Stratené umenie

| Tretí sektor | 30. 11. 2013

Keď vojdete do nových priestorov Make Up Gallery na Hlavnej 20 s cieľom pozrieť si výstavu afrického umelca Georgesa Adéagba, zrejme ostanete užasnuto stáť. Na stenách je totiž pripevnených približne sto výstrižkov z novín (niektoré aj z tých našich, Zajtrajších), obálok kníh, ručne písaných poznámok, vinylových platní alebo reklamných letákov. Sem-tam sa dokonca objaví vyšívaný obrus, červená bunda, opasok či detská topánka. Pomyslíte si: „Čo to má znamenať? Veď len prilepil na steny náhodné veci!“ no nebudete mať pravdu. Za tým všetkým sa ukrýva premyslený plán.

Rodený Beninčan (štát na západnom pobreží Afriky) Georges Adéagbo (1942) nikdy neštudoval umenie. Namiesto toho sa vyzná v obchodnom manažmente a práve. Jeho prvou „inštaláciou“ bola malá koláž z listov rodine a priateľom spojená s náhodne nájdenými objektmi. Keď to uvidel jeden z jeho priateľov, spýtal sa Georgesa, či je umelec. Adéagbo odpovedal: „Nie, čo to je?“ To sa stalo pred 42 rokmi. Dnes je z neho celosvetovo uznávaný tvorca koláží reflektujúcich európsku a africkú kultúru.

Hľadanie príbehov

„Výstava trvajúca do 15. decembra je pre návštevníkov výzvou. Nie je to ten typ umenia, ktoré si pozriete za niekoľko sekúnd a idete ďalej. Je ako sudoku. Musíte hľadať, sledovať horizontálne aj vertikálne línie, skúmať súvislosti a deje. Každý kúsok s niečím súvisí, či už po vizuálnej, obsahovej, alebo formálnej stránke. Niekde je to tvár ženy, inde téma hudby, literatúry alebo farba. Texty na stenách sú v troch jazykoch. Tie slovenské Georgesovi prekladali chlapci z Make Up Gallery,“ hovorí kurátor výstavy Stephan Köhler. On sám prišiel na Slovensko pred tromi rokmi hľadať svoje korene. To, čo objavil, tvorí jednu z dejových línií Adéagbovej výstavy.

Expozíciu si musíte pozrieť zblízka.

Expozíciu si musíte pozrieť zblízka.

Nájdené poklady

Niektoré objekty expozície Georges našiel na svojich potulkách Košicami. „Červená bunda je prvý objekt, na ktorý som tu narazil. Neskôr k nemu pribudol vyšívaný obrus s vianočným motívom. A v koši na odpadky neďaleko divadla som zasa objavil knihu histórie Univerzity Pavla Jozefa Šafárika,“ hovorí umelec. Aj keď je známy tým, že veci hlavne nachádza, tie svoje často stráca. „V Mníchove som niekde zabudol môj obľúbený šál. Nie je mi to však ľúto. Tak, ako ja potrebujem stratené veci iných, možno niekto potrebuje to, čo stratím ja,“ vysvetľuje Adéagbo s úsmevom. Z Georgesovych zapatrošených predmetov sa umelecké dielo pravdepodobne nikdy nestane. Naopak, tie ním nájdené sa stali súčasťou expozícií, ktoré obehli svet.

Veronika Samková

Foto: autorka

Obrazy Košíc namaľoval pre umelca tím výtvarníkov. Zvyšok expozície tvoria články, výstrižky, platne aj textil.

Obrazy Košíc namaľoval pre umelca tím výtvarníkov.
Zvyšok expozície tvoria články, výstrižky, platne aj textil.

Georges Adéagbo a článok o Make Up Gallery v Zajtrajších novinách.

Georges Adéagbo a článok o Make Up Gallery
v Zajtrajších novinách.


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Stratené umenie

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems