Umelecká a literárna polemika v Svedectve krvi

| Pozvánky, Predstavujeme | 30. 11. 2013

Občianske združenie Košické divadlo a Štátne divadlo Košice stoja za vznikom divadelno-literárnej trilógie, ktorej základom je hra jedného z najvýznamnejších súčasných slovenských dramatikov, Košičana Karola Horáka. Prvá časť bude mať premiéru 16. decembra v Historickej budove ŠD.

Svedectvo krvi zobrazuje osudy košických mučeníkov Štefana Pongráca, Mareka Križina a Melichara Grodzieckého, ktorí sa ocitnú v existenciálnej situácii na hranici života a smrti. Príbehy slúžia aj k zobrazeniu našej skutočnosti a súčasnosti. Téma je totiž z dnešného pohľadu chúlostivá. Ľudský a dramatický príbeh, ktorý sa odohral v Košiciach a mal veľkú odozvu v celej Európe, v réžii poľskej režisérky Agnieszka Olsten, prináša súčasné moderné divadlo s novým typom herectva, hudbou a spevom. Režisérka javiskovou interpretáciou príbehu vstupuje do umeleckej a literárnej polemiky, čo môže osloviť predovšetkým mladé publikum.

Scénu a kostýmy navrhoval Tom Ciller, hudbu napísali Katarzyna Borek a Wojciech Orszewski, choreografie pripravil Tomasz Wygoda. V jednotlivých postavách diváci uvidia Adrianu Ballovú, Petra Orgována, Líviu Dujavovú, Tomáša Dira, Františka Baloga, Eriku Švedovú, Attilu Boczárszkeho a Andreja Palka. Predstavenie vzniká s podporou Ministerstva kultúry SR v rámci projektu EHMK 2013 a po realizovaní druhej časti v máji 2014 sa stane súčasťou repertoáru činohry Štátneho divadla Košice.

Svjatoslav Dohovič

Z prvej časti trilógie Svedectvo krvi. Foto: Tom Ciller

Z prvej časti trilógie Svedectvo krvi. Foto: Tom Ciller


Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Umelecká a literárna polemika v Svedectve krvi

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems