolupráci sme ešte len na začiatku cesty. Najprv  musíme ľuďom vysvetliť výhody partnerstva a až potom môžeme začať systematicky budovať. My na východe sme dravejší a radšej sa o niečo pobijeme, než by sme sa podelili, a to je prekážka v tempe rozvoja programu.

Akých návštevníkov máme šancu prilákať ponukou kultúrneho turizmu?

Ja by som sa teraz po roku 2013 sústredila na domácich návštevníkov a hlavne na deti a mládež. Hlavne oni by mali hlbšie spoznať bohatstvo, ktoré tu máme schované v pamiatkach, príbehoch, osobnostiach, tradíciách. Až keď budeme svoj kraj dobre poznať, budeme naň hrdí a budeme to šíriť všade, kde vieme. Až vtedy sa Terra Incognita môže stať krajinou spoznávaniahodnou aj pre cudzích.

Vyrezávaný lopár putoval v roku 2013 po všetkých top podujatia Terra Incognita ako symbolická štafeta.

Vyrezávaný lopár putoval v roku 2013 po všetkých top podujatia Terra Incognita ako symbolická štafeta.

Top podujatia Terra Incognita aj v roku 2014

TOP podujatia programu Terra Incognita ponúkli návštevníkom európskeho hlavného mesta kultúry kyticu toho najlepšieho, čo v kraji máme. Zmes ľudových tradícií, histórie, atraktívnych miest, ale predovšetkým príbehov, s ktorými sa návštevníci kraja stretávali na každom kroku, obohatila zážitky všetkých, čo prijali naše pozvanie a objavovali krajinu nespoznanú. Vďaka tomu na mape Slovenska v roku 2013 zažiarili nielen Košice, ale farebne sa rozsvietil celý Košický samosprávny kraj. Pretože bez zázemia regiónu by samotné mesto znamenalo oveľa menej. Aj v roku 2014 sa predstaví Košický kraj a jeho regióny prostredníctvom série TOP podujatí zaradených do programu Terra Incognita.

Pankuškové fašiangy
28. február – 2. marec
Krompachy, Plejsy

Poklad Sklenenej pani
6. – 8. jún
Dobšiná

Jánske ohne nad Šíravou
21. jún
Vinné

Dni  Moldavy a večery  kráľov
27. – 29. jún
Moldava n/Bodvou

Krásnohorské hradné hry
1. – 3. august
Krásnohorské Podhradie

Fest Dupľa  — Double fest
jún a september
Michalovce, Zemplínska Šírava

Duch času – Genius temporis
29. – 30. august
Spišská Nová Ves

Chlebom a vínom Harvest fest
29. – 31.august
Trebišov

Spišský Jeruzalem
13. – 14. september
Spišská  Kapitula

ARS ANTIQUA EUROPAE IN VIA GOTHICA
19. – 23. september
Rožňava, Betliar, Markušovce, Štítnik, jaskyňa Domica-Aggtelek

Koštovka jesene
19. – 21. september
Kráľovský Chlmec

Jazda sv. Huberta
11. október
Betliar

Zuzana Bobriková
www.terraincognita.sk
Foto: archív KSK


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Terra Incognita dala výrazný impulz k rozvoju kultúrneho turizmu

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems