Čas je blízko (alebo zjavenie doktora Joachima)

| Stĺpček | 14. 12. 2013

No dobre! Dobre, dobre, dobre! Áno, som! Som, priznávam, som vystrašený. Celé noci ma z kontextu vytrhávajú hlasy mnohých anjelov okolo trónu, bytostí a starcov. Prenasledujú ma bizarné predstavy nikam nevedúcich schodov, čo sa vynárajú z hrboľatých ciest. Do ranných lúčov sa prebúdzam zmáčaný strachom a preludmi, unavený a scestovaný jak Koloman Pútnik. Kradmo sa dívam do odleskov podvedomia a sústredene čakám, kým sa sčerená hladina nepokoja upokojí. Kávu však píjavam vzpriamene a rozumne. Som kultúrofobik.

Hriema pyšný cár, hriema zo stolca zlatého, lenže ja nejdem sa ľakať pýchy jeho! Kultúrofóbiu som si naordinoval, samozrejme, sám. Popri iných vrtošivých diagnózach (prokrastinácia, samoľúbosť), je táto najpustošivejšia. Zniesla sa ako kobylí roj na krásne poustielané polia mojich emócií a nenásytne spásla čo i len zárodok aristotelovského zážitku. Umeniu som sa naučil rozumieť v konzervatívnom zmysle slova; čisté,  nezištné, úprimné (liberté, égalité, fraternité). A túto prostodušnú rovnicu som, ach ja, nešťastný zemepán, dôverčivo aplikoval aj pri uchápaní kultúrnych všakovakostí, rozmanitostí a zlomyseľností. Môžem si zato samozrejme sám. To, že som si latku podliezavosti vykopal kdesi k Olympu, tak vysoko, že ani sám (si) na ten vŕšok nedovidím, je vôľa a predstava moja. Nemusím snáď explicitne obpochodovávať moje bohapusté sklamanie z toho vyplývajúce.

Zjednoduším to. Celé to je o zodpovednosti. Človeka robí človekom súcim byť človekom práve to, že je zodpovedný nielen za moment, ktorý trvá práve teraz, kým som JA, ale predovšetkým to, keď svoju zodpovednosť dokáže rozprestrieť naprieč časom (dozadu a pri troche predstavivosti aj dopredu). Z toho vyplýva, že až po Roku kultúry sa uvidí, kto je ako súci byť (est percipi).

A boj pomaly tíchne: strašná búry sila divým svojím zúrením sama sa zničila.

S pozdravom a v prospech veci

doktor Joachim


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Čas je blízko (alebo zjavenie doktora Joachima)

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems