Prechádzali sme sa Uličkou remesiel

| Ulička remesiel | 14. 12. 2013

Ulička remesiel privítala aj v roku 2013 tisíce Košičanov i turistov. Čarovné nízke domčeky, dobová dlažba a remeselnícke dielne pripomínajú rozprávkové miesto mimo dnešných hektických dní. Počas prechádzky uličkou môžete navštíviť bylinkárku, umeleckého stolára, pekára, kováča, brašnára a predajňu s drahými kameňmi, nahliadnuť do Rodošta a Katovej bašty alebo preskúmať Katov byt a Dom tradičných remesiel.

Nezisková organizácia Košice región umenia a kultúry pripravila v roku 2013 na tejto úzkej uličke plnej remeselníckych tradícií 13 podujatí pre deti i dospelých. Hrnčiarska ulica sa postupne premenila na remeselnícky trh, knižnicu, školskú triedu, galériu či divadelné javisko. V predvianočnom období čakajú jej návštevníkov tradičné Vianoce na Uličke remesiel.


Bozk na uličke remesiel, 14. 2. 2013

Každý pár, ktorý navštívil na Valentína známu Uličku remesiel, dostal za svoj bozk medovníkové srdce vyrobené špeciálne na túto príležitosť. Na všetkých návštevníkov Hrnčiarskej ulice čakalo v najmenšom košickom kine u pekára premietanie študentských filmov.

Bozk na uličke remesiel

Z detektívky do rozprávky, z románu do učebnice, 27. 3. 2013

Krásny deň strávený so šikovnými mladými spisovateľmi a milovníkmi kníh, ktorých čakalo slávnostné vyhodnotenie literárnej súťaže Šumenie, organizovanej v spolupráci s Občianskym združením ÚLET, čítanie knihy Príbehy z uličky, zážitkové čítanie Knižnice pre mládež mesta Košice, burza kníh a výmena prečítanej knihy za inú z čarovnej knižnice.

Z_detektivky_3

Filip na Uličke remesiel, 26. 4. 2013

Svojho Filipa predviedli remeselníci a výrobcovia handmade produktov. Deti potešilo maľovanie na tvár, živí maskoti a tvorivé dielne. Súčasťou podujatia bola aj výmena kníh v čarovnej knižnici a burza kníh v spolupráci s Knižnicou pre mládež mesta Košice a Verejnou knižnicou Jána Bocatia. Okrem šikovných remeselníkov sa predstavili aj psíky z útulku UVP, Greenpeace, Regionálne centrum mládeže v Košiciach a Detská organizácia Frigo.

20130426_Filip_na_Ulicke_remesiel_061

Konzerva proti drogám, 9. 5. 2013

Na rohu Hrnčiarskej ulice a námestíčka pri Miklušovej väznici vystúpilo Konzervatórium Exnárova. Cieľom podujatia bolo prezentovať mladé talenty a priniesť okoloidúcim, kráčajúcim z práce či zo školy, kultúrny zážitok vo všedný deň priamo pod holým nebom a zároveň upútať mladých ľudí a vzbudiť záujem o efektívne využívanie svojho času.

20130509_KonzervaProtiDrogam_027

Dotknite sa svetiel, 18. 5. 2013

Počas Noci múzeí ožila Ulička remesiel svetlami, príjemnou hudbou a výnimočnou atmosférou remeselníckych dielní v netradičnom čase. Od 20:00 do 24:00 zmenila budovy na Hrnčiarskej ulici farebná svetelná inštalácia. Návštevníci si posedeli na letných terasách pri kapele Los Massakeros v nezabudnuteľnej atmosfére košickej Uličky remesiel.

20130518_DotkniteSaSvetiel_065

Ulička hrá hudbou, 24. 5. 2013

Štyri pódiá. Štyri koncerty v žiare reflektorov. Koncerty sa odohrali v rámci spolupráce s festivalom Use the city. Návštevníkov Hrnčiarskej ulice potešila klasická i moderná hudba. Vystúpili Nemastní neslaní, Delaby, Wind a KMČ Band. Prevádzky remeselníkov pôsobiacich na Uličke remesiel boli otvorené až do neskorých večerných hodín.

20130524_UseTheCityNaUlicke_002

Ulička plná obrazov, 14. – 15. 6. 2013

Ulička sa počas dvoch dní zmenila na výstavnú sieň. Okoloidúci mohli obdivovať maliarske diela, ktoré umelci na uličke nielen vystavovali, ale aj tvorili. Medzi vystavovateľmi sa objavili aj známi košickí výtvarníci, ako napríklad Andy Gore, Kazimír Nehrebeczký, Ľubica Oberučová či mladý talent Ján Gáll.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Všetci, ktorých som stretol, 26. 7. 2013

Výstava fotografií troch amatérskych fotografov Paulíny Kropáčovej, Jána Staša, Zuzany Hrabčákovej oživila priestory uličky. Podujatie doplnila prednesom svojich básní Katarína Hrabčáková, vídžejingom Martin Sepeši a hudobnou projekciou kapela Človek milión.

Som vsetci ktorych som stretol

Šikovná ulička, 16. 8. 2013

V auguste vyrástli na uličke remeselnícke trhy. Svoje umenie tu prezentovali takmer 30 tradiční remeselníci a moderní handmade umelci. Nechýbali výrobcovia fujár, prútených košíkov, kraslíc či šperkári. Pre deti boli pripravené kreatívne dielne a tanečné vystúpenia psíkov z útulku.

20130816_SikovnaUlicka_1000px_007

V lavici na Hrnčiarskej ulici, 20. 9. 2013

Začiatok školského roka priniesol improvizovanú výučbu priamo na Uličke remesiel. Žiaci základných škôl strávili vyučovaciu hodinu U pekára, kde sa dozvedeli informácie o tradičných remeslách. Zúčastnili sa kreatívnych dielní, súťaží a navštívili dielne reme-selníkov, čo tu pôsobia. Za úspešné absolvovanie prednášky získali pamätný certifikát.

IMG_1733_resize

Candle night, 5. 10. 2013

Pokojná atmosféra, tisíce sviečok a hudobné vystúpenia rozžiarili uličku počas tretieho ročníka Candle night. Stovky návštevníkov zapálením sviečky prispeli k neopakovateľnej atmosfére rozžiarenej Uličky remesiel.

candle-night-kruk-2013-3-of-35

Strašidelne na Uličke remesiel, 29. 10. 2013

Podujatie venované mladším žiakom základných škôl malo za úlohu vysvetliť deťom význam Sviatku všetkých svätých a Halloweenu. V kreatívnych dielňach si vyrobili rôzne halloweenske ozdoby a vyzdobili strašidelné tekvice, z ktorých vznikla výstavka. Deti potešilo aj obľúbené maľovanie na tvár.

1383916_664972330209504_953532349_n

Podujatia realizované na Hrnčiarskej ulici sú súčasťou projektu „Prechádzky Uličkou remesiel“ realizovaného neziskovou organizáciou Košice región umenia a kultúry, n.o., ktorý je podporený Ministerstvom kultúry SR. Príprava a realizácia týchto podujatí je v súlade s aktivitami EHMK 2013. Cieľom projektu je zvýšenie kultúrno-spoločenskej hodnoty Hrnčiarskej ulice v Koši-ciach a vzbudenie záujmu o existujúce remeslá.

Ďakujeme všetkým, vďaka ktorým je na Uličke remesiel opäť rušno. Veríme, že táto čarovná ulička bude i naďalej rozkvitať a aj budúce generácie tu budú dlhé desaťročia objavovať prácu našich predkov a cestu k tradičným hodnotám.

Tím KRUK, n.o.
www.hrnciarska.skwww.kruk.sk
Foto: archív KRUK, n.o.


Tags: , , , , , , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Prechádzali sme sa Uličkou remesiel
  1. […] Zdroj: http://zajtrajsienoviny.sk/ […]

    Komentoval Prechádzali sme sa Uličkou remesiel dňa 25.08.2015 o 11:36:58Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems