(Ne)lúčenie

| Editoriál | 14. 12. 2013

Nedávno som videla cestopisný film o Francúzskej riviére. Mladý novinár pútavo opisoval svoju prácu. Písal pre bezplatné noviny, ktoré domáci aj návštevníci nachádzali v kaviarňach. Periodikum prinášalo tipy na kultúrne zážitky a boli vo všeobecnosti obľúbené. „Aká skvelá práca!“ nadšene som si pomyslela. Vzápätí som si uvedomila, že tá moja je taká istá.

Niekedy si pre denno-denné povinnosti a pracovné „problémy“ nevidíme ďalej od nosa. Nevieme sa odosobniť a pozrieť na seba zhora. Práca na Zajtrajších novinách zďaleka nie je prechádzkou ružovou záhradou, ale je to zmysluplná vec, ktorá poukazuje na pozitíve príbehy. A preto ju mám veľmi rada.

Hoci spätne sa na našich redakčných výtvoroch aj sebakriticky zasmejeme. Tak, ako aj pri vyberaní tých najlepších článkov z archívu 2013, ktoré nájdete na dvojstrane 8 – 9. Listovanie všetkými číslami Zajtrajších novín v nás spustilo vlnu hodnotenia. Hodnotenia našej práce i celého roku, keď sa Košice zrazu stali o niečo viditeľnejšími na tej toľkokrát spomínanej kultúrnej mape Európy. Zajtrajšie noviny boli súčasťou EHMK ako sprievodný projekt. Našou úlohou bolo zafixovať na papier celý rok 2013. Vytvorili sme tak kroniku zloženú z 24 rozmanitých dielov. Spätne si ju môže premietnuť každý z vás. Osobne ma najviac teší, že ako periodikum sme si mohli dovoliť dávať priestor aj tretiemu sektoru, aj malým kultúrnym operátorom, aj začínajúcim kapelám a projektom, aj neznámym umelcom, aby sa ukázali popri tých veľkých a stabilných. Vytvoriť rovnováhu medzi silnými a slabšími nie je v mediálnom prostredí bežné. A toto je fakt, za ktorý ďakujeme našim finančným partnerom a podporovateľom.

Lúčime sa s jedným špeciálnym obdobím, no nelúčime sa s kultúrou. Začína sa čas, keď už intenzívne počuť pukanie chlebovej kôrky. Kto a ako zvládne svoju načatú cestu, preverí čas. Zajtrajšie noviny nie sú výnimkou.

Do roku 2014 prajeme každému lepšiu schopnosť komunikovať. Pretože za ostatné roky sa práve antikomunikácia ukázala ako achilovka mnohých z nás. Ako môžeme chcieť, aby diváci a poslucháči prišli na podujatia, ak tie nedokážeme lákavo a zrozumiteľne zviditeľniť? A čo poradiť ľuďom, ktorí kričia, že sa tu nič nedeje a že im chýbajú informácie? Stačí si otvoriť Zajtrajšie noviny. Najnovšie aj vo vlakoch smerom do Bratislavy a Prahy.

Lucia Zacharová

sefredaktor@zajtrajsienoviny.sk

 Vianoce ZN final


Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: (Ne)lúčenie

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems