SPOKOjné televízne noviny

| Hudba, Rozhovory | 16. 11. 2013

Marián Čekovský nevie, či je ešte niekto „tak dzignuty“ ako Smola a hrušky. Iba keď on sám. Aspoň tak povedal v najnovšom dokumente kapely. Dokument však nie je jedinou novinkou šalených východniarov. Koncertujú, spievajú televízne noviny a dávajú rozhovory. My sme sa pýtali frontmana Jozefa Spoka Kramára. 


Kapela Smola a hrušky funguje už 15 rokov. Čo sa najvýraznejšie zmenilo od toho 90-teho?

Teraz máme svoju základňu fanúšikov, 5 albumov, 1 DVD, viac ako 20 klipov a skoro 1000 koncertov, kvalitné nástroje, veľa hitov, ideálnu zostavu, manažéra a nadšenie z hudby. Celé fungovanie a práca okolo kapely sa výrazne posunula, využívame nové marketingové nástroje (médiá, sociálne siete, YouTube, štúdiá, spolupráce), a aj napriek rastúcemu záujmu o nás sa stále držíme nohami na zemi.

V poslednom období pracujete na mnohých spoluprácach (Zdenka Predná, Berenika Kohoutová, DNA, Rybičky 48), prečo?

Keďže hráme veľa koncertov, stretávame sa s rôznymi hudobníkmi a s niektorými si tak sadneme, že sa dohodneme na spoločnej veci. Je to pozitívne nielen pre pesničku, ale pre obe strany, pretože sa k nám dostanú aj iní poslucháči. Dôkazom sú Honey Honey so Zdenkou alebo Fajčiť Treba s DNA, z ktorých sa stali hity a nadčasové skladby. Okrem toho, máme radi miešanie žánrov.

Najnovšie je to skladba so Zverinom – Televízne noviny.

So Zverkym sa poznáme a spolupracujeme dlhšie, no až teraz sme pesničku dokončili. Je to vtipná glosa na tému televíznych novín a celé je to o tom, aby ľudia zbytočne neriešili nepodstatné veci alebo problémy iných.

Ty sleduješ televízne noviny?

Radšej nie, keďže je tam veľa negatívnych informácií, ktoré nikomu nepridajú na optimizme.

Klip ku skladbe je jednoduchý. Ako dlho ste ho natáčali?

Všetko sa udialo v jedno piatkové ráno. Prišli sme do Blavy z košického unplugged koncertu  a mali sme asi dve hodiny, kým sa začnú rozhovory pre médiá. Času bolo málo, ale radi tvoríme pod tlakom. Pôvodný scenár bol iný, ale keďže niektorí umelci žijú v úplne inom časopriestore, museli sme improvizovať. Za dve hodiny tak vznikol klip, ktorý ľudia okomentovali ako sviežu, energickú skladbu.

Kapela Smola a hrušky v "zákulisí" nitrianskeho unplugged koncertu. Foto: Peter Putz

Kapela Smola a hrušky v “zákulisí” nitrianskeho unplugged koncertu. Foto: Peter Putz

Ešte stále prebieha vaše Unplugged a Document tour, aké sú ohlasy na dokument?

Od nadšene pozitívnych až po negatívne, ale tak to má byť. V dokumente sú zábery zo zákulisia koncertov, televízií a z našich ciest za fanúšikmi. Ľudia sa smejú, krútia hlavami či nadšene tlieskajú. V Bardejovských Kúpeľoch odišli niektorí kúpeľní hostia pobúrení a so slovami: „Toto nie sú ľudia, to sú hovada.“

A reakcie na unplugged? Nechýba fanúšikom možnosť skákať, tancovať?

Unplugged je prijatý fantasticky. Zažili sme standingovation, keďže na väčšine koncertov sa sedí. Akurát v Leviciach nebolo dostatok stoličiek, tak sa nakoniec tancovalo a skákalo. Ľudia s nami spievajú, tlieskajú a vládne pohodová, až rodinná atmosféra a niektorí sa nechajú uniesť a tancujú. Ale to nám pravdaže nevadí.

A tebe? Veď predsa len, celý čas sedíš.

Ja sa bavím či sedím, alebo stojím. Je to pre nás príjemná zmena zahrať si pesničky v inom aranžmáne, duchu a s inou energiou.

Čo chystáte?

Na budúci rok chceme vydať výber našich najväčších hitov a knihu o kapele. Okrem toho aj ďalšie nové pesničky a zaujímavé spolupráce.

Ďakujem za rozhovor.

Gabriela Kuchárová

Unplugged koncert v Nitre.

Unplugged koncert v Nitre. Foto: Katarína Orešanská

Unplugged koncert v Nitre. Foto: Katarína Orešanská


Tags: , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: SPOKOjné televízne noviny

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems